Telefon, aplikacja, karta. Coraz chętniej korzystamy z wirtualnego portfela

W przyszłym roku z e-płatności korzystać ma prawie 400 mln osób na świecieShutterstock

Tylko Kanadzie ustępujemy miejsca na podium pod względem liczby punktów, w których można korzystać z mobilnego portfela. A wystarczy kilka sekund, aby za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfonu zapłacić za codziennie zakupy, bilet komunikacji miejskiej czy przejazd taksówką. W 2012 roku 212 mln osób na świecie płaciło za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a pod koniec przyszłego roku liczba ta sięgnie 384 mln.

Mimo że w Polsce wciąż króluje płatność gotówką, w ten sposób odbywa się ok. 85 proc. transakcji, handel obsługiwany za pomocą urządzeń mobilnych rozwija się bardzo szybko. Pod względem liczby dokonywanych transakcji zbliżeniowych jesteśmy w czołówce.

W 2012 roku zaledwie 6 proc. Polaków korzystało z bankowych usług mobilnych, natomiast na koniec 2013 roku ta liczba podwoiła się.

Można kartą…

W ostatnim czasie furorę robią tzw. zbliżeniówki, czyli płacenie przy użyciu kart wyposażonych w chipy. Zdaniem ekspertów korzystający z tej formy cenią szybkość i komfort płacenia zbliżeniowego. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala i po kilku sekundach jest po wszystkim. W przypadku płacenia kartą z PayPass i payWave nie musimy używać kodu PIN, jeśli kwota nie przekracza 50 zł.

Już co piąty Polak płaci kartą w ten sposób - wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu ub. roku przez MasterCard. W 2013 roku w portfelach Polaków znajdowało się ponad 16 mln kart zbliżeniowych.

Najchętniej płacą tak osoby w wieku 18-39 lat, które dobrze zarabiają i mają wykształcenie wyższe.

...lub telefonem

Według szacunków operatorów komórkowych, ponad milion Polaków posiada smartfony przystosowane do płatności w systemie NFC, czyli bezprzewodowej technologii pozwalającej na wymianę danych na odległość 20 centymetrów. Na rynku dostępnych jest obecnie ponad 100 modeli smartfonów wyposażonych w ten moduł.

W Polsce dostęp do wirtualnej portmonetki możliwy jest dzięki popularnym aplikacjom takim jak: mPay, iKasa, IKO, SkyCash, PeoPay, moBilet. Na świecie rozwijają się takie technologie jak choćby Google Wallet, Square czy PayPal Beacon.

Ciągnie nas do nowinek

Co sprawiło, że Polacy tak chętnie korzystają z bezgotówkowych sposobów płatności? - To zasługa naszego nowoczesnego systemu bankowego oraz historii. Po upadku PRL ominęliśmy kilka szczebli rozwoju technologicznego i od razu weszliśmy na wyższy poziom - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Konrad Mróz, ekspert ds. płatności mobilnych w T-Mobile.

Zdaniem Mroza, proces przyśpieszyło także polskie spojrzenie na ciekawostki i nowinki techniczne oraz chęć szybkiego dogonienia Zachodu. W niektórych aspektach nawet ich przegoniliśmy. – Do tej pory zagraniczni eksperci nie mogą wyjść z podziwu, że u nas przelew idzie w jeden dzień, a za granicą trwa to trzy dni – dodaje Mróz.

Dziś dostawcy już nawet nie zaopatrują punktów usługowych w terminale bez możliwości dokonania zbliżeniowej formy płatności. To efekt obliczeń, z których wynika, że ta technologia będzie się szybko rozwijać.

Kłopotliwa opłata?

Unia Europejska pracuje nad obniżeniem opłat interchange, czyli prowizji od płatności kartami. Jeśli propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie zostanie przyjęta przez europosłów, stawki spadną poniżej 0,5 proc. W Polsce opłata interchange zostanie obniżona w lipcu tego roku: poziom opłat zmniejszy się z ok. 1,3 proc. do 0,5 proc. Ta zmiana poruszyła przedstawicieli organizacji kartowych, agentów rozliczeniowych i dostawców infrastruktury. Oni będą zarabiali na tych transakcjach mniej, ale ta zmiana powinna przyczynić się do zwiększenia popularność operacji bezgotówkowych.

Zagrożenia

Bankowość mobilna jest stosunkowo bezpieczną opcją. Cyberprzestępcy dużo częściej atakują użytkowników tradycyjnej bankowości internetowej. Wielu z nas najczęściej korzysta z aplikacji dedykowanych. W ten sposób ciężej o próbę wyłudzenia danych.

Ważną rolę do odegrania ma nie tylko bank czy serwis świadczący usługę, ale także sam użytkownik danej metody płatności.

- Istnieje wiele ataków na urządzenia mobilne, a prawie każdy z nich korzysta z socjotechniki - sztuki manipulowania. Użytkownik może nieświadomie zainstalować szkodliwe oprogramowanie np. na telefonie lub otrzymać wiadomość phishingową, która pokieruje go na witrynę przypominającą stronę serwisu oferującego płatność – mówi tvn24bis.pl Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab Polska.

Jak chronić się przed szkodliwym oprogramowaniem? Należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu systemu operacyjnego oraz wszystkich aplikacji. Równie istotne jest stosowanie programu antywirusowego dla systemu mobilnego.

Fenomen Afryki

Co ciekawe, to właśnie kraje afrykańskie mogą pochwalić się bardzo wysokim poziomem zaawansowania e-płatności. Szacuje się, że na całym kontynencie afrykańskim z elektronicznego portfela korzysta 55 mln osób. Największą popularnością cieszy się on w Nigerii, Ghanie i Kenii. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni kraj, gdzie, z systemu M-Pesa (największego na świecie systemu płatności mobilnych), uruchomionego przez operatora Safaricom, korzysta codziennie 15 mln osób.

Jak to wytłumaczyć? Poziom usług bankowych w Kenii jest bardzo niski, poza większymi miastami ciężko znaleźć bank lub bankomat. Tylko niewielki procent mieszkańców korzysta z usług bankowych, a same banki nie są zainteresowane uruchamianiem swoich oddziałów.

M-Pesa to prosty system, który bazuje na kontach przypisanych do numerów telefonicznych i pozwala na szybkie przelewanie pieniędzy za pomocą zwykłego SMS-a. Trwa to o wiele krócej niż przypadku przelewów bankowych. System M-Pesa nawiązał współpracę z niemal 30 kenijskimi bankami. Dzięki temu możliwe są przelewy zarówno z konta M-Pesa na konto bankowe, jak i w drugą stronę. Pieniądze z konta można wypłacać w ponad 700 bankomatach, a także u 39 tys. agentów Safaricom.

Autor: Tomasz Leżoń//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl