Galerie i hotele otwarte, ale co z innymi branżami? "Tu nie decydują kryteria naukowe"

Źródło:
TVN24
Dudek: zadziwiające na jakich zasadach branże są otwierane
Dudek: zadziwiające na jakich zasadach branże są otwieraneTVN24
wideo 2/5
Dudek: zadziwiające na jakich zasadach branże są otwieraneTVN24

- To jest zadziwiające, na jakich zasadach poszczególne branże są otwierane. Tu nie decydują kryteria naukowe, epidemiologiczne - mówi na antenie TVN24 dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych oraz hoteli, a także sklepów meblarskich. To tylko niektóre zmiany, które weszły w życie w poniedziałek 4 maja w związku z drugim etapem "odmrażania" gospodarki.

W oczekiwaniu na pełne otwarcie

- To jest dobry kierunek, bo ulży przedsiębiorcom handlowym. Pewne ograniczenia będą musiały być wprowadzone. Mamy nadzieję, że klienci podporządkują się tym rygorom. Problem techniczny będzie. Szkoda, że te kryteria nie zostały opracowane wcześniej. W Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej te wytyczne były już dawno gotowe - uważa Dudek.

Otwarcie galerii według ekonomisty znacznie ulży wielu osobom, gdyż "jest to bardzo duża branża, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych". Dodaje przy tym, że wiele branż wciąż czeka na otwarcie, choćby branże fryzjerska czy kosmetyczna.

- Jest to trochę zaskakujące, bo ja nie wiem, jakie są kryteria decydujące o tym, że otwieramy teraz biblioteki czy żłobki, a dalej jest zamknięta branża fryzjerska. W wielu krajach usługi fryzjerskie są dostępne. Tam standardy sanitarne w większości zakładów były naprawdę wysokie. Klientów u fryzjera czy kosmetyczki jest bardzo mało, więc ryzyko masowego zakażenia jest małe. Poza tym warunki sanitarne są ściśle przestrzegane. To jest zadziwiające, na jakich zasadach poszczególne branże są otwierane. Tu nie decydują kryteria naukowe, epidemiologiczne – uważa Dudek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zasady funkcjonowania galerii handlowychTVN24

Największe problemy przedsiębiorców

Główny ekonomista Pracodawców RP zwraca też uwagę, że dla firm "najważniejszym problemem jest płynność finansowa". - Wiele sygnalizuje utratę płynności. Mamy masę różnych rozwiązań: mamy tarczę 3.0, 4.0, zajmując się tym codziennie, pogubiłem się w numeracji tych tarcz. Najważniejsze, by te instrumenty ruszyły, te które dostarczają płynność - podkreśla.

Wyjaśnia przy tym, że najlepiej oceniana przez przedsiębiorców jest tarcza finansowa realizowana przez Polski Fundusz Rozwoju. - To jest najlepsze rozwiązanie, które powinno być dawno wprowadzone. W Szwajcarii takie rozwiązanie od ostatniej dekady marca już istnieje i tam firmy już od dawna mają te środki - zaznacza Dudek.

Sporym problemem jest również szybkość rozpatrywania próśb o wsparcie ze strony państwa. - Dalej mamy kolejki z wnioskami. Zostały masowo złożone, jest postać elektroniczna i to dobrze. Ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych i urzędy skarbowe (…) mogły się zakorkować. Pamiętajmy, że cała administracja działa zdalnie.  Są pewne ograniczenia: urzędnicy też się opiekują dziećmi lub są na kwarantannach. I ten czynnik nie był przewidziany. Można było jeszcze bardziej uprościć te wnioski - stwierdza ekonomista.

Nowe zasady funkcjonowania hoteliTVN24

Etapy odmrażania gospodarki

Od 4 maja rozpoczął się drugi etap odmrażania gospodarki. W związku z tym nastąpiło otwarcie galerii handlowych oraz sklepów wielkopowierzchniowych, hoteli i innych obiektów noclegowych, wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w weekendy, zlikwidowanie tak zwanych godzin dla seniorów, uchylenie zakazu działalności bibliotek, archiwów oraz muzeów, możliwość korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych, zwolnienie z obowiązku kwarantanny części osób pracujących lub uczących się w krajach ościennych.

Od 6 maja rząd umożliwia ponowne otwieranie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym, czy dana placówka wznowi działalność, podejmuje organ prowadzący.

II etap odmrażania gospodarkiMinisterstwo Zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że kolejne etapy "odmrażania" mają być ogłaszane "w cyklu dwutygodniowym". Jak możemy przeczytać na stronie rządu, "całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju".

Zgodnie z planami zaprezentowanymi wcześniej, w trzecim etapie punkty gastronomiczne mają wznowić działalność stacjonarną, jednak z pewnymi ograniczeniami. Dodatkowo otwarte mają zostać salony fryzjerskie oraz kosmetyczne.

Zgodnie z planami rządu, w czwartym etapie mają zostać otwarte salony masażu i solaria. W tym etapie ujęto także umożliwienie działalności siłowni, klubów fitness, a także kin oraz teatrów.

Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19KRPM

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że analizuje temat wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. - Resort stara się znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli samochodów, ale jednocześnie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów - zapewnił rzecznik prasowy resortu Rafał Jaśkowski.

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Źródło:
PAP

Resort klimatu przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował wiceszef tego resortu Miłosz Motyka. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się "optymalnym rozwiązaniem".

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Źródło:
PAP