TVN24 Biznes | Z kraju

Koniec z godzinami dla seniorów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/mp//bgr
Źródło:
TVN24 Biznes
Sklepy w galeriach handlowych otwierają się
Sklepy w galeriach handlowych otwierają sięTVN24
wideo 2/5
TVN24Sklepy w galeriach handlowych otwierają się

Od dziś przestają obwiązywać tak zwane godziny dla seniorów w sklepach. Dotychczas w tygodniu w godzinach od 10 do 12 zakupy mogły robić jedynie osoby po 65. roku życia.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił przejście 4 maja do drugiego etapu luzowania ograniczeń. Jedna ze zmian zakładała odstąpienie od tak zwanych godzin dla seniorów.

Od poniedziałku otwarte mogą być też hotele, sklepy budowlane i meblarskie oraz centra handlowe. Ministerstwo Rozwoju przygotowało dla nich specjalne wytyczne. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Godziny dla seniorów

Od początku kwietnia w godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Początkowo w rozporządzeniach nie wskazywano, w które dni tygodnia obowiązuje ograniczenie. Oznaczało to, że sklepy wprowadzały godziny obsługi osób powyżej 65. roku życia także w weekendy. Od 20 kwietnia tak zwane godziny dla seniorów obowiązywały od poniedziałku do piątku. Teraz rząd poszedł o krok dalej.

"W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in. że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego" - pisano w uzasadnieniu do projektu rządowego rozporządzenia.

O zmiany w godzinach dla seniorów apelowały organizacje branżowe, o czym informowaliśmy wcześniej. Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński wskazywał, że "jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów". W jego ocenie, lepszym rozwiązaniem byłby priorytet dla seniorów.

Autor:mb/mp//bgr

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości