Handel w sieci pod lupą. Fiskus ma dostać nową broń

Źródło:
TVN24 Biznes
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy Omnibus
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy OmnibusTVN24
wideo 2/4
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy OmnibusTVN24

1 września mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące handlu internetowego. Chodzi między innymi o obowiązek platform cyfrowych identyfikowania sprzedawców i transakcji, a następnie przekazywania danych fiskusowi. Biznes wypowiedział się już o propozycji krytycznie i obawia się sporych problemów. Swoje obiekcje wyraził również Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Proponowane przepisy zawarto w projekcie zmiany ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wdrożenie unijnej dyrektywy (DAC 7) i poprawienie współpracy krajów unijnych w opodatkowaniu handlu w sieci. 

"Wyzwania podatkowe związane z cyfryzacją gospodarki są jednymi z istotnych zagadnień w agendzie podatkowej UE w ostatnich latach, czego wyrazem jest m.in. wspomniana dyrektywa" - podkreśliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes dotyczące wprowadzanych zmian.

Resort finansów o zmianach w przepisach

"Nowe przepisy w szczególności nałożą określone obowiązki na tzw. operatorów platform. Upraszczając, są to podmioty, które udostępniają swoje strony internetowe, oprogramowanie, bądź aplikacje mobilne sprzedawcom, którzy dzięki nim mogą kontaktować się z innymi użytkownikami, zawierać z nimi transakcje i na tym zarabiać. Informacje o tych transakcjach będą przez operatorów platform zbierane i weryfikowane, a następnie przekazywane administracjom podatkowym, co ma sprzyjać zapewnieniu równych szans podatnikom oferującym swoje towary i usługi w internecie i poza nim" - przekazał TVN24 Biznes wydział prasowy Ministerstwa Finansów.

Wyjaśnił, że przewidziane są "określone wyłączenia – przykładowo nie będą przekazywane administracji podatkowej informacje o sprzedawcach, którzy dokonali jedynie niewielkiej liczby drobnych sprzedaży swoich rzeczy w internecie (projekt ustawy szczegółowo określa warunki tego wyłączenia)".

MF wyjaśniło, że "liczba podmiotów raportujących dane o sprzedawcach polskiej administracji podatkowej będzie obejmowała dwie grupy podmiotów – oprócz podmiotów krajowych, które będą zobowiązane do raportowania w Polsce, w grę mogą wchodzić także podmioty zagraniczne spoza Unii Europejskiej, które wybiorą Polskę jako kraj, w którym będą raportowały informacje na zasadach wynikających z dyrektywy DAC7".

"Ustawa pośrednio będzie oddziaływać także na osoby i podmioty, które oferują swoje usługi i towary z wykorzystaniem platform. Ich dokładna liczba będzie zależna od popularności dokonywania transakcji za pośrednictwem głównie internetu. Dane wspomnianych osób i podmiotów będą gromadzone przez operatorów platform, a w określonym zakresie przekazywane następnie administracjom podatkowym. Nie jest przy tym właściwe określanie nowych przepisów jako przepisów o 'kontroli handlu internetowego' - podobnie jak przepisów obligujących pracodawców do przekazywania danych o wynagrodzeniu pracowników nie określamy mianem przepisów o kontroli pracy" - wytłumaczył resort finansów.

PROJEKT USTAWY - PEŁNA TREŚĆ >>>

Jak to ma wyglądać w praktyce?

Wśród danych, które mają być przekazywane przez platformy sprzedażowe do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), mają być między innymi imię, nazwisko, adres, NIP czy PESEL. Następnie fiskus przeanalizuje je pod kątem wywiązywania się z płacenia podatków. 

O to, jak to ma wyglądać z perspektywy platform sprzedażowych, zapytaliśmy m.in. OLX, które brało udział w konsultacjach publicznych tego projektu ustawy.

- Dyrektywa nakłada na operatora serwisu OLX, Grupę OLX sp. z o.o., obowiązek pozyskiwania dodatkowych danych od podmiotów sprzedających na platformie OLX i odpowiedniego ich raportowania. Przepisy ustawy wdrażającej dyrektywę DAC7 nie weszły jeszcze w życie, zgodnie z aktualnym projektem mają wejść w życie 1 września 2023 roku. Operator serwisu dostosuje platformę oraz zapis regulaminu do obowiązujących regulacji prawnych - wyjaśniła Małgorzata Frąckowiak, Tax Lead w OLX.

Dodała także: - Dyrektywa DAC-7 nie nakłada na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych. W przypadku OLX-a jej przepisy będą dotyczyły tylko osób dokonujących transakcji z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX, które dokonują 30 lub więcej transakcji sprzedaży w roku i/lub których łączne wynagrodzenie uzyskane ze sprzedaży dokonanej na platformie przekroczy w roku kwotę 2 tysięcy euro.

Proponowane zmiany - uwagi do projektu

W opinii do projektu ustawy przekazanego do konsultacji publicznych Izba Gospodarki Elektronicznej stwierdziła, że "przepisy Dyrektywy DAC7 dotyczyć będą zarówno platform z obszaru UE, w tym Polski, jak i państw trzecich, według naszej wstępnej oceny obowiązki sprawozdawcze przewidziane przepisami niniejszego projektu mogą być bardzo trudne do wyegzekwowania w przypadku operatorów platform handlowych spoza UE (np. amerykańskich czy azjatyckich)".

"Dlatego e-Izba ma obawy co do dalszych zmian dotyczących nakładania nowych obowiązków na platformy cyfrowe i sprzedawców unijnych, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na konkurencyjność rodzimych podmiotów w stosunku do sprzedawców spoza UE" - stwierdziła IGE.

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że "projekt ustawy wychodzi natomiast od obowiązku raportowania danych, niejako przy okazji wskazując na obowiązek ich gromadzenia" i "nie jest jasne, w jaki sposób operator platformy miałby na podstawie rozporządzenia określić, jakie dane jest zobowiązany zbierać od sprzedawców".

"Inaczej bowiem są prezentowane dane zbierane przez operatorów platform (każda z platform ma nieco inny układ formularza rejestracji) i dane raportowane według schematu xml, opracowanego przez administrację. Również z uzasadnienia projektu ustawy nie wynika, jakie konkretnie informacje miałyby być zbierane, weryfikowane i raportowane na podstawie tego przepisu" - wyjaśniła KL.

Z kolei według Urzędu Ochrony Danych Osobowych "proponowane przepisy projektu, ze względu na zakładaną przez projektodawcę skalę, zakres i sposoby przetwarzania danych osobowych generują ryzyka dla prywatności i danych osobowych osób, których dane dotyczą oraz uzasadnia przeprowadzenie oceny skutków planowanych operacji przetwarzania dla ochrony danych osobowych".

"Wskazać jednocześnie należy, że użyte w projektowanych przepisach sformułowania wskazują, że czynności związane z wymianą informacji podatkowych odbywają się w sposób zautomatyzowany. Konstrukcja taka jest związana szeregiem ryzyk, na które projektodawca powinien zwrócić uwagę i stworzyć w przepisach tej ustawy mechanizmy je niwelujące" - napisał w stanowisku do projektu Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP