Tech
Partner serwisu

Mydelniczka, trampek, kartonowe pudełko. Ten samochód to legenda

Ostatni trabant zjechał z taśmy 25 lat temu. Dziś dostaje drugie życie
Ostatni trabant zjechał z taśmy 25 lat temu. Dziś dostaje drugie życie
Ostatni trabant zjechał z taśmy 25 lat temu. Dziś dostaje drugie życie

25 lat temu z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni trabant. - To był marzenie wielu kierowców i trzeba było czekać lata, żeby tego trabanta kupić - na antenie TVN24 BiS wspominał dziennikarz motoryzacyjny Roman Dębecki z portalu Auto Świat.

Trabant przyczynił się do zmotoryzowania byłego NRD w znacznie większym stopniu niż maluch czy duży fiat w Polsce. Tuż przed zjednoczeniem Niemiec, we wschodniej części kraju na cztery osoby przypadał jeden samochód. Wśród nich w dużej mierze, powstałe w latach 50., trabanty.

Niezniszczalna karoseria

- Zawsze brakowało czegoś w socjalizmie, np. stali - wspominał Roman Dębecki. - Wymyślono, że trabant karoserię będzie miał plastikową. To był dobry materiał, przy czym niezwykle toksyczny i trudny w obróbce. Natomiast on jest na tyle trwały, że za jakieś 500 lat jakiś archeolog odkopie trabanta. Tam wszystko zgnije, ale karoseria zostanie - dodał.

Zdaniem Dębeckiego trabant w swoim czasie był bardzo dobrym samochodem, jednak dotyczy to lat 50. i 60. Potem stawał się coraz bardziej archaiczny.

- Miał jednak swoje zalety - zaznacza dziennikarz, zaliczając do nich dwusuwowy, mocny silnik (który był trujący, ale wówczas mniej na to zwracano uwagę), duże wnętrze, które mieściło cztery osoby, duży bagażnik.

- W porównaniu z maluchem, trabant był dużym, rodzinnym samochodem z olbrzymimi bagażnikiem - stwierdził Dębecki.

Fani z całego świata

Miłośnicy trabantów spotykają się na całym świecie.

- Tylko w Polsce jest kilka zlotów w roku - zaznaczył gość TVN24 BiS. - Oczywiście jest sentyment do tego auta. Im ono jest starsze, tym sentyment jest większy, tak jak do aut PRL - dodał.

Roman Dębecki, który sam jest kolekcjonerem, zauważa, że posiadanie starych aut staje się coraz powszechniejszą modą.

- Dobrze, że jest taka tradycja, że te samochody są jakoś zachowane - mówił gość TVN24BiS. - To jest bardzo fajne zjawisko, ja się z tego cieszę - dodał.

Bez szans na powrót

Redaktor Dębecki uważa, że wskrzeszenie starych aut na masową skalę jest niemożliwe.

- To są sentymentalne próby, ale niestety to są próby z góry skazane na niepowodzenie - ocenił Dębecki. - Nie ma szans, żeby znowu zacząć produkować neosyrenę, neowarszawę - ocenił.

Gość TVN24 BiS zwraca uwagę, że można stworzyć coś, co nawiązuje do tych aut, jednak do tego potrzeba bardzo dużo pieniędzy. Zauważa, że do tradycji udało się nawiązać koncernom, które wyprodukowały Mini, New Beetle i Fiata 500.

- Ale to są auta, które zostały przygotowane przez wielkie koncerny, poszły za tym wielkie nakłady - wyjaśniał Dębecki. - Zbudowanie nowego modelu samochodu wymaga kilku miliardów złotych. Nikt takich pieniędzy w Polsce nie ma i nikt poza Polską nie ma sentymentów do warszawy czy syreny. Można zbudować jakiś egzemplarz. Sentymentalnie nawet to rozumiem - ocenił.

Inwestycja przeplatana przyjemnością

Dębecki szacuje, że na odrestaurowanie syreny należy przeznaczyć kilkanaście tys. zł, a warszawy kilkadziesiąt tys. złotych. Odbudowane należycie auta mogą nam posłużyć jeszcze przez kilkadziesiąt lat, z roku na rok nabierając wartości.

- Trzeba powiedzieć, że auta zabytkowe drożeją co roku o jakieś 8-10 proc. To jest nie tylko przyjemność, nie tylko możliwość przejechania się oryginalnym samochodem z epoki, który ma 50-60 lat, ale również dobra inwestycja - ocenił Dębecki. - Auto nowe, już po wyjeździe z salonu, traci kilka proc. na wartości, a te samochody jednak co roku zyskują. To miły element związany z kolekcjonowaniem - dodał.

Kilka rad kolekcjonera

- Ta osoba, która zastanawia się nad odbudową czy nad wyborem jakiegoś modelu, powinna pojechać na zlot, zobaczyć, jak te samochody wyglądają, porozmawiać z kilkoma osobami, które już to mają za sobą. Wtedy uniknie wielu wpadek i błędów - stwierdził redaktor Dębecki. - Odbudowa takiego zabytkowego samochodu jest trochę jak remont starego domu. Popełnia się mnóstwo błędów i dopiero za drugim czy trzecim razem te błędy są wyeliminowane - zaznaczył.

Jak twierdzi Dębecki, kolekcjonerzy i pasjonaci chętnie dzielą się swoją wiedzą. Pomagają znaleźć odpowiedni samochód, a nawet warsztat oraz części. Po kilku latach spędzonych na obudowie przychodzi czas na ukoronowanie - zaproszenie na zlot i przejazd w paradzie.

- Wysiłek jest spory. Odbudowa zabytkowego auta jest i pracochłonna, i czasochłonna, i sporo kosztuje - ostrzega jednak dziennikarz.

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: lumen-digital / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Źródło:
PAP

W rozpoczynającym się tygodniu notowania złotego pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i trendów, a te kształtować będzie wynik wyborów prezydenckich w USA, dane makroekonomiczne i wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści.

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 punktu - podał S&P Global. Wskazał, że oznacza to "ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym".

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Źródło:
PAP

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl