Smartfony Huawei będą miały własny system operacyjny

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Nowe modele Huawei
Nowe modele Huawei
wideo 2/3
Nowe modele Huawei

Huawei odchodzi od amerykańskiego Androida. Od 2021 roku chiński koncern będzie korzystał z własnego systemu operacyjnego o nazwie Harmony. Ma on być instalowany we wszystkich nowych urządzeniach - informuje stacja BBC.

Harmony OS będzie preinstalowany na wszystkich nowych smartfonach Huaweia. Firma zapowiedziała również, że chętnie udostępni swój system operacyjny innym producentom tych urządzeń, którzy będą mogli nim zastąpić Androida dostarczanego przez Google'a.

Alternatywne systemy operacyjne

BBC podaje, że Huawei jest obecnie drugim pod względem wyników sprzedaży producentem smartfonów na świecie, jednakże - jak przypomina serwis - nie jest pierwszą firmą, która próbuje rzucić wyzwanie dominującym na rynku systemów operacyjnych do telefonów koncernom Google i Apple.

Obecnie system dostarczany przez Google - Android - posiada około 85,4 proc. wszystkich smartfonów zakupionych w ubiegłym roku - wynika z danych firmy analitycznej IDC. iOS - system operacyjny Apple'a - znajdował się na 14,6 proc. telefonów, które sprzedano w 2019 r.

BBC ocenia, że dane te jasno wskazują, iż alternatywne systemy operacyjne firm takich jak Samsung (Tizen), Amazon (Fire OS), Microsoft (Windows Phone) i Canonical (Ubuntu) nie znalazły dla siebie miejsca na podzielonym pomiędzy dwóch potentatów rynku.

Na czarnej liście

Decyzja Huaweia o promocji własnego systemu operacyjnego motywowana jest przede wszystkim faktem odcięcia tego koncernu od możliwości korzystania z technologii Google'a w wyniku sankcji nałożonych na chińską firmę przez USA. W maju ubiegłego roku Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wpisał koncern na tzw. czarną listę, na której znajdują się podmioty, które obejmuje zakaz kupna i dzierżawy amerykańskich technologii i oprogramowania bez wcześniejszego uzyskania specjalnych licencji.

Obostrzenia wprowadzone przez Stany Zjednoczone nie wpłynęły na sytuację Huaweia na rodzimym rynku w Chinach, gdzie wiele usług Google'a i tak jest zablokowanych przez rząd. Na innych rynkach jednak z powodu odcięcia koncernu od usług Google'a zapotrzebowanie na smartfony tej firmy zaczęło maleć, gdyż usługi amerykańskiej firmy cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości