Polska i Świat

Polska i Świat

Niebezpieczna kąpiel w morzu

Zwykła kąpiel w morzu w zatoce meksykańskiej zakończyła się dramatyczną walką o życie. Starsza kobieta skaleczyła się na wakacjach i pechowo zaraziła bakterią pochłaniającą tkanki. Amerykanka straciła nogę, ale przeżyła. A dzięki wsparciu rodziny nie zamierza rezygnować z aktywnego trybu życia.

NATO stara się pokazać, że Polski może bronić

Ćwiczyła Rosja, ćwiczy i NATO. Manewry Sił Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego trwają od kilku tygodni, a ich lądowa, ostatnia część, odbędzie się m.in. w Polsce. "Steadfast Jazz 2013" będzie największym od lat ćwiczeniem Sojuszu, a jego miejsce i rodzaj zaangażowanych sił nie pozostawiają wątpliwości, że NATO chce pokazać, iż w razie ataku potrafi obronić. Nawet swoje wysunięte flanki.

Młoda siła polskiej piłki

Teraz o innej dziewczynie. Gdyby to ona i jej drużyna grała z Ukrainą i Anglią, moglibyśmy być spokojniejsi o wyniki reprezentacji. Szesnastoletnia Ewa Pajor jest teraz najwyżej ocenianą młodą piłkarką w Europie, a jej umiejętności porównuje się do samego Lionela Messiego. Licealistkę spod Uniejowa doceniła UEFA, przyznając jej nagrodę UEFA Golden Player 2013, tę samą, którą w przeszłości otrzymali Rooney czy Fabregas.

Związki zamrożone

Polityczny pat w sprawie związków. Długo obiecywana i przygotowywana w niemałych bólach ustawa o związkach partnerskich może nie ujrzeć światła dziennego przed końcem kadencji Sejmu. Projekt łączący stanowiska konserwatystów oraz liberałów z PO powstał, ale trafił do szuflady i najprawdopodobniej tam pozostanie.

Ostatnie próby sił

Najnowszy i chyba ostatni, albo jeden z ostatnich już sondaży w sprawie niedzielnego referendum dotyczącego odwołania prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz Waltz. Prawie jedna trzecia pytanych deklaruje, że na pewno weźmie w nim udział. Przybywa jednak tych, którzy się nie wybierają.

Zawodowe oglądanie tragedii

Ściganie pedofilów to zadanie dla policji i prokuratury niezwykle delikatne oraz wymagające szczególnych kwalifikacji. Nierzadko z dziesiątek tysięcy filmów czy zdjęć trzeba wybrać te, które pokazują nieletnich, rozpoznać ofiary, a czasem wysłuchiwać i weryfikować wstrząsające opisy. O praktyce takich śledztw opowiedziała naszemu reporterowi zajmująca się nimi warszawska policjantka.

Pierwszy taki tunel w stolicy

Tunel metra pod Wisłą już gotowy i jest to pierwszy komunikacyjny tunel łączący dwa brzegi rzeki w stolicy. Wiązać to z referendum, czy nie, warto zobaczyć.

Eskalacja rodzinnej kłótni

Jak ustaliła policja zaczęło się od rodzinnej awantury, a skończyło na postrzeleniu policjanta. Agresywny mężczyzna najpierw zaatakował wezwaną do siebie ekipę pogotowia, a później postrzelił policjanta, który przyjechał na interwencje. Do akcji musieli wkroczyć antyterroryści.

Zero tolerancji dla pedofilii?

Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele - polski episkopat nie tylko głosi, ale i przyjmuje specjalną instrukcję, która ma jasno wskazywać, co robić w podobnych przypadkach. W środę odbyła się kolejna konferencja prasowa - po wtorkowej, która była próbą prostowania oburzających słów arcybiskupa Józefa Michalika. Tamto wrażenie trudno zatrzeć. Kościelna hierarchia jednak próbuje.

Świecka sprawiedliwość

Każdy przypadek podejrzenia pedofilii w Kościele powinien być szczegółowo badany, następnie przekazywany do Watykanu. A co z informowaniem prokuratury? Tu kościelne procedury milczą. A to oznacza, że ksiądz wyrzucony z kapłańskiego stanu - a więc w tym sensie ukarany - może uniknąć kary świeckiego wymiaru sprawiedliwości. Jak świeccy śledczy radzą sobie z wyjaśnianiem podobnych przypadków.

Jesień nowości

To ma być jesień rządowych nowości. I nowego otwarcia - zapowiada to premier. Odpowiada mu opozycja: które to już z kolei nowe otwarcie, bo można się zgubić. Poza zapowiedzią szczegółów brak. Jesień ma więc być polityczna, ale ma być też wydawnicza. Żona Donalda Tuska wydaje książkę - jak można się domyślać, nie przypadkiem właśnie teraz.

Szczepionki śmierci

Nie szczepią, a szpiegują? Talibowie nie mają wątpliwości, że akcja szczepień przeciwko polio w Pakistanie to wymysł amerykańskich służb. Dlatego bez skrupułów zabijają zarówno tych, którzy szczepionki dają jak i tych, którzy je biorą. I w ten sposób medyczna misja zamienia się w misję na śmierć i życie.

Śladami Roberta Scotta

Cel: Antarktyda. Śladami słynnego odkrywcy Roberta Scotta. Jemu na początku XX wieku się nie udało. Tym bardziej kusząca to myśl, by pójść jego śladami i jednak cel osiągnąć. Dwaj Brytyjczycy przygotowują się do tej morderczej wyprawy i uczestniczą w wyczerpującym treningu.

Robot nie do zdarcia

Chodzi, skacze i robi gigantyczne wrażenie na naukowcach, bo jest podobny do człowieka, mimo że to robot. Nazywa się Atlas. I w przyszłości będzie pomagał między innymi w trudnych akcjach ratunkowych. Pierwszy krok w tym kierunku już zrobiony. I zrobił go sam robot. Największym sukcesem w jego przypadku jest jednak nie tylko to, że chodzi, co że nie daje się przewrócić.

Slimy zostają, mentole znikają

Slimy zostają, mentole znikają, ale dopiero za 8 lat - zdecydował Parlament Europejski. To było ważne głosowanie dla Polski, bo nasz kraj jest największym w Unii Europejskiej producentem papierosów. Tych legalnych. Ale papierosowe podziemie ma się dobrze. Pod tym względem Polska też jest potęgą.

Fuzja jądrowa. Co nam da?

Nobel z fizyki za odkrycie "boskiej cząsteczki". W tym samym czasie, gdy akademia noblowska ogłasza swój werdykt, amerykańscy fizycy obwieszczają swój sukces. Udało się przeprowadzić eksperyment termojądrowy. Jego efekt to więcej energii uzyskanej od tej włożonej. A to owszem daleka, ale jednak droga do - kto wie - może niewyczerpanych zasobów energetycznych. Naukowcy się cieszą i snują plany na przyszłość. My pytamy, jak daleka to przyszłość.

Impreza bez kontroli

To nie była impreza masowa, choć masy biegaczy na ulicach Warszawy nie dało się w niedzielę przeoczyć. Formalnie zakwalifikowano to jako imprezę rekreacyjną, co oznacza, że żaden z miejskich urzędników nie sprawdzał, czy jest ona właściwie zabezpieczona, także pod względem medycznym. Po tym jak jeden z biegaczy zmarł na mecie jest śledztwo prokuratury i wiele pytań głównie organizacyjnych.

Kontrowersyjne słowa

To słowa, które nigdy nie powinny paść. A jednak. Usłyszeliśmy jak przewodniczący polskiego episkopatu sugeruje, że molestowane dziecko potrafi to molestowanie sprowokować. Zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga. Arcybiskup Józef Michalik mówi tak dziennikarzom i gdy to mówi, nie zdaje sobie chyba sprawy jak wielką burzę rozpęta. Komentarze po tych słowach są tak druzgocące, że zmuszony jest zorganizować konferencję prasową. I przeprosić za - jak to określono - lapsus językowy.

Rosja vs Greenpeace

Polak kontra rosyjski wymiar sprawiedliwości. Tomaszowi Dziemianczukowi, działaczowi Greenpeace grozi 15 lat łagru. Razem z kolegami ekologami protestował w pobliżu platformy naftowej Gazpromu. Od dwóch tygodni jest w areszcie. I jest skazany na łaskę i niełaskę Rosjan. Mimo że na świecie nie brakuje dla niego wsparcia.

Jak wyglądają niebezpieczne rejsy "do wolności"?

To ciągle niezamknięty bilans. U wybrzeży włoskiej Lampedusy zginęło ponad dwustu uchodźców. Po czwartkowej katastrofie nadal wyławiane są ciała kolejnych ofiar. Statek, na którego pokładzie było prawdopodobnie pół tysiąca ludzi zaczął się palić, następnie zatonął. To nie pierwsza niestety taka tragedia z udziałem uchodźców. Jak wyglądają podobne rejsy - rejsy po wolność - dziś możemy to zobaczyć.