Korzystasz z SMS-ów banku? Cztery rzeczy, o których musisz pamiętać

Tech

ShutterstockJak korzystać z SMS-ów w bankowości mobilnej?

Kody SMS są takim samym zabezpieczeniem dla konta bankowego, jak szyfr do sejfu czy pęk kluczy do szkatułki z cenną zawartością. Należy zatem dbać o ich bezpieczeństwo, bo stanowią łakomy kąsek dla przestępców. Oto cztery rady, jak korzystać z SMS-ów, które otrzymujemy z banku, jeśli chcemy odpowiednio strzec pieniędzy gromadzonych na naszym koncie.

Jednorazowe kody SMS to wiadomości, które otrzymujemy z banku na telefon komórkowy. Służą do potwierdzania zleceń, które składamy w bankowości internetowej i mobilnej.

Najczęściej dyspozycje te dotyczą wykonania przelewu, ale też weryfikacji tożsamości posiadacza rachunku, autoryzacji operacji dokonywanych za pośrednictwem serwisu internetowego i telefonicznego, przez SMS ustawiamy limity transakcji czy zmieniamy dane osobowe. Jeśli przestępca uzyska dostęp do kodów SMS, może więc w pełni zarządzać rachunkiem bankowym. Oto, jak należy strzec kodów SMS:

1. Zabezpiecz telefon

Warto chronić telefon, na który otrzymujemy kody z banku. Można to robić na różne sposoby, np. stosować hasła do blokowania telefonu. Lepiej unikać także udostępniania go osobom trzecim.

2. Blokada w przypadku zagubienia

W przypadku zagubienia telefonu, który służy nam do posługiwania się kodami SMS, należy zablokować go w banku. Można tego często dokonać poprzez wizytę w banku, rozmowę telefoniczną czy też za pośrednictwem serwisu internetowego, jeśli taka usługa jest możliwa w danym banku.

Kolejne kroki powinniśmy skierować do operatora sieci komórkowej po duplikat karty SIM, z którym należy powrócić do banku, by na nowo odblokować numer i umożliwić otrzymywanie kodów SMS.

3. Weryfikuj stronę

Warto zwrócić uwagę na to, by kody SMS wprowadzać tylko na odpowiedniej stronie logowania do bankowości internetowej. Serwisy bankowe są często celem ataków hakerów. Należy nauczyć się, jak odróżniać prawdziwą stronę logowania od fałszywej.

4. Uważnie sprawdzaj dane

Otrzymując SMS z kodem, należy uważnie przeczytać całą jego treść: dane odbiorcy, np. jego numer rachunku, kwotę przelewu, a także, czy wszelkie pozostałe dane są zgodne z dyspozycją, którą wydaliśmy.

Zobacz: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? (Wideo z 15.03.2016)

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?TVN24 BiS

Autor: ag/ms / Źródło: bzwbk.pl, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock