Skokowy wzrost wydatków na ochronę szefa Facebooka

Tech


Ochrona Marka Zuckerberga kosztowała w 2017 roku 7,3 miliona dolarów - wynika z dokumentów finansowych Facebooka. Firma podniosła w ubiegłym roku wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa swojego szefa o 50 procent.

Fundusz na ochronę podniesiono ze względu na "szczególne zagrożenie bezpieczeństwa Zuckerberga wynikające bezpośrednio z jego pozycji jako naszego założyciela, prezesa i dyrektora generalnego".

Ochrona non stop

W ubiegłym roku Facebook wydał również ponad 1,5 mln dolarów na podróże Zuckerberga prywatnymi odrzutowcami. W sumie od 2015 roku na ochronę i prywatne samoloty swojego szefa firma przeznaczyła 20 mln dolarów.

Miliarder chroniony jest zarówno w swoim domu w Kalifornii, jak i podczas wyjazdów. "Uważamy, że koszty ochrony są odpowiednie i konieczne" - podkreśliła firma.

Pensja: 1 dolar

Oficjalnie Zuckerberg pobiera roczną pensje za pracę w Facebooku w wysokości… jednego dolara. Jego fortunę, zależną od wyceny akcji spółki, szacuje się na 70 mld dolarów. Zuckerberg od kilku lat jest w dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie.

W 2017 roku Facebook wydał też około 2,7 mln dolarów na ochronę Sheryl Sandberg, dyrektora ds. operacyjnych Facebooka.

Autor: tol//dap / Źródło: The Guardian