W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.
- Chciałbym poinformować - to już może też przetnie tę wrzawę wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego - że w ciągu najbliższych godzin, teraz, rozpocznie się postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska. (...) Robota ruszyła po latach opowiadań o tym, że potrzebujemy dużego lotniska w środku Polski, dzisiaj rusza ta procedura - powiedział Tusk.
Premier wskazał, że z jego punktu widzenia ważniejsze jest to, że "przyjęliśmy szczególny sposób postępowania, coś, co obowiązuje od niedawna". - Sposób postępowania, który umożliwi preferowanie, i mówimy to bez żadnego udawania, że jest inaczej, ukrywania tego, preferowanie polskich firm – powiedział premier Tusk.
Wskazał, że łączna wartość przetargów, które w tym roku ogłosi CPK to 30 miliardów złotych, a "ten pierwszy etap, to jest 5 miliardów złotych", który będzie kosztem budowy terminala. - I zadaniem zleceniodawcy, zadaniem spółki, Centralny Port Komunikacyjny jest takie przeprowadzenie procedury, aby skorzystały na tych kontraktach budowlanych polskie firmy - powiedział premier.
Budowa CPK
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.
W grudniu 2024 r. rząd Donalda Tuska przyjął Program Wieloletni CPK na lata 2024-2032. Zgodnie z harmonogramem budowa lotniska na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 r. W 2031 r. port lotniczy powinien uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 r. zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce Warszawa – CPK – Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.
Pierwotna wersja inwestycji CPK została zawarta przez gabinet Mateusza Morawieckiego w październiku 2023 r. Zakładała m.in., że nowe centralne lotnisko miałoby powstać do 2030 roku. Przewidywała budowę 10 szprych (linii kolejowych), które - jak mówili politycy PiS - miały być kołem zamachowym rozwoju Polski, tworząc nową komunikację poprzez sieć połączeń kolejowych m.in. między Warszawą, Lublinem, Rzeszowem, Zamościem i Chełmem.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24