Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Źródło:
tvn24.pl
"Ważne, żebyśmy już dzisiaj rozwijali sztuczną inteligencję pod naszą kontrolą"
"Ważne, żebyśmy już dzisiaj rozwijali sztuczną inteligencję pod naszą kontrolą"TVN24
wideo 2/12
"Ważne, żebyśmy już dzisiaj rozwijali sztuczną inteligencję pod naszą kontrolą"TVN24

ChatGPT pojawił się nagle i zawojował nie tylko internet, ale także naszą wyobraźnię. Temat sztucznej inteligencji, jeszcze do niedawna tak odległy, stał się codziennością. Jednak nie jesteśmy skazani na rozwiązania zza oceanu. W Polsce powstały już trzy alternatywy dla niego - Trurl, Qra i Bielik, a czwarty, który ma być największy, jest w drodze.

Pod nazwą ChatGPT kryje się nie tylko znana aplikacja, to przede wszystkim LLM, czyli Large Language Model – Duży Model Językowy. To rodzaj sztucznej inteligencji zaprojektowany w celu rozumienia i generowania odpowiedzi na zapytania w ludzkim języku. W celu stworzenia LLM wykorzystuje się ogromne zbiory danych i techniki tzw. głębokiego uczenia, by model mógł rozumieć, podsumowywać i tworzyć treści. To może być na przykład prośba o przetłumaczenie tekstu na język angielski, wymyślenie prostej historii, podsumowanie artykułu, czy nawet napisanie kodu w jednym z wielu języków programowania.

Jak powstaje LLM

Jak wyjaśnia dr inż. Marek Kozłowski, kierownik AI LAB w Ośrodku Przetwarzania Informacji (OPI) - Państwowego Instytutu Badawczego, jeden z autorów modelu Qra, partner w konsorcjum PLLuM, gdzie trwają prace nad największym polskim LLM, uczenie LLM przebiega w trzech etapach.

Pierwszy to trenowanie na zbiorach danych tekstowych, dzięki czemu powstaje model fundamentalny. Zna on główne zasady języka i posiada podstawowe informacje, ale nie potrafi rozwiązywać konkretnych zadań. Potrafi tylko uzupełnić tekst na bazie kontekstu podanego w poleceniu zwanym promptem. Drugim krokiem jest tzw. strojenie za pomocą dużych zbiorów przeróżnych instrukcji zawierających zadania z przykładowymi rozwiązaniami. To np. streszczenie tekstu, udzielenie odpowiedzi na pytanie, polecenie napisania przemówienia. Ostatnim etapem jest wychowanie modelu na podstawie bazy zbiorów preferencji - ludzie oceniają odpowiedzi modelu językowego, a ich opinie są wykorzystywane do jego optymalizacji.

LLM - Duże modele językoweOpracowanie własne

- Model fundamentalny tak naprawdę przewiduje tylko następne słowo. Na przykład napiszemy mu "Adam Mickiewicz to", a on przewidzi, że następnym słowem powinien być "poeta" - tłumaczy Sebastian Kondracki, Chief Innovation Officer w Devinti i jeden z założycieli SpeakLeash, otwartego prywatnego projektu, który odpowiada za model językowy o nazwie Bielik.

- On ma wiedzę o niuansach związanych z językiem, gramatyką na przykład, ale żeby go wyszkolić potrzebujemy czystych tekstów. Tu nie ma potrzeby żadnej ludzkiej czy też inżynierskiej pracy nad tymi tekstami. To trenowanie wygląda trochę tak, jakbyśmy posadzili kogoś w bibliotece i powiedzieli mu czytaj. I on czyta takie duże ilości tekstów, że pomału całą wiedzę o języku, strukturach, bardzo często o idiomach, to wszystko sobie magazynuje i przyswaja – wskazuje.

LLM - Duże modele językowe - trenowanie

Model językowy można szkolić na wielu różnych rodzajach dokumentów. Od książek, poprzez ustawy, prace naukowe, raporty, czy wszystkiego, co jest dostępne w internecie. - Projekt Gutenberg, czyli książki, do których już wygasły prawa autorskie, wszelkie raporty rządowe, legislacja, zapisy protokołów z rad miejskich, komisji śledczych. To wszystko może być źródłem dla modelu bazowego – wylicza Kondracki.

Przy kolejnym etapie konieczny jest człowiek, który będzie nauczycielem i przekaże modelowi wskazówki, instrukcje z odpowiedziami, "zadania z kluczem".

LLM - Duże modele językowe - strojenie

- Tu jest ciężej. Nie potrzebujemy już tylko czystego tekstu, ale ludzkiej ręki, mentora, który poprowadzi. No i to jest gorszy element, bo w Polsce nie ma w ogóle takich danych, więc musieliśmy je tworzyć. Na przykład członkini naszej społeczności wykorzystała swoje doświadczenie z astrofotografii do przygotowania instrukcji - przy jakiej pogodzie są najlepsze zdjęcia? - opisuje Kondracki, ale zauważa przy tym, że przydałoby się stworzenie jakiegoś większego rozwiązania na poziomie państwowym.

- Może jakiś program dla seniorów, którzy pomogliby nam stworzyć instrukcje dla języka śląskiego? Czy też by studenci jakieś prace zaliczeniowe robili w formie instrukcji? Z jednej strony mieliby zaliczenie, a z drugiej dysponowalibyśmy instrukcjami z zakresu medycyny, prawa czy też innych dziedzin. Różne kraje przyjmują różne rozwiązania – zauważa.

LLM - Duże modele językowe - wychowanie

Z ziarna powstał Bielik

SpeakLeash a.k.a Spichlerz to otwarty projekt, inicjatywa utworzenia polskiego LLM-a. Tworzony jest niejako "po godzinach" przez społeczność pasjonatów.

- Spichlerz ruszył, by zbierać różne zasoby. A jak zasoby tekstowe, to słowo, a jak słowo to ziarno, a te zaś przechowuje się w Spichlerzu. Jako że na początku bardzo dużo kontaktowaliśmy się z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, to pozwoliliśmy sobie na taki mały żart, żeby łatwiej było wymawiać zagranicznym partnerom. Stąd SpeakLeash – wyjaśnia Kondracki.

Z nazwą dla samego modelu - Bielik - było już nieco inaczej. Z wybrana już przez całą społeczność, która gromadziła się wokół projektu. Jak wyjaśnia nasz rozmówca, to jednocześnie jest nawiązanie do polskiego godła, ale też bieliki mieszkają w całej Europie. Więc podkreślona jest i polskość, i europejskość projektu. Do tego "brzmi dobrze". 

Bielik trenowany był na superkomputerze Helios - systemie zainstalowanym w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Powstał w wyniku prac realizowanych w w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Helios jest na trzecim miejscu światowej listy Green500 najbardziej ekologicznych superkomputerów.

Składa się on z trzech partycji obliczeniowych i osiąga 35 PFlops teoretycznej mocy obliczeniowej. Co to oznacza? W uproszczeniu FLOPS to skrót od "floating point operations per second" czyli "'operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę". To jednostka miary wydajności komputera. 35 petaflopów oznacza, że komputer może wykonać 35 biliardów takich operacji na sekundę.

Helios z Cyfronetu AGH znajduje się na trzecim miejscu światowej listy Green500 najbardziej ekologicznych superkomputerów. To na nim trenowany był Bielik.
Superkomputer Helios Helios z Cyfronetu AGH znajduje się na trzecim miejscu światowej listy Green500 najbardziej ekologicznych superkomputerów. To na nim trenowany był Bielik.Cyfronet
Helios z Cyfronetu AGH znajduje się na trzecim miejscu światowej listy Green500 najbardziej ekologicznych superkomputerów. To na nim trenowany był Bielik.
Superkomputer HeliosWidok szaf obliczeniowych (w środku) oraz chłodzących (po bokach).Cyfronet

Po co nam polski model językowy?

Wielu Polaków korzystających z rozwiązania dostarczanego przez OpenAI może zapytać, ale po co nam polski LLM, skoro ten działa? Rzecz w tym, że owszem, szkolony jest na przeogromnym zbiorze danych, ale większość z nich dostarczona jest w języku angielskim.

- Raport takiego otwartego modelu jak Llama/Mistral pokazuje, że jego uczenie się opiera się co najmniej w 95 procentach na danych anglojęzycznych. Pozostałe 5 procent to inne języki, w tym dane polskojęzyczne stanowiące ułamek procenta całości. Owszem, przy takiej skali nawet ten ułamek zapewnia wystarczającą reprezentację, dzięki której model ma podstawy pisania i logicznego rozumowania w danym języku. Zwłaszcza, że w trakcie nauki dochodzi do transferu wiedzy między językami - wskazuje Kozłowski. - Jednak model wytrenowany na małych danych polskojęzycznych jest słabszy w tworzeniu wysokiej jakości treści w naszym języku i nie radzi sobie za dobrze z kontekstem kulturowo-historycznym - dodaje.

To jednak niejedyny argument stojący za tym, by stworzyć polskie rozwiązanie. Kozłowski wskazuje, że tworząc model narodowy można zadbać o pełną transparentność i kontrolę nad kolejnymi etapami jego powstawania. Zwłaszcza o selekcję danych, jakie są dostarczane.

- Istotnym argumentem są również koszty. Duży, liczący setki miliardów parametrów model wymaga użycia klastrów najlepszej klasy kart graficznych, a jego skalowanie wymaga multiplikacji takich klastrów. To często zmusza nas do użycia rozwiązań chmurowych, co wiąże się z istotnymi kosztami i ryzykami które nie zawsze musimy ponosić, wiele zadań biznesowych da się rozwiązać mniejszymi dostosowanymi modelami - zauważa Kozłowski.

Nasi rozmówcy zauważają, że polskie modele językowe powinny powstawać także po to, byśmy byli nie tylko odbiorcami, ale także twórcami.

- Warto budować ekosystem do tworzenia LLMów. Kluczowe jest opracowanie całego potoku od zbierania danych, ich walidacji, po uczenie, ewaluacje i wdrażanie w konkretnych tematach, zastosowaniach. Po pierwsze takie podejście daje nam możliwość dostarczania nowych modeli w przyszłości, ale też kształci kadry, kluczowe dla rozwoju tej dziedziny w Polsce – mówi przedstawiciel projektu PLLuM.

Zgadza się z nim Kondracki, który zauważa, że o ile mamy bardzo dobrych specjalistów, to niestety migrują oni za granicę. – Przecież w pewnym momencie 50 procent składu osobowego w OpenAI to byli polscy inżynierowie – wskazuje dodając, że tworzenie modeli w Polsce mogłoby pomóc zatrzymać specjalistów w kraju.

- Tworzenie modeli powoduje, że możemy też tworzyć narzędzia do ich budowania i wykorzystywania. Cały ekosystem, który może być używany przez uczelnie, żeby uczyć studentów, żebyśmy mogli podnosić kompetencje polskich inżynierów. Żeby nie było tak, że oni po ukończeniu szkoły jadą po praktyczną wiedzę za granicę i tam już zostają - mówi Kondracki.

Bielik wygrywa z OpenAIPunkty są naliczane lub odejmowane w zależności od wyniku pojedynku. Jeśli wygra model o niższym rankingu ELO: Dodawane są punkty, a ich liczba zależy od różnicy w rankingach – im większa różnica, tym więcej punktów. Jeśli wygra model o wyższym rankingu ELO: Odejmowane są punkty, a ich liczba również zależy od różnicy w rankingach – im większa różnica, tym więcej punktów traci model. Model, który wygrał, otrzymuje punkty zależne od rankingu przeciwnika – im wyższy ranking przeciwnika, tym więcej punktów. Przegrany traci punkty również w zależności od rankingu zwycięzcy. Sebastian Kondracki, Devinti, SpeakLeash

Żeby polski emeryt brzmiał polsko

Pomysł na Bielika wziął się z potrzeby. Założyciele projektu pracują w biznesie i mieli dostęp do takich narzędzi jak ChatGPT od OpenAI, ale napotkali na kilka problemów. Po pierwsze to zamknięte API, czyli interfejs programowania aplikacji. Podmioty polskie, ale też europejskie, które na przykład przetwarzają tajemnice bankową czy adwokacką swoich klientów, albo dane pacjentów z takie rozwiązania nie mogą korzystać. - Oczywiście jest możliwość korzystania z prywatnej chmury, ale bardzo wrażliwych danych nie da się w ten sposób przetwarzać - zaznacza Kondracki.

Drugą kwestią było to, że po polsku taki ChatGPT ładnie pisze, ale widać na nim mocne zachodnie naleciałości. Tu pojawia się wspomniany kontekst kulturowo-historyczny.

- Jak przetwarzamy język polski przez te zagraniczne modele, to mamy trochę takie wrażenie, jakbyśmy rozmawiali z Amerykaninem, który owszem perfekcyjnie pisze po polsku, ale całe życie mieszkał w Stanach Zjednoczonych i nie zna kontekstu kulturowego. Jakbyśmy poprosili go o napisanie dialogu pomiędzy dwoma polskimi emerytami, to okazuje się, że zaczyna on od "Hej, jak się masz? Super, a Ty?". Czyli typowo amerykańskich zwrotów. Nasi emeryci raczej zaczęliby od "Cześć, co tam u Ciebie? Szkoda gadać, stara bida" – tłumaczy na przykładzie założyciel Spichlerza.

Stąd pojawił się pomysł na Spichlerz i Bielika, by zagospodarować tę niszę i stworzyć właśnie taki model, który nawet firma średniej wielkości może uruchomić na swoim serwerze. - Może przetwarzać w ten sposób tajne dokumenty i polskie teksty w taki sposób, jakby to naprawdę Polak pisał te teksty – dodaje. 

Nie tylko orzeł, ale także Qra

Istotne są tu oczywiście zbiory danych. Im więcej tym lepiej, wówczas model będzie poprawniejszy, dokładniejszy. - Warto pamiętać, że istotne są zbiory danych, duże, ale i jakościowe. My w PLLuMie prowadzimy skomplikowany proces filtracji i deduplikacji, by zachować jakość tych danych – wyjaśnia Kozłowski.

Pierwsze modele generatywne liczące kilkanaście miliardów parametrów wstępnie uczone na dużych wolumenach polskich tekstów powstały w Polsce na początku 2024, nadano im nazwę Qra. Wykorzystano przy tym olbrzymie zbiory tekstów w naszym ojczystym języku, które liczyły prawie 100 miliardów tak zwanych tokenów (w uproszczeniu można przyjąć, że jeden token to jedno słowo).

PLLuM - Polish Large Language Model, czyli Polski Duży Model Językowy, powstaje na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji od 22 stycznia tego roku w ramach konsorcjum sześciu jednostek naukowych:

- Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Podstaw Informatyki PAN, - Instytutu Slawistyki PAN, - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, - Ośrodka Przetwarzania Informacji, - oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

W ramach projektu zebrano polskie teksty liczące prawie 200 miliardów tokenów. Do tego naukowcy mają też kilkadziesiąt tysięcy ręcznie napisanych instrukcji, które są kluczowe dla drugiej fazy uczenia modelu. Powstało już kilka mniejszych modeli, ale projekt wciąż trwa i naukowcy chcą zmierzyć się z "wielorybem".

- W ramach tego projektu planujemy nie tylko stworzyć serię polskich modeli językowych, od relatywnie małych, zawierające około 10 miliardów parametrów, ale także zmierzyć się z takimi naprawdę dużymi, rzędu 50-100 miliardów parametrów. Kluczowe znaczenie ma utworzenie całego ekosystemu do ich uczenia, który może również posłużyć do treningu kolejnych LLM-ów - mówi Kozłowski o PLLuM, który ma zostać udostępniony pod koniec 2024 roku.

- Ponadto model ten jest wzbogacony o różne procesy asystujące, takie jak korekta wyjścia, dostosowanie do preferencji czy budowa specjalistycznych narzędzi, które mogą stosunkowo szybko integrować modele językowe i wdrażać je np. w urzędach - wskazuje.

Modele językowe mogłyby ułatwić pracę w bankach, urzędach, towarzystwach ubezpieczeniowych czy służbie zdrowia. Jednak instytucje te muszą mieć pełną kontrolę nad narzędziem. Model musi być w pełni zgodny z polskim i europejskim prawem dotyczącym sztucznej inteligencji oraz przetwarzania danych osobowych. Tego nie da się powiedzieć o ogólnodostępnych, ponadnarodowych rozwiązaniach. Do tego powinien działać w ich lokalnej infrastrukturze, dzięki czemu ryzyko np. wycieku danych klientów czy pacjentów zostanie zmniejszone. Z chmury łatwiej wykraść dane niż z lokalnego serwera.

Tu z odpowiedzią ma właśnie przyjść PLLuM. Jego właścicielem jest Ministerstwo Cyfryzacji i założenie jest takie, że po jego ukończeniu model ma zostać udostępniony na otwartej licencji. W ramach PLLuMa powstaje demonstracyjne wdrożenie w postaci asystenta petenta – narzędzia przydatnego w administracji publicznej oraz w biznesie.

- Naukowcy i naukowczynie oraz komercyjni deweloperzy będą mogli zaglądać do wnętrza modelu w celu kontrolowania i testowania jego zachowań, a także badania struktur i wzorców reakcji. To istotna przewaga, ponieważ w większości przypadków (modele Google, OpenAI) taki dostęp jest sukcesywnie ograniczany, albo zamknięty jak w modelu Anthropic. Co więcej, również mniejsze modele dostępne na polskim rynku mają licencje ograniczające ich komercyjne wykorzystanie. Problem otwartości dotyczy więc zarówno globalnych graczy, jak i lokalnych rozwiązań – tłumaczy przedstawiciel projektu, podkreślając, że PLLuM wyróżniają także bezpieczeństwo i transparentność. Dokumentacja związana z procesem tworzenia i uczenia modelu jest szeroko dostępna. Dzięki temu model można lepiej dopasować do potrzeb danej grupy użytkowników, a także zapewnić lepsze rozeznanie potencjalnych problemów.

Czy na rynku jest miejsce na więcej niż jeden polski model językowy?

Powstała wspomniana Qra, Bielik, prace nad PLLuMem trwają. Czy Polska potrzebuje więcej niż jednego polskiego modelu językowego? W ocenie założyciela Spichlerza jak najbardziej. Chociaż powstają duże modele językowe, to zauważa on, że raczej nie prędko, jeśli nigdy, nie powstanie w Polsce model takich rozmiarów jak ChatGPT od OpenAI. Jednak, jak wskazuje Kondracki "widać po Bieliku 2.1, że model kompaktowy (nazywane także SML - small language model) czasami przewyższa duże modele takie jak llama3.1 405MB parametrów i depcze po piętach GPT-4o".

- Budujemy modele kompaktowe, które po otrzymaniu odpowiednich ilości danych, będą wystarczające do tego, by były przydatne do pracy w organizacjach sektora publicznego czy biznesie. To nie są takie omnibusy, które będą umiały wszystko, na przykład odpowiedzieć nam po staropolsku. Jednak w naszej sytuacji lepiej zamiast jednego ogromnego modelu budować kilka specjalizowanych – wyjaśnia rozmówca redakcji biznes tvn24.pl i dodaje, że w jego ocenie na polskim rynku jest miejsce na pięć modeli językowych, które mogłyby działać w różnych specjalizacjach.

- My na przykład w Spichlerzu, poprzez to, że pracujemy w biznesie na co dzień, to jednak specjalizujemy się w tym biznesowym celu. - Może z czasem, kiedy na przykład zyskamy szerszy dostęp do danych medycznych, bo teraz mamy ich bardzo mało w Polsce, to powstanie model wyspecjalizowany dla medycyny - wyjaśnia.

Autorka/Autor:Jakub Wołosowski/ToL Grafiki: Katarzyna Zofia Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny