Frankowicze też stracą na przymusowej restrukturyzacji? "Bank nie ma na to środków"

Autor:
mp
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka Czarneckiego
Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka CzarneckiegoTVN24
wideo 2/6
TVN24Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka Czarneckiego

Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie będzie oferował przewalutowania kredytów frankowych klientom Getin Noble Bank – wynika z odpowiedzi Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na pytania Polskiej Agencji Prasowej. "Ugód w tym zakresie, które powodowałyby zubożenie masy upadłości, nie możemy oferować, bo bank nie ma na to środków" - napisał w odpowiedzi BFG. Wcześniej pisaliśmy o tym, że przez przymusową restrukturyzację banku swoje oszczędności stracili akcjonariusze i posiadacze obligacji banku.

30 września Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Zgodnie z komunikatem, cała działalność GNB została przeniesiona do Banku BFG (którego właścicielem jest BFG oraz System Ochrony Banków Komercyjnych, utworzony przez 8 największych banków). Wyjątkiem są kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (w tym do franka szwajcarskiego), które zostały wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.

"Nie są przewidywane zmiany w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych – należy je spłacać na dotychczasowych warunkach. Ugód w zakresie przewalutowania, które powodowałyby zubożenie masy upadłości, nie możemy oferować, bo bank nie ma na to środków, a BFG nie może zubażać masy upadłości"– odpowiedział BFG na pytanie PAP, czy klienci pozostający w GNB otrzymają ofertę przewalutowania kredytów.

Decyzja o restrukturyzacji

Według oficjalnych komunikatów decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku została podjęta z uwagi na jego bardzo złą sytuację finansową. Jak podano w komunikacie BFG o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji bank od 2016 r. notował nieprzerwane straty roczne a w kwietniu GNB poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.

"Podmiot w restrukturyzacji pozostaje w obrocie prawnym, ale zgodnie z art. 135 ust. 4. uBFG w czasie trwania przymusowej restrukturyzacji w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego i postępowania zabezpieczającego, a zgodnie z art. 135 ust. 1 uBFG postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczające skierowane do majątku podmiotu w restrukturyzacji wszczęte przed wszczęciem przymusowej restrukturyzacji podlega umorzeniu. Po ogłoszeniu upadłości podmiotu w restrukturyzacji roszczeń można będzie dochodzić zgodnie z prawem upadłościowym” – podano w odpowiedzi BFG na pytanie PAP, czy Getin Noble Bank jest w stanie obsługiwać swoje zobowiązania wobec innych banków, wynikające z kredytów frankowych.

Leszek Czarnecki inaczej niż BFG widzi powody wdrożenia przymusowej restrukturyzacji. "Przyczyną przejęcia nie są względy ekonomiczne, lecz realizacja zaplanowanej wcześniej operacji przejęcia banku za złotówkę. Operacji, której plan jasno przedstawił mi były szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pan Marek Ch., składając ofertę korupcyjną w roku 2018" - napisał w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes.

Chodzi o tzw. plan Zdzisława i aferę KNF, którą niemal dokładnie cztery lata temu opisała "Gazeta Wyborcza". Ówczesny szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. miał zaoferować układ Leszkowi Czarneckiemu. Według Czarneckiego w zamian za przychylność wobec Getin Noble Bank szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych. W rozmowie nagranej przez Leszka Czarneckiego przewodniczący KNF Marek Ch. mówił o Zdzisławie Sokalu (ówczesny szef BFG), iż "ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych".

Utracone pieniądze

Pod koniec września warte łącznie 855 milionów złotych papiery wartościowe Getin Noble Banku zostały umorzone w efekcie przymusowej restrukturyzacji GNB.

Za sprawą restrukturyzacji pieniądze na zwykłych rachunkach klientów czy lokatach są chronione, nawet jeśli przekraczają gwarantowane na poziomie unijnym 100 tysięcy euro. Co innego w przypadku obligacji Getin Noble Banku. - Tych pieniędzy już nie ma na rachunkach maklerskich i nie ma możliwości ich zwrotu - tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes Filip Dutkowski, rzecznik prasowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak wyjaśniał, przymusową restrukturyzację stosuje się w sytuacji, w której jedynym alternatywnym scenariuszem jest upadłość banku.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Straciliśmy wszystko, pieniądze wyparowały" >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości