Z kraju

Z kraju

Instrument Szybkiego Reagowania

Od 5 marca rusza nabór wniosków dla firm będących w trudnej sytuacji rynkowej. PARP ma dla nich narzędzie – indywidualne doradztwo dla przedsiębiorcy i stworzenie planu rozwoju. Wykonawcą usługi jest firma WYG International z której przedstawicielem Sławomirem Powierżą rozmawiał Paweł Blajer

Zaliczki na podatek dochodowy

Do 20 lutego tak zwani mali podatnicy i osoby, które zaczynają działalność gospodarczą mogą wybrać zaliczki kwartalne. Komu może się to opłacać tłumaczy Arkadiusz Gerwel, adwokat w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Kondycja budowlanki

Czy styczniowe obniżenie temperatur może pogorszyć wyniki branży budowlanej? Odpowiedź w rozmowie z przedstawicielem branży obecnym na rynku od 40 lat, Piotrem Świderskim prowadzącym firmę budowlaną

Prezydent Niemiec rezygnuje.

Skandal skłonił prezydenta Niemiec do rezygnacji ze stanowiska. Christian Wulff podał się do dymisji, po tym jak niemiecka prokuratura wystąpiła o uchylenie jego immunitetu w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Janusza Reitera, prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Polska się trzyma

W styczniu 2012 roku produkcja przemysłu urosła o 9% wobec wzrostu o 7,7% w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, że analitycy ankietowani przez agencję Reutera oczekiwali wzrostu o 8,8%. Natomiast produkcja budowlano-montażowa w styczniu była o 32,2% wyższa niż przed rokiem. Na gorąco dane te komentował w "Godzinie dla Pieniędzy" przewodniczący RN Budimeksu, Marek Michałowski.

Manipulacja Liborem?

Międzynarodowa grupa maklerów manipulowała międzybankowymi stopami procentowymi - donosi Wall Street Journal. Według gazety bankiem, który doniósł o zmowie na rynku międzybankowym jest UBS. Szwajcarski bank nie chce komentować sprawy. My w "Godzinie dla Pieniędzy" o komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Borowskiego, Szkoła Główna Handlowa.

Kupujemy prestiżowy zegarek

Dziś w "Godzinie dla Pieniędzy" zmierzymy się z zegarkami, które są nie tylko narzędziem do mierzenia czasu, ale przede wszystkim ważnym elementem stroju, często też określającym naszą pozycję. Gościem Roberta Stankiewicza był Władysław Meller ze Stowarzyszenia Miłośników Zegarków

Problemy na A2

Spółka DSS porozumiała się z kontrahentami i nie będzie wniosku o upadłość. Firma zapewnia, że zakończy budowę swojego odcinka na autostradzie na A2 przed EURO 2012. Czy rzeczywiście firmie uda się dotrzymać terminów? Rozmowa z A. Proppe, partnerem w KPMG

Czas wyborów

Rok 2012 przynosi zmiany na szczytach władzy w Europie w USA. W tym roku do urn pójdą m.in. obywatele USA, Francji, Rosji i Egiptu. Więcej na ten temat w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim, publicystą Dziennika Gazety Prawniej

Euro kryzys - co jest w cenach?

Prezydent Niemiec Christian Wulff zrezygnował ze stanowiska. Jego odejście to konsekwencja wniosku hanowerskiej prokuratury o uchylenie jego immunitetu w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych. Tymczasem rynki znajdują się w cieniu Grecji i LTRO – co jest w cenach, a co jeszcze może zachwiać rynkiem? O komentarz poprosiliśmy Klaudiusza Sobczyka, dyrektora zarządzającego w Advanced Dynamic Asset Management.

Nokaut wznawia IPO

Nokaut wznawia ofertę – dlatego, że w ocenie prezesa sytuacja na rynku e-commerce jest dobra, a pomimo braku oferty w grudniu, spółce udało się przekroczyć prognozy na 2011 rok o średnio 4%, podniosła też prognozy wyników na ten rok. Budowa księgi popytu zaczyna się jutro (w piątek), zapisy na akcje 22 lutego, Nokaut chce zebrać z oferty 25-35 mln zł. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Wojciech Czernecki, prezes grupy Nokaut.

Work Service wznawia IPO

Work Service wznawia pierwotną ofertę akcji – spółka widzi ożywienie na rynku w stosunku do końca 2011 roku, co zdaniem prezesa może przełożyć się na wyższą aktywność kupujących i na cenę akcji. Work Service chce pozyskać z emisji 113,5 mln zł, zapisy będą przyjmowane od 8 marca. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Biznes w Indiach

Indie - na zwolnionych obrotach. Tamtejszy rząd oczekuje wzrostu PKB w 2012 roku na poziomie 6,8%, a to mniej niż w poprzednich 2 latach, kiedy to gospodarka rosła rocznie o 8,4%. Zdaniem Dariusza Karwowskiego z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych słabsze dane to efekt światowego spowolnienia.

Ubezpieczenia zdrowotne

Jest projekt ustawy wprowadzającej Centralny Wykaz Ubezpieczonych. Dokument został przekazany do konsultacji społecznych. Minister cyfryzacji i administracji zakłada, że system zacznie w pełni działać od września. Więcej na ten temat w rozmowie z Leszkiem Sikorskim, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Chińskie inwestycje w Polsce

Polska zajmuje 10 miejsce wśród państw Unii Europejskiej pod względem liczby inwestycji z Chin. W połowie stycznia potwierdzono fakt zawarcia warunkowej umowy sprzedaży cywilnej części Huty Stalowa Wola S.A. chińskiemu producentowi maszyn budowlanych Guangxi LiuGong Machinery. Agencja Rozwoju Przemysłu będąc wraz z Ministerstwem Skarbu Państwa współwłaścicielem blisko 88% huty uczestniczyła w procesie sprzedaży. Więcej na temat chińskich inwestycji w Polsce w rozmowie z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem ARP.

Czego Chiny oczekują od Europy?

Europa w centrum zainteresowania Chin. Zdaniem Andrzeja Sajkiewicza z Ernst & Young, Pekin będzie skupował europejskie obligacje ale Chinom najbardziej zależy na przejmowaniu udziałów w europejskich firmach.

Kolejny akt greckiego dramatu

Ciąg dalszy niepewności w sprawie drugiego pakietu pomocowego dla Grecji. Zamiast spotkania w Brukseli -tylko telekonferencja ministrów finansów strefy euro. Jean-Claude Juncker odwołał eurogrupę, bo greccy politycy nie dostarczyli zapewnień wdrożenia pakietu oszczędnościowego. Grecki parlament przyjął w niedzielę cięcia wydatków warte ponad 3 miliardy euro. Więcej na temat Grecji z rozmowie z Krzysztofem Piechem, z SGH

Cyfrowy i Agora pod lupą

Cyfrowy Polsat i Agora z nowymi rekomendacjami. Rozmawiamy z autorem analiz Piotrem Janikiem, analitykiem KBC Securities.

Sygnity tnie koszty 

Sygnity opublikowało wyniki. Koszt wyraźnie spadły, dużo wyższy zysk netto, choć to kwestia podatku. O wynikach firmy rozmawiamy z prezesem Sygnity Norbertem Biedrzyckim. Zapytamy także o strach przed kryzysem w strefie euro.

Amerykańskie wyzwanie

USA podnoszą się z kolan, lecz gospodarka amerykańska potrzebuje bodźca, ale nie przyjdzie on od FED. Jakie są perspektywy wzrostu USA w roku wyborczym? Rozmowa z S. Popowem, partnerem zarządzającym FINACORP i członkiem zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej

Rynki grają przed EBC?

Działania Europejskiego Banku Centralnego wpływają na notowania złotego i franka szwajcarskiego. Z niższych rat cieszą się kredytobiorcy zadłużeni w walutach obcych. Czy oczekiwania na drugie LTRO są powodem umocnienia złotego? Rozmowa z M. Budzickim, Biuro Strategii Rynkowej NBP

Kolejny kontrakt Qumak-Sekom

Qumak-Sekom podaje wyniki i ma kolejny kontrakt na wykończenie resztówek na stadionie narodowym, za grube miliony. Czy to oznacza, że stadion nie jest jeszcze gotowy? O to, ale także o biznes samej spółki zapytamy prezesa Qumak-Sekom Pawła Jagusia.

Rynkowa wycena losów Grecji

Spotkanie Eurogrupy, na którym ważą się losy Grecji. Kolejna transza pomocy finansowej to dla Grecji być albo nie być, ponieważ w przypadku braku międzynarodowej pomocy, Ateny w marcu nie będą miały 14,5 mld euro na wykupienie zapadających wówczas obligacji. O Grecji i rynkowej wycenie różnych scenariuszy mówi Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych Quercus TFI.

Portfel na 6 plus

Będzie oczywiście Milion w Portfelu. Dziś w Godzinie dla Pieniędzy portfel który od początku przynosi zyski - portfel Andrzeja Kaczorowskiego z Investors TFI

Prognozy CFO na 2012

Ponad 1/3 dyrektorów finansowych w Polsce ocenia, że bieżący rok będzie dobrym czasem na inwestycje - wynika z badania dyrektorów finansowych (CFO) przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród przedstawicieli dużych firm w Polsce i Europie Środkowej. A w Godzinie dla Pieniędzy szczegóły raportu zdradzał Krzysztof Pniewski z Deloitte.

Zatrudniamy sprzedawcę

Jak rozpoznać, dobre C.V. pośród wieloma przysyłanymi przez kandydatów do pracy. Pokażemy przykłady takich zapisów w życiorysie, które powinny zwrócić uwagę pracodawcy. Rad odnośnie oceniania potencjalnych kandydatów udziela Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzający ArchitekciKariery.pl

Pieniądze na innowacje

Będzie można się ubiegać o dofinansowania na projekty badawczo – rozwojowe w ramach inicjatywy Innotech. Wsparcie jest udzielane w ramach dwóch ścieżek – In-Tech i Hi-tech. Do kogo jest skierowana ta propozycja mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Wybory we Francji

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił w środę oficjalnie, że będzie walczył o reelekcję w kwietniowo - majowych wyborach. Faworytem jest socjalista Francois Hollande. A w Godzinie dla Pieniędzy gościem Roberta Stankiewicza była Monika Constant, dyrektor generalna Francuskiej Izby Przemysłowo - Handlowej w Polsce.

Koszty auta w spółce

Co można wliczyć w koszty użytkowania samochodu służbowego. Na pytanie widza odpowiada Piotr Baraniak, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Płace mocno w górę

Zatrudnienie rośnie nieco wolniej od oczekiwań, za to płace w sektorze przedsiębiorstw rosną bardzo szybko. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu 2012 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 8,1% rok do roku do 3666 złotych. W Godzinie dla Pieniędzy na gorąco dane te komentował główny ekonomista Citi Handlowego, Piotr Kalisz.