Atak na giganta IT. Wyciekły dane setek firm

Tech

Sage poinformowało o "nieautoryzowanym logowaniu" do oprogramowania

Sage poinformowało o "nieautoryzowanym dostępie" do ich oprogramowania. W jego wyniku w nieuprawnione ręce mogły się przedostać dane osobowe pracowników około trzystu firm. Firma działa w 23 krajach i świadczy szerokie usługi w Polsce.

Do ataku miało dojść w ostatnich kilku tygodniach. Na razie nie wiadomo nic o jego konsekwencjach. Jak informuje BBC, dostęp do oprogramowania daje wgląd do danych osobowych pracowników 280 brytyjskich firm. A sama firma przyznaje, że sprawę traktuje niezwykle poważnie. Poinformowała już klientów o tym, że ich dane mogły zostać skradzione.

Wyciek danych

Sage, które dostarcza oprogramowanie biznesowe dla firm w 23 krajach podkreśla, że bierze naruszenia bardzo poważnie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi już policja, o sprawie został poinformowany także Information Commissioner Office, odpowiednik polskiego urzędu Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

- Badamy nieautoryzowany dostęp do informacji o klientach za pomocą wewnętrznego logowania - powiedział rzecznik Sage. - Nie możemy powiedzieć nic więcej w trakcie śledztwa, ale nasi klienci pozostają naszym priorytetem - dodał.

Sage została założona w 1981 roku i zatrudnia obecnie ponad 13 tys. pracowników na całym świecie. Grupa ma roczne obroty w wysokości 1,3 mld funtów. Producent oprogramowań swoje biura ma również w siedmiu miastach w Polsce.

Zobacz materiał z programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS o tym jak możemy zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem hakerów (26.04.2016):

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyćTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: BBC