Polacy w finale konkursu SpaceX. Rosną szanse budowy Hyperloop w Polsce

Tech

TVN TurboPolski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX

Zespół z Polski znalazł się w finale konkursu na stworzenie kapsuły Hyperloop, czyli bardzo szybkiego kolejowego transportu. Dzięki niemu podróż z Warszawy do Wrocławia może trwać tylko 23 minuty. Do konkursu zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata, w finale znalazły się 24. Kolejny, decydujący etap, odbędzie się już latem, a polska ekipa zbiera teraz konieczne fundusze. Konkurs organizuje firma SpaceX należąca do miliardera Elona Muska.

- Jesteśmy w finale konkursu SpaceX Hyperloop jako jeden z 24 zespołów z całego świata! Mamy szansę wysłać pierwszy polski prototyp na tor w Kalifornii - poinformował polski zespół Hyper Poland na swoim profilu w serwisie społecznościowym.

Finał konkursu Hyperloop

Polacy znaleźli się w finale prestiżowego konkursu Hyperloop Pod Competition II, którego celem jest zaprojektowanie i zbudowanie konceptu rewolucyjnego środka transportu. Zespół Hyper Poland zaprojektował prototyp kapsuły w skali 1:1. Swoją sylwetką przypomina ona kształt współczesnych pociągów dużych prędkości. Napędzana silnikami elektrycznymi będzie poruszać się zarówno na kołach, jak i unosić za pomocą lewitacji magnetycznej, zależnie od aktualnej prędkości.

Kapsuła Hyperloop będzie poruszała się w specjalnym tunelu. W jego wnętrzu będzie panowało tak niskie ciśnienie, jak na wysokości 10 km. Dzięki temu opór powietrza, a więc i tarcie będzie mniejsze co oznacza, że pojazdy łatwiej będą mogły osiągać wysoką prędkość.

Projektowa prędkość, dla której liczone są wszystkie podzespoły, to ok. 430 km/h natomiast docelowy pojazd może poruszać się z prędkością nawet 1200 km/h. Dzięki zastosowaniu materiałów znanych z przemysłu lotniczego, jak stopy aluminium, magnezu i kompozyty węglowe, konstrukcja będzie bardzo lekka przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości. Z powodów bezpieczeństwa zostanie wyposażona w dwa niezależne od siebie systemy hamowania.

Co ciekawe Hyperloop ma być szybszy od samolotów pasażerskich, a przejechanie np. z Warszawy do Wrocławia zajęłoby zaledwie 23 minuty. Z kolei podróż z Gdańska do Zakopanego trwałaby tylko 43 minuty.

Zbiórka internautów

Już sam fakt, że polski zespół dostał się do finału konkursu Hyperloop Pod Competition II jest ogromnym sukcesem, bo od początku rywalizowało w nim aż 1200 drużyn. Teraz Polacy muszą zebrać 150 tys. zł na budowę pełnowymiarowej kapsuły, aby móc przetestować ją na torze w Kalifornii. Pieniądze potrzebne do realizacji tego celu zbierane są przez z Hyper Poland w serwisie crowdfundingowym. W skład Hyper Poland University Team wchodzi 25 młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Hyper Poland/Materiały Prasowe