Polska i Świat

Polska i Świat

W pogodzie żarty się skończyły. Upał jest taki, że ludzie starsi i dzieci ledwo go znoszą, samochody zagrzewają się a asfalt przykleja się do kół. Byle do poniedziałku, bo wtedy matka natura nieco nam odpuści. Ale w weekend patrzmy jeszcze uważnie w niebo, bo może porządnie zagrzmieć.

W mundurach i po cywilnemu, na koniach i na motocyklach, na drogach i na wodzie czuwała policja w czasie Euro 2012. Funkcjonariusze wprawdzie nie mieli zbyt wiele pracy, bo było miło i spokojnie, ale reporter "Polski i Świata" zebrał i przedstawił to, co zarejestrowały policyjne kamery i operator TVN24.

Na co dzień to poważny biznesmen i pracodawca. Po godzinach wybiera jednak kombinezon zamiast garnituru i spadochron zamiast teczki z papierami. Dariusz Filipowski, znany bardziej jako Dafi - swej miłości do skoków, a potem do podniebnych formacji spadochronowych poświęcił tyle czasu, że dziś jest jedynym Polakiem w historii, który w gronie najlepszych z najlepszych na świecie będzie bił rekord świata w podniebnej formacji spadochronowej w stylu free fly. Czas rozszyfrować te tajemne hasła.

05.07| To jest jak ostrzał - takie ma sie wrażenie, gdy gradobicie dopadnie nas chociażby w samochodzie. To, co wczoraj zdarzyło się w małej miejscowości na Mazurach, to była lokalna katastrofa. Tak opisują to mieszkańcy Bisztynka, na dowód pokazując kulki gradu wielkości kurzych jaj i zniszczone dachy domów. Prawie wszystkie w okolicy. Wystarczył ledwie kwadrans, a my pytamy, czy takie pogodowe zdarzenia można przewidzieć?

05.07| Winni ludzie i maszyna. Awaria czujników szybkości i seria błędów pilotów - trzy lata po katastrofie Airbusa A-330 linii Air France, w której zginęło 228 osób, francuska komisja badania wypadków lotniczych ogłosiła swój raport. Sytuacja w kokpicie wymknęła się spod kontroli, a załoga podejmowała coraz to gorsze decyzje. I nadal nie wiadomo dlaczego.

05.07| Ciekawość to pierwszy stopień do.... Marsa. "Ciekawość" - tak nazywa się sonda, która jest w drodze na czerwoną planetę. Gdy tam wyląduje, zacznie badania. A te mają posłużyć do budowy na Marsie ziemskiej bazy. Zanim to nastąpi, wszyscy czekają na efektowne hamowanie.

05.07| Agnieszka Radwańska wygrała półfinałowy mecz na Wimbledonie i awansowała do finału Wimbledonu. W sobotę zmierzy się z Sereną Williams. Łatwo nie będzie, ale już jest historycznie. Bo Wimbledon to legenda.

05.07| Finlandia, choć daleka od finansowych kłopotów, przeżywa załamanie swej narodowej marki, Nokii. Niegdyś dominujący w świecie wytwórca telefonów komórkowych teraz zamyka fabryki, zwalnia ludzi, a w produkcji dał się wyprzedzić koreańskiemu Samsungowi. Czy Finom kryzys zajrzał w oczy?

05.07| Koniec Euro, początek wakacji, czyli ciąg dalszy spowolnienia w polityce. Do czasu. Jesienią, co ponownie zapowiedział premier, szykują się zmiany. Przebudowa rządu - niewykluczona, drugie expose - spodziewane. Szczegółów Donald Tusk nie zdradza, ale nie kryje, że nowy polityczny sezon zacznie od rozliczeń.

Była nieuchwytna ale niezbędna - by wymyślony przez fizyków model funkcjonowania podstawowych cząstek wszechświata miał sens. Dlatego nazwano ją boską cząstką - a jej eksperymentalne poszukiwania trwały kilka dekad i pochłonęły miliardy dolarów. Po co? Czy odkrycie bozonu Higgsa to tylko sztuka dla sztuki?

Wielka nadzieja - ona była na początku w każdym. Ale potem jej miejsce zajęły złość, żal, pretensje i poczucie zawodu. Emocje w drużynie Franciszka Smudy zmieniały się z każdym meczem. Wiemy to od Marcina Koszałki, reżysera, który przez cały turniej był z biało-czerwonymi. Na treningach, przed meczami i po nich. Słuchał, patrzył i widział. Przede wszystkim emocje. I o nich powstanie film.

Euro się skończyło, wracamy do roboty. Wszystko to, z czym nie zdążyliśmy przed turniejem, trzeba dokończyć. Towar autostradopodobny musi nabrać jakości. Lista niedoróbek długa: potrzeba stacji benzynowych, barierek, parkingów, a miejscami także asfaltu. Najwięcej roboty jest na A2, warunkowo dopuszczonej do ruchu. Tam niebawem z dwóch szerokich pasów jezdni, ostanie się jeden.

Zdominował Euro, choć w gronie tzw. oficjalnych hymnów czy turniejowych przyśpiewek go nie było. Gitarowy riff z "7 Nations Army" zespołu White Stripes słychać było co rusz na stadionach i w strefach kibiców, a najgłośniej gdy padała bramka.

Euro, Euro i po Euro. Polska kadra czeka na selekcjonera, który ma coraz mniej czasu na przygotowania do mundialu.

Jak oni to robią - zastanawia się piłkarski świat i nie kryje zachwytu. Nie ma bardziej utytułowanej drużyny. Wszyscy hiszpańscy kadrowicze razem wzięci mają na koncie ponad 230 tytułów, czyli - jak łatwo policzyć - po ponad 10 na głowę. Czy to system wyszkolenia punktuje, czy to talent i pasja, a może wszystko razem?

Euro w Polsce za nami, przed nami finałowy mecz w Kijowie. Jak było? Powinniśmy być z siebie zadowoleni. Organizacja wypaliła, goście zachwyceni, nikomu nic złego się nie stało. Ale pierwszy w naszej historii alert antyterrorystyczny obowiązuje, co najmniej do niedzieli. Wprowadzono go w środę po tym, jak na Bugu znaleziono tratwę z ładunkami wybuchowymi i fotografią Stadionu Narodowego.

Na cmentarzu w podwarszawskich Pyrach w sobotę zostanie pochowana Magda Prokopowicz - założycielka i szefowa fundacji Rak'n'Roll - znanej z ekscentrycznych, a czasem kontrowersyjnych akcji wspierających ludzi walczących z nowotworami. Pani Magda tę walkę przegrała, ale historia jej życia daje siłę i nadzielę tysiącom innych.

Maszyna do wygrywania - jak do wczoraj myślano o niemieckiej drużynie - pokonana. Triumfują Włochy. I na boisku i w unijnych strukturach, bo kolejny antykryzysowy szczyt w Brukseli potoczył się bardziej po myśli Włochów niż Niemców. Przywódcy eurostrefy zgodzili się na bardziej elastyczną i bezpośrednią pomoc z europejskich funduszy ratunkowych i od razu na giełdach zrobiło się zielono, a oprocentowanie obligacji Włoch i Hiszpanii spadło.

Piłka i piłkarze po jednej stronie, po drugiej - wymierzone w nich dziesiątki obiektywów. I tu i tam - napięcie, wyścig i rywalizacja. Piłkarze chcą strzelić wymarzoną bramkę, a fotoreporterzy wymarzoną fotę. Jej definicja jest prosta - ma być niepowtarzalna i najlepiej, by pokazywała emocje. Bo wtedy już nie potrzeba słów.