TVN24 Biznes | Z kraju

Nowe dane o bezrobociu. Pierwszy taki miesiąc w tym roku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Morawiecki o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej
Morawiecki o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowejTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu czerwca 6,0 procent - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Oznacza to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek zwróciła uwagę, że "czerwiec jest pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy poziom bezrobocia rejestrowanego spadł poniżej miliona". "Dzisiejsze dane pokazują, że tendencje na rynku pracy są korzystne, na co oczywiście miały wpływ podejmowane przez rząd działania osłonowe w walce z pandemią COVID-19" - powiedziała Michałek.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w czerwcu br. wyniosła 994,8 tys. osób. W porównaniu do stanu z końca maja br. liczba ta zmniejszyła się o 31,9 tys. osób, czyli o 3,1 proc.

Zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak wskazał, to pierwsza taka sytuacja niemal od początku pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopa bezrobocia w Polsce

Z danych resortu wynika, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,5 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,2 proc.). W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 10 proc. W zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort pracy do końca czerwca br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla 8,1 mln miejsc pracy - dodano.

Ministerstwo przypomniało, że według opublikowanych 1 lipca br. danych przez Eurostat w maju br. stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez unijny urząd statystyczny, wyniosła w Polsce 3,8 proc. Zharmonizowana stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła 7,3 proc., a w strefie euro - 7,9 proc. Wskaźnik w Polsce (po korekcie) był o 0,6 punktu proc. wyższy niż w maju 2020 roku, podczas gdy wskaźnik w UE wzrósł rok do roku o 0,4 punktu procentowego - z 6,9 do 7,3 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości