Telefon, aplikacja, karta. Coraz chętniej korzystamy z wirtualnego portfela

W przyszłym roku z e-płatności korzystać ma prawie 400 mln osób na świecieShutterstock

Tylko Kanadzie ustępujemy miejsca na podium pod względem liczby punktów, w których można korzystać z mobilnego portfela. A wystarczy kilka sekund, aby za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfonu zapłacić za codziennie zakupy, bilet komunikacji miejskiej czy przejazd taksówką. W 2012 roku 212 mln osób na świecie płaciło za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a pod koniec przyszłego roku liczba ta sięgnie 384 mln.

Mimo że w Polsce wciąż króluje płatność gotówką, w ten sposób odbywa się ok. 85 proc. transakcji, handel obsługiwany za pomocą urządzeń mobilnych rozwija się bardzo szybko. Pod względem liczby dokonywanych transakcji zbliżeniowych jesteśmy w czołówce.

W 2012 roku zaledwie 6 proc. Polaków korzystało z bankowych usług mobilnych, natomiast na koniec 2013 roku ta liczba podwoiła się.

Można kartą…

W ostatnim czasie furorę robią tzw. zbliżeniówki, czyli płacenie przy użyciu kart wyposażonych w chipy. Zdaniem ekspertów korzystający z tej formy cenią szybkość i komfort płacenia zbliżeniowego. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala i po kilku sekundach jest po wszystkim. W przypadku płacenia kartą z PayPass i payWave nie musimy używać kodu PIN, jeśli kwota nie przekracza 50 zł.

Już co piąty Polak płaci kartą w ten sposób - wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu ub. roku przez MasterCard. W 2013 roku w portfelach Polaków znajdowało się ponad 16 mln kart zbliżeniowych.

Najchętniej płacą tak osoby w wieku 18-39 lat, które dobrze zarabiają i mają wykształcenie wyższe.

...lub telefonem

Według szacunków operatorów komórkowych, ponad milion Polaków posiada smartfony przystosowane do płatności w systemie NFC, czyli bezprzewodowej technologii pozwalającej na wymianę danych na odległość 20 centymetrów. Na rynku dostępnych jest obecnie ponad 100 modeli smartfonów wyposażonych w ten moduł.

W Polsce dostęp do wirtualnej portmonetki możliwy jest dzięki popularnym aplikacjom takim jak: mPay, iKasa, IKO, SkyCash, PeoPay, moBilet. Na świecie rozwijają się takie technologie jak choćby Google Wallet, Square czy PayPal Beacon.

Ciągnie nas do nowinek

Co sprawiło, że Polacy tak chętnie korzystają z bezgotówkowych sposobów płatności? - To zasługa naszego nowoczesnego systemu bankowego oraz historii. Po upadku PRL ominęliśmy kilka szczebli rozwoju technologicznego i od razu weszliśmy na wyższy poziom - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Konrad Mróz, ekspert ds. płatności mobilnych w T-Mobile.

Zdaniem Mroza, proces przyśpieszyło także polskie spojrzenie na ciekawostki i nowinki techniczne oraz chęć szybkiego dogonienia Zachodu. W niektórych aspektach nawet ich przegoniliśmy. – Do tej pory zagraniczni eksperci nie mogą wyjść z podziwu, że u nas przelew idzie w jeden dzień, a za granicą trwa to trzy dni – dodaje Mróz.

Dziś dostawcy już nawet nie zaopatrują punktów usługowych w terminale bez możliwości dokonania zbliżeniowej formy płatności. To efekt obliczeń, z których wynika, że ta technologia będzie się szybko rozwijać.

Kłopotliwa opłata?

Unia Europejska pracuje nad obniżeniem opłat interchange, czyli prowizji od płatności kartami. Jeśli propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie zostanie przyjęta przez europosłów, stawki spadną poniżej 0,5 proc. W Polsce opłata interchange zostanie obniżona w lipcu tego roku: poziom opłat zmniejszy się z ok. 1,3 proc. do 0,5 proc. Ta zmiana poruszyła przedstawicieli organizacji kartowych, agentów rozliczeniowych i dostawców infrastruktury. Oni będą zarabiali na tych transakcjach mniej, ale ta zmiana powinna przyczynić się do zwiększenia popularność operacji bezgotówkowych.

Zagrożenia

Bankowość mobilna jest stosunkowo bezpieczną opcją. Cyberprzestępcy dużo częściej atakują użytkowników tradycyjnej bankowości internetowej. Wielu z nas najczęściej korzysta z aplikacji dedykowanych. W ten sposób ciężej o próbę wyłudzenia danych.

Ważną rolę do odegrania ma nie tylko bank czy serwis świadczący usługę, ale także sam użytkownik danej metody płatności.

- Istnieje wiele ataków na urządzenia mobilne, a prawie każdy z nich korzysta z socjotechniki - sztuki manipulowania. Użytkownik może nieświadomie zainstalować szkodliwe oprogramowanie np. na telefonie lub otrzymać wiadomość phishingową, która pokieruje go na witrynę przypominającą stronę serwisu oferującego płatność – mówi tvn24bis.pl Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab Polska.

Jak chronić się przed szkodliwym oprogramowaniem? Należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu systemu operacyjnego oraz wszystkich aplikacji. Równie istotne jest stosowanie programu antywirusowego dla systemu mobilnego.

Fenomen Afryki

Co ciekawe, to właśnie kraje afrykańskie mogą pochwalić się bardzo wysokim poziomem zaawansowania e-płatności. Szacuje się, że na całym kontynencie afrykańskim z elektronicznego portfela korzysta 55 mln osób. Największą popularnością cieszy się on w Nigerii, Ghanie i Kenii. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni kraj, gdzie, z systemu M-Pesa (największego na świecie systemu płatności mobilnych), uruchomionego przez operatora Safaricom, korzysta codziennie 15 mln osób.

Jak to wytłumaczyć? Poziom usług bankowych w Kenii jest bardzo niski, poza większymi miastami ciężko znaleźć bank lub bankomat. Tylko niewielki procent mieszkańców korzysta z usług bankowych, a same banki nie są zainteresowane uruchamianiem swoich oddziałów.

M-Pesa to prosty system, który bazuje na kontach przypisanych do numerów telefonicznych i pozwala na szybkie przelewanie pieniędzy za pomocą zwykłego SMS-a. Trwa to o wiele krócej niż przypadku przelewów bankowych. System M-Pesa nawiązał współpracę z niemal 30 kenijskimi bankami. Dzięki temu możliwe są przelewy zarówno z konta M-Pesa na konto bankowe, jak i w drugą stronę. Pieniądze z konta można wypłacać w ponad 700 bankomatach, a także u 39 tys. agentów Safaricom.

Autor: Tomasz Leżoń//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET