Telefon, aplikacja, karta. Coraz chętniej korzystamy z wirtualnego portfela

W przyszłym roku z e-płatności korzystać ma prawie 400 mln osób na świecieShutterstock

Tylko Kanadzie ustępujemy miejsca na podium pod względem liczby punktów, w których można korzystać z mobilnego portfela. A wystarczy kilka sekund, aby za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfonu zapłacić za codziennie zakupy, bilet komunikacji miejskiej czy przejazd taksówką. W 2012 roku 212 mln osób na świecie płaciło za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a pod koniec przyszłego roku liczba ta sięgnie 384 mln.

Mimo że w Polsce wciąż króluje płatność gotówką, w ten sposób odbywa się ok. 85 proc. transakcji, handel obsługiwany za pomocą urządzeń mobilnych rozwija się bardzo szybko. Pod względem liczby dokonywanych transakcji zbliżeniowych jesteśmy w czołówce.

W 2012 roku zaledwie 6 proc. Polaków korzystało z bankowych usług mobilnych, natomiast na koniec 2013 roku ta liczba podwoiła się.

Można kartą…

W ostatnim czasie furorę robią tzw. zbliżeniówki, czyli płacenie przy użyciu kart wyposażonych w chipy. Zdaniem ekspertów korzystający z tej formy cenią szybkość i komfort płacenia zbliżeniowego. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala i po kilku sekundach jest po wszystkim. W przypadku płacenia kartą z PayPass i payWave nie musimy używać kodu PIN, jeśli kwota nie przekracza 50 zł.

Już co piąty Polak płaci kartą w ten sposób - wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu ub. roku przez MasterCard. W 2013 roku w portfelach Polaków znajdowało się ponad 16 mln kart zbliżeniowych.

Najchętniej płacą tak osoby w wieku 18-39 lat, które dobrze zarabiają i mają wykształcenie wyższe.

...lub telefonem

Według szacunków operatorów komórkowych, ponad milion Polaków posiada smartfony przystosowane do płatności w systemie NFC, czyli bezprzewodowej technologii pozwalającej na wymianę danych na odległość 20 centymetrów. Na rynku dostępnych jest obecnie ponad 100 modeli smartfonów wyposażonych w ten moduł.

W Polsce dostęp do wirtualnej portmonetki możliwy jest dzięki popularnym aplikacjom takim jak: mPay, iKasa, IKO, SkyCash, PeoPay, moBilet. Na świecie rozwijają się takie technologie jak choćby Google Wallet, Square czy PayPal Beacon.

Ciągnie nas do nowinek

Co sprawiło, że Polacy tak chętnie korzystają z bezgotówkowych sposobów płatności? - To zasługa naszego nowoczesnego systemu bankowego oraz historii. Po upadku PRL ominęliśmy kilka szczebli rozwoju technologicznego i od razu weszliśmy na wyższy poziom - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Konrad Mróz, ekspert ds. płatności mobilnych w T-Mobile.

Zdaniem Mroza, proces przyśpieszyło także polskie spojrzenie na ciekawostki i nowinki techniczne oraz chęć szybkiego dogonienia Zachodu. W niektórych aspektach nawet ich przegoniliśmy. – Do tej pory zagraniczni eksperci nie mogą wyjść z podziwu, że u nas przelew idzie w jeden dzień, a za granicą trwa to trzy dni – dodaje Mróz.

Dziś dostawcy już nawet nie zaopatrują punktów usługowych w terminale bez możliwości dokonania zbliżeniowej formy płatności. To efekt obliczeń, z których wynika, że ta technologia będzie się szybko rozwijać.

Kłopotliwa opłata?

Unia Europejska pracuje nad obniżeniem opłat interchange, czyli prowizji od płatności kartami. Jeśli propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie zostanie przyjęta przez europosłów, stawki spadną poniżej 0,5 proc. W Polsce opłata interchange zostanie obniżona w lipcu tego roku: poziom opłat zmniejszy się z ok. 1,3 proc. do 0,5 proc. Ta zmiana poruszyła przedstawicieli organizacji kartowych, agentów rozliczeniowych i dostawców infrastruktury. Oni będą zarabiali na tych transakcjach mniej, ale ta zmiana powinna przyczynić się do zwiększenia popularność operacji bezgotówkowych.

Zagrożenia

Bankowość mobilna jest stosunkowo bezpieczną opcją. Cyberprzestępcy dużo częściej atakują użytkowników tradycyjnej bankowości internetowej. Wielu z nas najczęściej korzysta z aplikacji dedykowanych. W ten sposób ciężej o próbę wyłudzenia danych.

Ważną rolę do odegrania ma nie tylko bank czy serwis świadczący usługę, ale także sam użytkownik danej metody płatności.

- Istnieje wiele ataków na urządzenia mobilne, a prawie każdy z nich korzysta z socjotechniki - sztuki manipulowania. Użytkownik może nieświadomie zainstalować szkodliwe oprogramowanie np. na telefonie lub otrzymać wiadomość phishingową, która pokieruje go na witrynę przypominającą stronę serwisu oferującego płatność – mówi tvn24bis.pl Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab Polska.

Jak chronić się przed szkodliwym oprogramowaniem? Należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu systemu operacyjnego oraz wszystkich aplikacji. Równie istotne jest stosowanie programu antywirusowego dla systemu mobilnego.

Fenomen Afryki

Co ciekawe, to właśnie kraje afrykańskie mogą pochwalić się bardzo wysokim poziomem zaawansowania e-płatności. Szacuje się, że na całym kontynencie afrykańskim z elektronicznego portfela korzysta 55 mln osób. Największą popularnością cieszy się on w Nigerii, Ghanie i Kenii. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni kraj, gdzie, z systemu M-Pesa (największego na świecie systemu płatności mobilnych), uruchomionego przez operatora Safaricom, korzysta codziennie 15 mln osób.

Jak to wytłumaczyć? Poziom usług bankowych w Kenii jest bardzo niski, poza większymi miastami ciężko znaleźć bank lub bankomat. Tylko niewielki procent mieszkańców korzysta z usług bankowych, a same banki nie są zainteresowane uruchamianiem swoich oddziałów.

M-Pesa to prosty system, który bazuje na kontach przypisanych do numerów telefonicznych i pozwala na szybkie przelewanie pieniędzy za pomocą zwykłego SMS-a. Trwa to o wiele krócej niż przypadku przelewów bankowych. System M-Pesa nawiązał współpracę z niemal 30 kenijskimi bankami. Dzięki temu możliwe są przelewy zarówno z konta M-Pesa na konto bankowe, jak i w drugą stronę. Pieniądze z konta można wypłacać w ponad 700 bankomatach, a także u 39 tys. agentów Safaricom.

Autor: Tomasz Leżoń//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ceny benzyny 95 mogą spaść ponownie poniżej 6 złotych za litr, a diesla zbliżyć się do 6 złotych - prognozują analitycy Refleksu. Obserwują oni "gwałtowaną" obniżkę cen ropy, która przełoży się w przyszłym tygodniu na ceny paliw. Analitycy e-patrolu oceniają, że to efekt polityki celnej USA.

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl

Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w sobotę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła piątkowej wizyty szefów sztabów generalnych armii obu państw w Kijowie oraz o cłach Donalda Trumpa i ich wpływie na światową gospodarkę. - Jest bardzo ważne, by prezydent Stanów Zjednoczonych zdał sobie sprawę z niszczących konsekwencji swych wyborów - wskazał premier Francji Francois Bayrou.

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Nord Stream 2 zostanie ponownie uruchomiony? Takie pytanie pojawia się w kontekście deklaracji o gotowości do współpracy biznesowej, które napływają z Moskwy i Waszyngtonu. Jak wynika z analizy zamieszczonej w sobotę na portalu Carnegie Politika, gazociąg jest jedynym sensownym projektem, ale jednocześnie jest istnym "węzłem gordyjskim".

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Źródło:
PAP

Obawiamy się problemów z finansowaniem, jak również nieprzyjemności związanych z imigracją, staraniem się o przedłużenie wiz, podróżami z i do USA - mówi w rozmowie z tvn24.pl Zuzanna Kocjan, astrofizyczka, stypendystka Programu Fulbrighta. Administracja Donalda Trumpa wstrzymała finansowanie przez Departament Stanu stypendiów takich jak Fulbright. - Jest to bardzo smutne, bo jak dostałam się na to stypendium, to myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia - tłumaczy Joanna Stempień, logopedka i reporterka.

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

Źródło:
tvn24.pl

Rosnąca liczba dostępnych mieszkań na sprzedaż z drugiej ręki stabilizuje ich cenę - wynika z danych portalu GetHome. Wyjątkiem jest Łódź, w której średnia cena metra kwadratowego wzrosła w marcu o 2 procent w porównaniu do lutego.

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Źródło:
PAP