PKO Bank Polski zawarł ponad 18 tysięcy ugód z frankowiczami - poinformował wiceprezes tego banku Piotr Mazur. Jak przekazał, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy bank obserwuje zwiększenie liczby wniosków składanych przez klientów o prawie 30 procent w porównaniu do drugiego kwartału 2022 roku. W ocenie Mazura "jedną z przyczyn jest rosnący kurs franka szwajcarskiego". Niedawno uruchomienie programu ugód dla wszystkich klientów spłacających kredyty frankowe ogłosił mBank.
PKO BP 4 października 2021 roku uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym. - Do tej pory zawarliśmy ponad 18 tysięcy ugód z kredytobiorcami. 73 procent spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF zakończyło się podpisaniem ugody - powiedział Piotr Mazur w rozmowie z PAP Biznes.
- Mimo wysokiego poziomu złotowych stóp procentowych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy obserwujemy zwiększenie liczby wniosków składanych przez klientów o prawie 30 procent w porównaniu do drugiego kwartału 2022 roku. Jedną z przyczyn jest rosnący kurs franka szwajcarskiego - dodał.
"Klienci mogą obawiać się dalszego wzrostu kursu franka"
Zdaniem wiceprezesa PKO BP program ugód spełnia swoje założenia. - Stał się realną pomocą dla osób spłacających swoje kredyty hipoteczne w CHF: pozwala uwolnić się kredytobiorcom frankowym od ryzyka walutowego oraz jest wygodną i pewną alternatywą dla długotrwałej i kosztownej drogi sądowej - powiedział Mazur.
- Sądzimy również, że klienci mogą obawiać się dalszego wzrostu kursu franka szwajcarskiego oraz uznawać długotrwały proces sądowy jako nieatrakcyjny i niepewny co do finalnego rezultatu. Wynika to z tego, że nawet jeśli sąd unieważni kredyt, to najczęściej sprawa się nie kończy, ponieważ kolejnym etapem jest proces o zapłatę odsetek za użytkowanie udzielonego kapitału - dodał.
Banki w zdecydowanej większości przegrywają sprawy frankowe i coraz częściej występują do frankowiczów, którzy wytoczyli powództwa, z wezwaniami o tak zwane wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Nie jest jasne, czy do tak rozumianego wynagrodzenia mają prawo. Stanowisko w tej sprawie, ale dopiero za rok, ma podjąć TSUE. W październiku odbyła się rozprawa w tej sprawie.
Stałe oprocentowanie
Wiceprezes PKO BP podał, że skala umorzenia wartości kredytu jest zwykle na tyle istotna, że pozostała po ugodzie wartość kredytu jest spłacana jednorazowo w przypadku około 50 proc. klientów.
- Osoby, które decydują się na kontynuację kredytu, aby ograniczyć ryzyko złotowej stopy procentowej, mogą skorzystać z możliwości stałego oprocentowania kredytu przez 5 lat. Taką opcję wybrało 77 procent klientów - powiedział Piotr Mazur.
PKO BP od czerwca br. programem ugód objął również kredyty hipoteczne MIX zaciągnięte we frankach szwajcarskich, a w ostatnim czasie z rozwiązania mogą skorzystać także kredytobiorcy, którzy swój kredyt hipoteczny zaciągnęli pierwotnie w złotych, a następnie go przewalutowali na CHF.
Inne banki
Pod koniec września br. mBank zapowiedział, że w październiku uruchomi program ugód dla wszystkich klientów spłacających kredyty frankowe. Bank informował w komunikacie, że program ugód będzie ofertą przewalutowania kredytu oraz redukcji kapitału pozostającego do spłaty. Przedstawiciele banku mają się kontaktować w tej sprawie z klientami.
Program ugód dotyczących kredytów frankowych wcześniej uruchomiono też m.in. w Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Bank Pekao.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes