Ceny paliw w najbliższych dniach. "Na razie nie widać końca zwyżkowej tendencji"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwa
Prezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwaRMF FM
wideo 2/6
RMF FMPrezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwa

Ceny paliw na stacjach benzynowych mogą jeszcze rosnąć - przewidują analitycy. Zwracają jednak uwagę, że wysokie tempo podwyżek prawdopodobnie w końcu wyhamuje.

Benzyna i olej napędowy za 6 złotych

Jak ocenia Biuro Maklerskie Reflex, przełom października i listopada może przynieść spadki cen hurtowych i bardzo prawdopodobne jest, że średni detaliczny poziom cen benzyny 95 i oleju napędowego ustabilizuje się w okolicach 5,99 zł za litr i utrzyma nieco dłużej.

Z kolei portal e-petrol.pl stwierdza, że "z tygodnia na tydzień ceny paliw na stacjach poprawiają historyczne rekordy i na razie nie widać końca tej zwyżkowej tendencji". "To jednak kwestia czasu, kiedy ceny na pylonach większości stacji w Polsce będą zaczynać się od szóstki, a jako pierwszy tę barierę pokona olej napędowy" - piszą w komentarzu.

Dodają, że "podwyżki są szczególnie bolesne, kiedy porównamy dzisiejsze ceny z tymi z początku listopada 2020 roku, bo na przestrzeni 12 miesięcy koszty tankowania benzyny i oleju napędowego wzrosły o blisko 40 procent".

Według prognoz e-petrol.pl w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny 95 powinny być w przedziale 5,94-6,10 zł za litr, oleju napędowego - 5,99-6,12 zł za litr, a autogazu - w granicach 3,15-3,22 zł za litr.

Prognozy cen paliwe-petrol.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny na stacjach paliw. Prognozy ekspertów

BM Reflex zwraca uwagę, że wzrostowi cen paliw towarzyszy drastyczny spadek poziomu marż detalicznych. - Gdyby marże detaliczne pozostały na średnim poziomie z I połowy roku, wówczas średni poziom cen benzyny 95 i oleju napędowego kształtowałby się obecnie w okolicach 6,10-6,19 zł za litr - ocenia Reflex.

Wysoki poziom cen paliw uderza więc zarówno w konsumentów, jak i właścicieli stacji paliw - podkreśla Biuro.

Ceny ropy naftowej

BM Reflex wskazuje też, że hamują wzrosty cen ropy naftowej i wszystko wskazuje na to, że ostatni tydzień października będzie pierwszym od początku sierpnia, który zakończymy spadkiem notowań.

Z kolei e-petrol.pl wśród czynników o możliwym wydźwięku prospadkowym wskazuje ostatnie deklaracje ze strony Iranu o gotowości podjęcia negocjacji ze USA o zniesieniu sankcji. Gdyby to stało się faktem, szybki powrót ropy z Iranu na rynki mógłby zadziałać zdecydowanie korekcyjnie na rosnące ceny - zauważa portal.

Ceny paliw Pb95, Pb98, ON, LPG. Na niektórych stacjach benzyna i olej napędowy kosztują ponad 6 zł za litr

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości