Z kraju

Z kraju

Produkcja w górę

Pozytywnie zaskakują dane o produkcji budowlano-montażowej za grudzień. Komentarza do danych udziela Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

Kondycja europejskich banków

Europejskie banki potrzebują pieniędzy. Z rekomendacji Europejskiego Nadzoru Bankowego, wynika że łącznie potrzebują one prawie 115 miliardów euro. Więcej na ten temat w rozmowie z Wojciechem Kwaśniakiem, wiceprzewodniczącym KNF

Praca i płaca w grudniu

Wynagrodzenia i zatrudnienie w XII. Komentujemy dane GUSu i mówimy, co dane świadczą o polskiej gospodarce. Naszym gościem jest Andrzej Halesiak, ekonomista, dyrektor działu analiz Pekao SA.

Scenariusze dla złotego 

Ekonomiści spodziewają się dalszego umacniania złotego. Ma to być efekt odrabiania strat przez euro w stosunku do dolara. Zdaniem Piotra Popławskiego z BGŻ, powrót optymizmu na rynku to zasługa coraz mniejszych obaw o kryzys długu w Eurolandzie.

Portfel przeceniony

Wartość portfela zmniejsza się. Jakie zmiany zaproponuje jego właściciel? W tym odcinku Miliona w Portfelu inwestycja Grzegorza Zaryba, Skarbiec TFI

Kondycja chińskiego tygrysa

Dane z Chin są zaskakująco dobre. Na ile odzwierciedlają one realia, mówił Andrzej Sajkiewicz, konsultant Ernst&Young, specjalista od gospodarki chińskiej i japońskiej.

Grecka upadłość w cenach?

Ateny prawdopodobnie nie będą w stanie 20 marca wykupić obligacji o wartości 14,5 mld euro. Według prof. Cezarego Wójcika z Polskiej Akademii Nauk tego typu komunikaty to na razie gra w negocjacjach o zwiększenie odpisów greckiego długu.

2012 w prognozach Banku Światowego

Europę czeka recesja. Chiny, Brazylię i Indie spowolnienie. Jeśli obecna sytuacja się pogorszy wpadniemy w kryzys gorszy niż ten sprzed 3 lat. Bank Światowy zrewidował perspektywy dla globalnej gospodarki. Z autorem raportu, starszym ekonomistą Banku Światowego Andrew Burnsem rozmawiała nasza reporterka Karolina Hytrek-Prosiecka.

W obronie Internetu

24 godziny milczenia w obronie Internetu. W środę od szóstej rano nie działa anglojęzyczna wersja Wikipedii. To protest jej twórców przeciw projektowi amerykańskich przepisów, wymierzonych w internetowych piratów. Czy nowe prawo uderzy także w polskie firmy. O to pytaliśmy Eryka Rheims z kancelarii CMS Cameron McKenna.

(Nie)uzasadniona radość?

Europejskie rynki w górę po lepszych od oczekiwań danych o chińskim PKB za IV kwartała 2011 i najszybszym w historii wzroście niemieckiego indeksu ZEW. Czy entuzjazm inwestorów jest uzasadniony? O to w "Bilansie" pytaliśmy szefa działu analiz CDM Pekao SA, Rolanda Paszkiewicza.

Kondycja amerykańskiej gospodarki

Dane o inflacji bazowej w USA są zgodne z oczekiwaniami. Liczba nowych budów niewiele od nich odbiega . Zdaniem Maurycego Kuhna, członka zarządu Genin Noble Banku, rynek nieruchomości w Ameryce zaczyna odżywać.

Oszczędzać na emeryturę

W ramach przeglądu ofert inwestycji emerytalnych, propozycja inwestowania w rozwiązania emerytalne proponowane przez Tomasza Jędrzejczaka, prezesa zarządu Legg Mason

SPOKÓJ NA OBLIGACJACH

Czy opłaca się inwestować na rynku obligacji? Na jakim rynku szukać obligacji, które dadzą zarobić? Czy inwestować w krajowe papiery dłużne? Między innymi na te pytania odpowiadał w Godzinie dla Pieniędzy Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny w Union Investment.

Pieniądze na targi

Prowadzisz firmę w województwie mazowieckim i myślisz o ekspansji zagranicznej? Możesz starać się o dotację w ramach działania 1.7 na udział w imprezach i targach zagranicznych. Jak to zrobić - spytaliśmy Mariusza Frankowskiego, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Targi Cebit

Szansa dla firm informatycznych - w dniach 6-10 marca w Hanowerze odbędą się targi CeBIT. Polskie firmy i uczelnie będą mogły skorzystać z powierzchni wystawienniczej. Przy tej okazji będzie można także wziąć udział w giełdzie kooperacyjnej Future Match 2012. Kto powinien się zainteresować tą imprezą? Spytaliśmy Magdalenę Gephard, specjalistę z Departamentu Promocji Gospodarczej PARP.

Twój Brat PIT - kiedy ryczałt się opłaca?

Do 20 stycznia trzeba wybrać formę opodatkowania nieruchomości, które wynajmujemy. Kiedy warto wybrać ryczałt, a kiedy zasady ogólne? Spytaliśmy Annę Misiak, szefa zespołu ds. podatków osobistych i doradcę podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Polska się trzyma

Przed danymi o produkcji przemysłowej w XII - ostatnio to, co rosło najbardziej to produkcja wyrobów z metali. Wamech produkuje wózki przemysłowe - czy ta firma też obserwuje zwiększony popyt na swoje wyroby? Które branże najwięcej zarabiają najwięcej? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Piotr Wąsik, prezes firmy Wamech.

Zmiany w spółkach

Zmiany w spółkach. Spółka komandytowo-akcyjna od strony akcjonariusza. Jakie płyną korzyści płynące z bycia akcjonariuszem w takiej spółce w porównaniu z FIZ-em mówi Piotr Liss, partner w Kancelarii RSM-International.

Cień recesji - będzie lepiej?

Może być gorzej, niż w 2008 roku - ostrzega Bank Światowy. I ostrzega przed odkładaniem na później rozwiązania problemów strefy euro. Nawet bez odkładania wyjście ze spowolnienia nie nastąpi szybko - mówią ekonomiści Banku Światowego i prognozują na ten rok recesję w strefie euro. Czy mimo wszystko optymizm może być uzasadniony? O opinię poprosiliśmy rafała Antczaka, wiceprezesa Deloitte.

Kondycja polskiego przemysłu

Czy fabryki dostają zadyszki? Ekonomiści przewidują, że produkcja rośnie coraz wolniej, podobnie jak jej ceny. Więcej na ten temat w rozmowie z Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, z PKPP Lewiatan

Perspektywy dla złotego

Złoty umacnia się - w ciągu tygodnia zyskał już prawie 15 groszy względem euro. Czy importerzy i spłacający kredyty walutowe mogą już z optymizmem spojrzeć w przyszłość? O opinię spytaliśmy Marka Rogalskiego, analityka DM BOŚ.

Na odwrót

Wypłacana co miesiąc rata kredytu, którego zabezpieczeniem jest dom lub mieszkanie. Po śmierci przejęcie nieruchomości lub pozostawienie spadkobiercom możliwości wykupienia jej skredytowanej części. Tak w największym skrócie wyglądają założenia do ustawy o odwróconej hipotece, która ma na rynku uzupełnić ofertę funduszy hipotecznych, proponujących tak zwaną rentę dożywotnią. O projekcie ustawy rozmawialiśmy z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Expandera.

Praca i płaca

Dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w grudniu komentowała Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego

Jak oszczędzać na emeryturę

Są różne warianty oszczędzania w IKE poprzez BPH TFI. O inwestowaniu z myślą o emeryturze mówił Piotr Dec, dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami BPH TFI.

Ferie zimowe w górach

Śnieżna zima zachęca do wypoczynku w górskich kurortach. O tegorocznej ofercie kurortów mówił Robert Grzybowski, wydawca Business Traveller

Optymizm na rynku

Styczniowy optymizm na rynku może być sygnałem do zakupu akcji? Czy poprawa nastrojów może być spowodowana wpompowaniem do europejskiej gospodarki pieniędzy z programów pomocowych? Jakie aktywa są w tym roku atrakcyjne dla inwestorów?Odpowiedzi w rozmowie z Jackiem Rzeźniczkiem, głównym analitykiem Secus Asset Management.

Użytkowanie wieczyste a własność

Samorządy podwyższają opłatę za użytkowanie wieczyste w oparciu o nowe wyceny nieruchomości prowadzone przez rzeczoznawców. Właściciel może się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. O procedurze i opłatach związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność w rozmowie z mec. Anną Piecuch, Chałas i Wspólnicy