Z kraju

IKE czy ZUS? Szef państwowego funduszu wskazuje kluczową różnicę

Z kraju

Borys: przyszłe emerytury będą niższe
Borys: przyszłe emerytury będą niższeTVN24 BiS
wideo 2/5

Przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne czy do ZUS to wybór między dziedziczeniem środków i możliwością wypłaty całej kwoty na raz a dożywotnią emeryturą - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że w obu przypadkach można się spodziewać podobnej stopy zwrotu.

- Wybór pomiędzy przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne czy do ZUS nie jest wyborem, gdzie zarobimy więcej a gdzie mniej. Jest wyborem między dziedziczeniem zgromadzonych środków a emeryturą dożywotnią – powiedział na wtorkowej konferencji poświęconej przekształceniu OFE w IKE Paweł Borys.

Stopa zwrotu

Borys podał, że na przestrzeni ostatnich 20 lat średnia roczna stopa zwrotu OFE wyniosła 5 proc., czyli w przybliżeniu tyle samo ile wyniosła waloryzacja emerytur w ZUS. Ocenił, że biorąc te dane pod uwagę, stopy zwrotu nie będą czynnikiem decydującym.

Ocenił, że znaczenie będzie miało to, czy przyszli emeryci bardziej przywiązani są do kwestii dziedziczenia zaoszczędzonych przez nich środków i możliwości wypłaty gotówki w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, czy bardziej zależy im na dożywotniej emeryturze.

Zapytany o instrumenty finansowe umożliwiające przekształcenie wypłaconej z OFE gotówki w rentę dożywotnią powiedział, że na świecie takie rozwiązania istnieją, jednak są bardzo drogie.

- Renty dożywotnie są pożądanym produktem, który dopełniłby zarówno IKE jak i PPK, jednak na świecie niewiele jest krajów, w których zakłady ubezpieczeń mogłyby tanio dostarczać takie produkty. (...) Rozmawialiśmy z Ministerstwem Finansów o możliwości wprowadzenia takiego systemowego rozwiązania. Jak już te systemy akumulujące środki (przekształcenie OFE, PPK - red.) będą dopracowane, to sprawdzimy czy będzie można je wdrożyć - powiedział.

Co w projekcie?

Przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (dzisiaj Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) projekt ustawy dot. przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) zakłada, że ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w OFE zostaną przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach bez dodatkowych opłat czy podatków. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatem. Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS. Uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z projektem ustawy przekazanie środków nastąpi 27 listopada 2020 roku. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS. Pierwsza transza środków z tytułu opłaty przekształceniowej zostanie przekazana przez SFIO do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 11 grudnia 2020 roku, druga – do dnia 31 października 2021 roku. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA. Prowadzące IKE specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE, będą inwestowały na rynku kapitałowym z odpowiednim określeniem poziomu ryzyka. Będzie też specjalny mechanizm przenoszenia aktywów do subfunduszu bardziej pasywnego, mniej podatnego na wahania rynku, w ciągu 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Projekt zakłada, iż środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku.

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości