Polska i Świat

Polska i Świat

Pieniądze szczęścia nie dają, ale bezpieczeństwo - jak najbardziej. Tymczasem już na półmetku wakacji w budżetach tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo nad morzem zaczęło być pusto. Potrzebna była szybka finansowa pomoc. A na przyszły rok - przydałaby się w miarę szybka zmiana myślenia. Ten sezon nad wodą był w Polsce wyjątkowo dramatyczny. Nie powinno się, bo nie ma na czym oszczędzać.

Na amerykańskiej Florydzie rynek handlu ludźmi jest wart ponad 30 miliardów dolarów. Imigranci - głównie kobiety, marzące o wolności i pracy - są sprzedawani do domów publicznych, często za kwoty niższe niż średni rachunek w restauracji. Amerykańscy obrońcy praw człowieka alarmują, że handel ludźmi i niewolnictwo wcale nie są pojęciami historycznymi.

Młoda reporterka zgwałcona w czasie pracy, a jej znajomy brutalnie pobity. To już kolejny zbiorowy gwałt w Indiach. Kobieta z wieloma obrażeniami ciała trafiła do szpitala w Bombaju. W kraju rośnie społeczne oburzenie i strach kobiet, bo mimo wielu zapewnień władz o szybszym i ostrzejszym karaniu winnych, nadal nie czują się one bezpiecznie.

Miało być po wszystkim, ale wiele wskazuje na to, że właśnie na dobre się zaczęło. Rywalizacja w Platformie Obywatelskiej rozstrzygnięta: Donald Tusk wygrał wybory na przewodniczącego rządzącej partii zdecydowaną większością prawie 80-proc. głosów. Ale poziom poparcia dla jego rywala Jarosława Gowina, który przez ostatnie tygodnie punktował szefa rządu pokazuje że w PO aż jedna piąta aktywnych działaczy jest niezadowolona. A to nie zapowiada raczej spokojnego czasu dla premiera.

Najstarszy człowiek świata ma 123 lata i żyje w Boliwii. Ten rekord czeka na potwierdzenie, ale ma też konkurencję, bo w Indiach żyć ma człowiek mający, uwaga 142 lata! Oficjalny rekord świata osoby żyjącej należy nadal do 115-letniego Japończyka, ale zarówno boliwijskie jak i indyjskie władze utrzymują, że to ich "kandydaci" powinni nosić to miano. Rywalizacja o rekord bardziej pewnie obchodzi urzędników niż samych staruszków, ale ich życie i zdrowie jak najbardziej na poważnie interesuje lekarzy i antropologów.

To proces teoretycznie kryminalny, ale wszyscy wiedzą, że tak naprawdę polityczny, a może i pokazowy. W Chinach właśnie rozliczany jest z łapownictwa i malwersacji finansowych jeden z aparatczyków partyjnych, którego kariera skończyła się po tym jak jego żonę oskarżono i skazano za współudział w zabójstwie. Potem wydarzenia i zarzuty potoczyły się lawinowo. Teraz Bo Xilai, zamiast wschodzącą gwiazdą komunistycznego kapitalizmu, jest jego czarnym charakterem.

Jedna z najbardziej znanych opowieści o walczącej Warszawie trafi na ekrany kin. W obsadzie łączącej gwiazdy polskiego filmu z dwudziestoletnimi debiutantami reżyser Robert Gliński kręci "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Najmłodsi aktorzy zagrają głównych bohaterów - Alka, Zośkę i Rudego, ale na ekranie zobaczymy też Danutę Stenkę, Artura Żmijewskiego czy Andrzeja Chyrę.

Poznańska policja zatrzymała 11 osób w związku z wywieszeniem na trybunach tamtejszego stadionu obraźliwego dla Litwinów transparentu w czasie meczu Lecha z Żalgirisem Wilno. Incydent wywołał powszechne oburzenie, dyplomatyczne przeprosiny a nawet spontaniczne akcje mające pokazać sympatię Polaków dla Litwinów. Policja po analizie monitoringu zrobiła swoje. Pytanie, jak do zachowania kiboli podejdzie teraz sąd.

Trzech głównych producentów śmigłowców na świecie walczy o polskie zamówienie na nowe helikoptery dla wojska, i po raz pierwszy trzy konstrukcje rywalizujące w przetargu, pokażą się na jednej imprezie - radomskim Air Show. Polska armia zamierza kupić 70 maszyn. To będzie największy z zaplanowanych już wydatków zbrojeniowych.

O tym jak jest wielki - już wiemy. O tym co przywiózł, przekonamy się niedługo w sklepach. Największy kontenerowiec świata po uroczystym powitaniu w gdańskim porcie został rozładowany, a to operacja niemniej widowiskowa co samo zacumowanie kolosa przy nabrzeżu. Dodajmy: jedynym takim nad Bałtykiem.

Czeka nas kuchenna rewolucja, jeśli producenci przychylą się do prośby organizacji romskich w Niemczech i zmienią nazwę sosu cygańskiego. Rada Romów w Hanowerze uznała, że nazwa jest dyskryminująca i poprosiła o jej zmianę. Dyskusja trwa, choć jedno jest bezsprzeczne: sos cygański z cygańską kuchnią ma niewiele wspólnego.

340 godzin nagrań z Białego Domu potajemnie dokonywanych przez samego prezydenta Richarda Nixona. Ostatnia z przewidzianych do ujawnienia partia taśm z okresu bezpośrednio poprzedzającego aferę Watergate właśnie ujrzała światło dzienne. Nie znajdziemy tam nowych rewelacji o samej prezydenckiej inwigilacji, ale za to bardzo dużo o niezrealizowanych planach Nixona w polityce zagranicznej - zwłaszcza wobec Związku Radzieckiego i Chin.

Remis na wyjeździe bywa nazywany zwycięskim - i tak też nazwano wynik spotkania Legii Warszawa z Steaua Bukareszt, który o krok przybliża najlepszy klub ekstraklasy do wymarzonej i upragnionej nie tylko przez stołecznych kibiców - Ligi Mistrzów. W rewanżu w Warszawie presja na pewno będzie silniejsza, bo żaden polski klub nie awansował do Ligi Mistrzów od kilkunastu lat.

Więcej płacisz - taniej jedziesz, takie mogłoby być hasło warszawskiej rewolucji biletowej, jaką zapowiadają władze stolicy. Sprowadza się ona do tego, że komunikacja miejska ma być tańsza dla tych mieszkańców Warszawy, którzy płacą podatki w stolicy. Rozwiązanie chwalone przez włodarzy polskich metropolii bywa krytykowane jako dyskryminujące przyjezdnych.

Ciąże z przechowalni lub - jak kto woli - odłożone na później. Kobiety, wsparte postępem medycyny, coraz częściej decydują się na zajście w ciążę nieco później, ale z wykorzystaniem pobranych wcześniej i przechowanych własnych komórek jajowych. Pobranych w młodości, gdy naturalne warunki do prokreacji są najlepsze.

Jeżeli nie Egipt, to co? Zgodnie z zaleceniami MSZ biura podróży przestają wysyłać tam turystów i oferują w zamian inne miejsca na wakacje. Zyskują na tym inne miejsca, przede wszystkim Grecja. Napływ turystów jest teraz temu krajowi potrzebny jak nigdy dotąd.

Świat wyraża oburzenie po publikacji drastycznych zdjęć z przedmieść Damaszku, które według syryjskiej opozycji świadczą o ataku gazem bojowym. Użycie broni chemicznej przeciwko cywilom miało być - według zapowiedzi - początkiem końca rządów Baszara al-Assada. Świat jednak ostrzej reagować nie chce. Są też pytania, czy na filmach rzeczywiście widać ofiary ataku chemicznego.

Szeregowy Bradley Manning, skazany w środę na 35 lat więzienia za ujawnienie setek tysięcy tajnych dokumentów, oświadczył, że od dziś chce być kobietą i zamierza przejść operację zmiany płci. Prosi także, by już nie nazywać go Bradleyem a Chelsea Elisabeth Manning. Jeden z wrogów publicznych Ameryki okazuje się być człowiekiem o zaburzonej osobowości, a jego prawnicy nie kryją, że to może być podstawa starań o wcześniejsze zwolnienie lub nawet ułaskawienie.

Kryptolodzy z Wrocławia mają w piątek rano rozszyfrować wszystkie tajemnice i podać wyniki internetowego głosowania na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Niespodzianki raczej nie będzie. Przewaga Donalda Tuska nad Jarosławem Gowinem powinna być znaczna, ale to jak znaczna może być istotne dla kilku przyszłych wyborów, już nie tylko w samej Platformie.

50 dni, jakie zostały do referendum nad odwołaniem prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz ma poświęcić intensywnej kampanii promującej swoje osiągnięcia. Nie będzie w tej walce osamotniona, bo doświadczona w PR-owych bojach Platforma kieruje do tej warszawskiej bitwy swoich najważniejszych spin-doktorów.