"Od budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce nie ma odwrotu". Jest aneks do umowy

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Obajtek o budowie elektrowni gazowej w Ostrołęce
Obajtek o budowie elektrowni gazowej w OstrołęceTVN24
wideo 2/4
TVN24Obajtek o budowie elektrowni gazowej w Ostrołęce

Spółka Energa z Grupy Orlen podpisała aneks do umowy z firmą GE Power na budowę elektrowni Ostrołęka C. Aneks zmienia technologię, w której zostanie zrealizowana inwestycja - z węglowej na gazowo-parową. Jak wskazano, budowa elektrowni gazowej ma pochłonąć około 2,5 miliarda złotych, o połowę mniej niż w przypadku elektrowni węglowej.

Początek prac budowlanych bloku gazowo-parowego w Ostrołęce zaplanowany jest na przełom 2021 i 2022 roku. Trwają już natomiast prace związane z przyłączeniem instalacji do sieci gazowej.

"Spółka Gaz-System zadeklarowała gotowość przyłączenia bloku do sieci przesyłowej gazu za trzy lata. Harmonogram zakłada zakończenie zasadniczych prac budowlanych elektrowni pod koniec 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku w 2025 roku. Wraz z aneksem na budowę bloku zawarta została wieloletnia umowa serwisowa" - czytamy w komunikacie Energi.

Jak zaznaczono, blok gazowy będzie zlokalizowany w Ostrołęce na terenie pierwotnie wykorzystanym w projekcie budowy bloku węglowego. Będzie zasilany gazem ziemnym. Zostanie zaprojektowany i wykonany jako jednostka jednowałowa: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą.

Projekt realizowany będzie jako "brown field" – z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej zrealizowanej dla projektu węglowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Od budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce nie ma odwrotu"

"Od budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce nie ma odwrotu. Decyzja zapadła. Ta inwestycja istotnie wesprze transformację energetyczną Polski" – powiedział, cytowany w komunikacie, Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Jego zdaniem "będzie to znaczący krok w kierunku wzmocnienia energetyki konwencjonalnej w Polsce przy stopniowym zastępowaniu bloków węglowych źródłami niskoemisyjnymi". "Ta zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej wpisuje się w światowe trendy, które preferują rozwiązania przyjazne środowisku. Tylko w Stanach Zjednoczonych, w ciągu ostatniej dekady, w ponad 100 elektrowniach nastąpiła zmiana zasilania z węgla na gaz" – stwierdził Obajtek.

"Co istotne, ta inwestycja będzie opłacalna biznesowo i przyczyni się do ustabilizowania cen energii elektrycznej na krajowym rynku" – podkreślił.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości