Tech

Sprzedaż klasycznych komputerów wciąż spada

Tech

Oto najszybsze superkomputery na świecietvn24bis
wideo 2/5

Sprzedaż klasycznych komputerów PC wciąż spada. Zdaniem analityków Gartnera, sytuacja ta ma szansę poprawić się w przyszłym roku wraz z masową wymianą komputerów biznesowych na te z wbudowanym systemem Windows 10.

Sprzedaż tradycyjnych komputerów PC ma w tym roku zmniejszyć się o niemal osiem procent, a także o kolejne 4,4 proc. w roku 2018. Oznacza to, że do 2019 roku sprzedanych zostanie o 16 milionów mniej komputerów osobistych i laptopów niż w roku obecnym.

Jakie prognozy

Gartner przewiduje jednocześnie stały poziom sprzedaży wysokobudżetowych laptopów, takich jak Microsoft Surface czy Apple MacBook.

Dzięki temu poziom sprzedaży komputerów przenośnych ma w 2019 roku utrzymać się na mniej więcej tym samym poziomie, jak w roku 2017. Zdaniem analityków, zmniejszać się będzie za to sprzedaż tabletów, a także innych urządzeń mobilnych zaprojektowanych dla biznesu.

Wymiana sprzętu

Gartner stwierdza jednocześnie, że wcześniejsze założenia, jakoby wykorzystanie urządzeń mobilnych miało zdominować rynek sprzętów IT, nie sprawdziły się. Według własnych badań firmy, użytkownicy spędzają tyle samo czasu na korzystaniu z urządzeń mobilnych, jak i w pracy z tradycyjnym komputerem. Jak mówi Ranjit Atwal, dyrektor badań w firmie, "użytkownicy tak samo wiernie korzystają ze swoich komputerów, jak ze smartfonów. Rynek postrzega to inaczej, bo urządzenia mobilne wymieniamy znacznie częściej". Jednocześnie firma wskazuje na to, że tendencja spadkowa na rynku PC w przyszłym roku może się odmienić ze względu na wymiany sprzętu w firmach, które będą stopniowo przyjmować urządzenia z systemem Windows 10, zwłaszcza w Europie Zachodniej. - Przewidujemy, że rynek może odnotować około 0,8 proc. wzrostu w 2018 roku - mówi Atwal.

Autor: mb / Źródło: PAP, ZDnet

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock