Polska i Świat

Polska i Świat

Kłótnia o wywiad

Politycznej awantury o likwidację WSI ciąg dalszy. Dziś bezpośrednie starcie w Sejmie: poseł Ruchu Palikota Artur Dębski pytał wprost byłego likwidatora WSI Antoniego Macierewicza o skutki jego działań z 2006 roku. Padły zarzuty o odpowiedzialność za śmierć żołnierzy pozbawionych należytej osłony kontrwywiadowczej.

Symbol gender

"Gender zaatakował uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrzeszowie" - takie komentarze pojawiły się, kiedy zobaczono na zdjęciach maturzystów przebranych w białe koszulki i różowe spódniczki. I kiedy wydawałoby się, że Beata Kempa i jej zespół powołany do zwalczania tej ideologii będą mieć ręce pełne roboty, okazało się, że to tylko studniówkowy żart.

Dietetyk w opałach

Kłopoty twórcy jednej z najbardziej znanych diet na świecie. Doktor Pierre Dukan stracił właśnie uprawnienia lekarskie w rodzinnej Francji. Kolektyw usunął go za niedozwolone ich zdaniem mylenie działalności leczniczej z biznesem. Kwestie etyczne to nie wszystko, bo właśnie pojawiła się kolejna naukowa krytyka jego proteinowej diety.

Kolejne śledztwo ws. księdza z Tarchomina

Ksiądz z jednej z warszawskich parafii prawomocnie skazany za pedofilię. Duchowny miał molestować 11- letniego chłopca w 2001 roku, kiedy pełnił posługę w Otwocku. Mimo zarzutów i wyroku w pierwszej instancji, cały czas był proboszczem parafii na warszawskim Tarchominie i miał pod opieką ministrantów. Odwołano go dopiero po reportażu w naszej stacji. Na tym jednak nie koniec, bo wobec księdza toczy się druga sprawa i kolejne prokuratorskie śledztwo dotyczące innych ministrantów.

Pomoc dla opozycjonistów

Państwo zacznie pomagać działaczom antykomunistycznej opozycji. Z inicjatywy prezydenta i Senatu powstaje ustawa o specjalnych świadczeniach dla dawnych opozycjonistów, którzy w wolnej Polsce popadli w biedę. Zasłużyli się Polsce, ale kraj, w kwestiach finansowych, na wiele lat o nich zapomniał.

Pasy: fakty i mity

Pasy bezpieczeństwa a grubość ubrania - za chwilę zweryfikujemy krążące po sieci artykuły sugerujące, że zimą nie powinniśmy zapinać samochodowych pasów bezpieczeństwa na grubą kurtkę, zwłaszcza jeśli mamy coś w kieszeniach. Nasz reporter sprawdzał z ekspertami, jak reagują napinacze i czy redukują luzy wywołane grubszą odzieżą. I co z tego wynika dla naszego bezpieczeństwa.

Skryty płomień

Olimpijski płomień przed igrzyskami zimowymi w Soczi podróżuje po północnym Kaukazie. To najniebezpieczniejszy region Rosji, tam właśnie walkę z Kremlem prowadzą islamscy terroryści i bojownicy o niepodległość Czeczenii i Dagestanu. Olimpijski znicz jest tam szczególnie dobrze chroniony. I to tak, że prawie go nie widać.

Saneczkarki z Gorzowa

Za tydzień jadą do Soczi, a teraz trenują - na górce w lesie, gdzie 800-metrowej długości tor powstał dzięki staraniom szkolnego klubu sportowego. Dwie najlepsze polskie saneczkarki - Ewa Kuls i Natalia Wojtuściszyn - wcale nie pochodzą z gór, a spod Gorzowa Wielkopolskiego. I z brakiem warunków radzą sobie jak umieją.

Program energetyki jądrowej przyjęty

To już kolejne podejście i któryś z rzędu strategiczny dokument, ale wciąż nie przesądzający o budowie. Rząd przyjął program polskiej energetyki jądrowej. Niemal 5 lat po powołaniu specjalnego pełnomocnika do jej budowy. Tyle, że budowa samej elektrowni - zapowiedzianej na 2023 rok - nie posunęła się w tym czasie ani o krok.

Handel tytoniem spod lady

Papierosy z przemytu i nielegalnej produkcji na targowisku w centrum dużego miasta. Proceder z Wrocławia zarejestrowały nasze kamery. Nielegalny handel kwitnie,- mimo kontroli o których zapewnia policja. A jak pokazuje nasz reporter - taki handel odbywa się w praktyce wszędzie.

Śledztwo ws. śmierci bliźniąt

Ministerstwo zdrowia i prokuratura analizują i badają co było przyczyną śmierci nienarodzonych bliźniąt we Włocławku. Wątków do wyjaśnienia jest wiele, m.in czy zniknęły zapisy z aparatów USG, gdzie był lekarz w chwili gdy pomocy potrzebowała matka i jej dzieci. Właśnie rola lekarzy na dyżurze wydaje się kluczowa dla wyjaśnienia dlaczego tuż przed planowanym cesarskim cięciem zmarła para bliźniąt. Pytamy, jakie są reguły dyżurowania lekarzy, jakie mają obowiązki i czy mogą je łączyć z pracą gdzie indziej?

Wojna o służby

Wojna o służby już nie tylko między PiS-EM a jego przeciwnikami, ale i w samym PiS-ie. Tak zwany raport Wassermanna, którego fragmenty publikuje "Gazeta Wyborcza", bezwzględnie krytykuje dorobek Antoniego Macierewicza jako likwidatora Wojskowych Służb Informacyjnych. Raport pochodzi z 2007 roku, a więc tuż po rozwiązaniu WSI i powołaniu na ich miejsce dwóch nowych służb wywiadu i kontrwywiadu, które jednak okazały się niezdolne do działania.

Gostynin gotowy na przyjęcie groźnych przestępców

To tu może trafić na leczenie połączone z izolacją Mariusz Trynkiewicz oraz inni niebezpieczni przestępcy, którym zakończyły się kary więzienia. Ośrodek w Gostyninie - przeznaczony do leczenia najgroźniejszych sprawców - jest gotowy.

Nowe fakty po śmierci bliźniąt we Włocławku

Szokujące fakty po śmierci bliźniąt we Włocławku. W aparatach USG brakuje zapisów badań, które są kluczowe dla sprawy. Dodatkowo, zdaniem dziennikarzy "Gazety Wyborczej", ordynator oddziału przyszedł do pracy spóźniony, a w nocy zamiast dyżurować - najprawdopodobniej spał.

Polsko-polska wojna o Ukrainę

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i delegacja Parlamentu Europejskiego wybierają się na Ukrainę. W Kijowie odbyło się spotkanie liderów opozycji z prezydentem Janukowyczem. Sytuacja na Ukrainie stała się już politycznym tematem numer jeden w Polsce. PiS zarzuca rządowi i politykom PO, że za mało o Ukrainie mówią i za mało tam jeżdżą, a zamiast tego relacjonują w internecie karnawałowe bale. W odpowiedzi słychać, że wysyłanie na Majdan Adama Hofmana to dolewanie oliwy do ognia.

Zespół ds. gender rusza do boju

Sejmowy zespół do spraw gender ruszył w Polskę. W każdym mieście ten sam program: wezwanie do obywatelskiego nieposłuszeństwa i weryfikacji przedszkolnych programów nauczania. Co jeszcze liderka zespołu Beata Kempa chce przekazać Polakom?

Muzyka będzie drożej nas kosztować?

O ile więcej będziemy płacić za sprzęt elektroniczny? ZAiKS chce dodatkowych opłat od elektroniki na rzecz artystów. Zdaniem Stowarzyszenia Autorów już sam fakt, że chcemy mieć w domu sprzęt elektroniczny, na którym można odtwarzać i kopiować muzykę jest wystarczającym powodem, aby żądać od nas rekompensaty.

Wytrwałość, która prowadzi na szczyt

Biorcy, dawcy i lekarze wspólnie udowadniają, że po przeszczepie szpiku można dokonywać rzeczy wielkich. Z Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki, właśnie wróciła niezwykła wyprawa.

Jak odpalić samochód

Do ujemnej temperatury po kilku dniach jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, ale do trudności związanych z mrozem i zamarzaniem wszystkiego już nie. Najlepiej wiedzą to ci, którzy codziennie rano mierzą się z czynnością niezwykle prostą - odpaleniem samochodu. Każdy radzi sobie jak umie. Techniki i umiejętności warto szlifować, bo temperatura - minus dwadzieścia - jeszcze z nami zostanie. Marek Osiecimski.

Brazylijski cud

Szokujące nagranie z Brazylii - uderzony czołowo samochód dosłownie przejeżdża po przechodzących ulicą pieszych: kobiecie z kilkuletnim chłopcem. Widać dokładnie, jak koła przetaczają się po ciałach, które wpadają pod pojazd. Kiedy wszyscy widzimy, że zanosi się na tragedię - chłopiec natychmiast skacze na równe nogi, a jego babcia podnosi się po chwili - oboje wychodzą z wypadku jedynie z siniakami. Jak to możliwe?