Honorata Krysiewicz w piątek została odwołana ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk.
Honorata Krysiewicz dołączyła do rady nadzorczej BGK w lipcu 2020 roku. Krysiewicz została powołana na to stanowisko przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego. Teraz premier Donald Tusk zdecydował o jej odwołaniu.
"Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, iż Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał z dniem 15 marca 2024 r. Honoratę Krysiewicz ze składu Rady Nadzorczej BGK" - czytamy w piątkowym raporcie giełdowym.
To kolejna zmiana we władzach BGK. Na początku stycznia br. Beata Daszyńska-Muzyczka została odwołana z funkcji prezesa zarządu banku. Z radą nadzorczą BGK pożegnał się także Jerzy Szmit.
Kim jest Honorata Krysiewicz?
Honorata Krysiewicz w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości pracowała Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - na stanowisku Dyrektor Departamentu Programowania Prac Rządu i Sekretarza Zespołu Programowania Prac Rządu oraz na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych.
Ponadto w latach 2017-2018 pełniła funkcję Dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Od 2016 roku do 2017 roku kierowała Wydziałem Sportu w Urzędzie Miasta Opola.
Krysiewicz jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz europeistyka. "Pani Honorata Krysiewicz uzyskała także dyplom Executive Master of Business Administration w Collegium Humanum Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie" - informował wcześniej w raporcie zarząd BGK.
Czytaj także: Warszawscy samorządowcy z dyplomami Collegium Humanum
Collegium Humanum pod lupą
Collegium Humanum powstało w 2018 roku w Warszawie. Dziennikarze m.in. "Newsweeka" ustalili, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiają m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
21 lutego br. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych i przyjmowaniu w związku z tym korzyści majątkowych oraz osobistych.
Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą Pawłowi Cz. w związku z pełnieniem przez niego funkcji rektora wyższej uczelni niepublicznej prokurator zarzucił popełnienie łącznie 30 przestępstw, w tym przywłaszczenia mienia na szkodę uczelni, nadużycia stosunku zależności służbowej i doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym, a także kierowania gróźb wobec świadków w celu wywarcia wpływu na ich zeznania w sprawie.
Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne dwie osoby w związku z przyjęciem korzyści majątkowych i osobistych. Zatrzymania są związane z nielegalnym handlem dyplomami przez niepubliczną uczelnię wyższą Collegium Humanum - poinformowało w piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne.
O Banku Gospodarstwa Krajowego
Bank Gospodarstwa Krajowego jest polskim bankiem rozwoju. Stuprocentowym udziałowcem BGK jest Skarb Państwa. Bank wchodzi w skład Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednym ze strategicznych zadań BGK jest wsparcie rozwoju polskich przedsiębiorstw zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock