Polska stara się o uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na obniżenie VAT-u na żywność z 5 do 0 procent oraz na paliwo z 23 na 8 procent. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał na ten temat z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Pracujemy nad finalnym rozwiązaniem, które mogłoby być wprowadzone natychmiast" - poinformował szef rządu we wpisie na Facebooku.
Premier Mateusz Morawiecki w środę wieczorem poinformował we wpisie na Facebooku, że jest po kolejnej rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
"W ramach wyznaczonych przez Komisję Europejską dotychczas zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Obniżyliśmy podatki i akcyzę na gaz ziemny, energię elektryczną, ciepło i paliwo do minimalnych poziomów. Już samo to dało wielomiliardowe oszczędności dla milionów polskich rodzin" - napisał szef rządu. Ustawa obniżająca akcyzę na paliwa i energię jeszcze nie weszła w życie, jest na etapie prac w Senacie.
"Walczymy o jeszcze większą, bezprecedensową w historii członkostwa Polski w UE obniżkę! Rozmowy wciąż trwają. Chcemy obniżki VAT: na żywność z 5 proc. na 0 proc., na paliwo z 23 proc. na 8 proc." - przekazał Morawiecki. "Pracujemy nad finalnym rozwiązaniem, które mogłoby być wprowadzone natychmiast" - dodał premier.
Rozmowy w Brukseli
Szef rządu jeszcze przed wylotem do Brukseli podkreślał, że Polska chce uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na zastosowanie zerowego VAT-u - wyjaśnił, że chodzi o artykuły żywnościowe pierwszej potrzeby, na które obecnie obowiązuje VAT pięcioprocentowy.
W środę po południu Morawiecki wyleciał do Brukseli, gdzie szefowie państw i rządów Unii Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się z przywódcami państw Partnerstwa Wschodniego. W czwartek zaplanowano m.in. sesję roboczą Rady Europejskiej.
Morawiecki pytany przez dziennikarzy w Sejmie o ten wyjazd powiedział: "Będziemy rozmawiali o bardzo poważanych problemach związanych z kryzysem gospodarczym". Wymienił "kwestie związane z inflacją". "Ta inflacja została spowodowana przez szantaż gazowy Gazpromu i Rosji. Druga przyczyna to kwestia nieracjonalnej polityki klimatycznej UE i o tym także będę rozmawiał" - zapowiadał Morawiecki.
Nowe rozwiązania w sprawie sprzedaży uprawnień do emisji CO2
Zapewnił także, że zaproponuje nowe rozwiązanie. Wyjaśnił, że chodzi kwestię ceny uprawnień do emisji CO2, która wzrosła ponad trzykrotnie przez ostatni rok. "Porównując okres ostatnich czterech lat ten wzrost jest ponad dziesięciokrotny" - dodał. Ocenił, że wzrost cen emisji CO2 przekłada się na wzrost kosztów energii, a to przekłada się na wzrost cen towarów i produktów.
Premier informował też, że zwrócił się do Komisji Europejskiej o to, by Polska mogła zastosować zerowy podatek VAT. Zapowiedział, że będzie pytał o tę kwestię przewodniczącą Komisji Europejskiej, a także innych komisarzy.
Zerowy VAT na żywność
Stwierdził, że dopuszczenie "takiego wyjątku pozwoli Polsce - kosztem własnego budżetu - obniżyć VAT na wszystkie artykuły żywnościowe pierwszej potrzeby", a w "szczególności te, na które dziś jest nałożony VAT pięcioprocentowy". - Na te artykuły VAT obniżymy do zera i dzięki temu będzie niższa inflacja i będzie więcej pieniędzy w portfelach obywateli - mówił Morawiecki.
Poinformował również, że będzie chciał rozmawiać "o sprawach związanych z sytuacją gospodarczą w Europie, z migracjami od południa Europy, które wywołują bardzo wiele kontrowersji i żądania w polityce azylowej". - My na zmiany w naszej polityce azylowej na pewno się nie zgodzimy. Nie damy sobie narzucić jakichkolwiek rozwiązań azylowych zewnętrznych - oświadczył.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock