Polska i Świat

Polska i Świat

Remis na wyjeździe bywa nazywany zwycięskim - i tak też nazwano wynik spotkania Legii Warszawa z Steaua Bukareszt, który o krok przybliża najlepszy klub ekstraklasy do wymarzonej i upragnionej nie tylko przez stołecznych kibiców - Ligi Mistrzów. W rewanżu w Warszawie presja na pewno będzie silniejsza, bo żaden polski klub nie awansował do Ligi Mistrzów od kilkunastu lat.

Więcej płacisz - taniej jedziesz, takie mogłoby być hasło warszawskiej rewolucji biletowej, jaką zapowiadają władze stolicy. Sprowadza się ona do tego, że komunikacja miejska ma być tańsza dla tych mieszkańców Warszawy, którzy płacą podatki w stolicy. Rozwiązanie chwalone przez włodarzy polskich metropolii bywa krytykowane jako dyskryminujące przyjezdnych.

Ciąże z przechowalni lub - jak kto woli - odłożone na później. Kobiety, wsparte postępem medycyny, coraz częściej decydują się na zajście w ciążę nieco później, ale z wykorzystaniem pobranych wcześniej i przechowanych własnych komórek jajowych. Pobranych w młodości, gdy naturalne warunki do prokreacji są najlepsze.

Jeżeli nie Egipt, to co? Zgodnie z zaleceniami MSZ biura podróży przestają wysyłać tam turystów i oferują w zamian inne miejsca na wakacje. Zyskują na tym inne miejsca, przede wszystkim Grecja. Napływ turystów jest teraz temu krajowi potrzebny jak nigdy dotąd.

Świat wyraża oburzenie po publikacji drastycznych zdjęć z przedmieść Damaszku, które według syryjskiej opozycji świadczą o ataku gazem bojowym. Użycie broni chemicznej przeciwko cywilom miało być - według zapowiedzi - początkiem końca rządów Baszara al-Assada. Świat jednak ostrzej reagować nie chce. Są też pytania, czy na filmach rzeczywiście widać ofiary ataku chemicznego.

Szeregowy Bradley Manning, skazany w środę na 35 lat więzienia za ujawnienie setek tysięcy tajnych dokumentów, oświadczył, że od dziś chce być kobietą i zamierza przejść operację zmiany płci. Prosi także, by już nie nazywać go Bradleyem a Chelsea Elisabeth Manning. Jeden z wrogów publicznych Ameryki okazuje się być człowiekiem o zaburzonej osobowości, a jego prawnicy nie kryją, że to może być podstawa starań o wcześniejsze zwolnienie lub nawet ułaskawienie.

Kryptolodzy z Wrocławia mają w piątek rano rozszyfrować wszystkie tajemnice i podać wyniki internetowego głosowania na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Niespodzianki raczej nie będzie. Przewaga Donalda Tuska nad Jarosławem Gowinem powinna być znaczna, ale to jak znaczna może być istotne dla kilku przyszłych wyborów, już nie tylko w samej Platformie.

50 dni, jakie zostały do referendum nad odwołaniem prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz ma poświęcić intensywnej kampanii promującej swoje osiągnięcia. Nie będzie w tej walce osamotniona, bo doświadczona w PR-owych bojach Platforma kieruje do tej warszawskiej bitwy swoich najważniejszych spin-doktorów.

NASA przedstawiła kandydatów na astronautów, którzy być może wezmą udział w misji na Marsa. Cztery kobiety i czterech mężczyzn zostało wybranych ze 120 kandydatów, wybranych z kolei spośród ponad 600 tys. zgłoszeń. Wszyscy mają szansę przejść do historii.

Gdyby postawić go w centrum Warszawy przewyższałby niemal dwukrotnie Pałac Kultury. Gdyby ustawić obok największego amerykańskiego lotniskowca - byłby dłuższy o prawie jedną trzecią. Największy kontenerowiec świata w dziewiczym rejsie wpłynął dziś do Gdańska.

Zmiany w kursowaniu autobusów i podwyżki cen biletów - to jedne z pierwszych zarzutów, które pojawiły się pod adresem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Lista pretensji do prezydent Warszawy jest o wiele dłuższa, ale dziś na drodze do referendum zatrzymujemy się na przystanku komunikacja i sprawdzamy nie tylko bilety.

Można już rejestrować się na stronie FIFA, by kupić bilet na przyszłoroczny mundial w Brazylii. W najtańszej opcji trzy mecze grupowe można obejrzeć za niecałe 300 dolarów. Organizacja mistrzostw i bezpieczeństwo - to w tej chwili główne wyzwanie Brazylii. A zakończona niedawno papieska pielgrzymka nie przynosi optymistycznych wniosków.

13 października mieszkańcy stolicy będą mogli zdecydować o losie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Także ci, którzy nie są w Warszawie zameldowani, a jedynie tu mieszkają i dopiszą się do spisu wyborców. Czy to nie spowoduje lawinowego, październikowego wzrostu mieszkańców Warszawy?

Narodowe Centrum Sportu musi wypłacić swojemu byłemu prezesowi Rafałowi Kaplerowi ponad pół miliona złotych premii z odsetkami. Dziś warszawski sąd uwzględnił pozew Kaplera w tej sprawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Reżim zaprzecza, ale opozycja w Syrii oskarża Baszara el-Asada o użycie broni chemicznej i pokazuje amatorskie - wstrząsające - nagrania. W ataku z użyciem gazu sarinu, miały zginąć setki osób, być może ponad tysiąc - w tym dzieci. Ostrzegam, że materiał, który za chwilę państwo zobaczą - jest bardzo drastyczny.

W morzu informacji z Egiptu pojawią się i takie: "muzułmanie bronią chrześcijan". Własną piersią starają się ich chronić przed niezadowolonym tłumem. O takich przypadkach opowiadają mi.in polscy księża, którzy znajdują się w ogniu egipskich niepokojów.

Polski żołnierz z Afganistanu bohaterem Amerykanów. Starszy szeregowy Filip Marciniak uratował afgańskiego chłopca. Nie bacząc na niebezpieczeństwo chwycił stojące na drodze dziecko i zabrał z linii ognia. To drugi polski żołnierz odznaczony wyróżnieniem Hero of the Battle - Bohater Pola Walki - w historii afgańskiej misji. Na co dzień służy w jednostce saperów w podwarszawskim Kazuniu.

To niechlubna data w historii polskiego wojska. Wciąż niewiele wiadomo o szczegółach naszego udziału w inwazji wojsk układu warszawskiego na Czechosłowację, w sierpniu 1968 roku. Długo przekonywano nas, że Polaków witano w Czechach niemal serdecznie, że nie było ofiar i że cała operacja odbyła się właściwie bez jednego wystrzału. Dziś okazuje się, że nawet jeśli nie była to w pełnej skali wojna, to na pewno bardzo poważna operacja wojskowa, w której również Polacy mają na koncie ofiary. Z uczestnikami operacji Dunaj i badaczami wojskowych archiwów rozmawiał reporter "Polski i Świata".

Mieszkańcy nowojorskiego Manhattanu są wzburzeni po ujawnieniu przez media informacji, że nowo budowany luksusowy apartamentowiec będzie miał dwa wejścia - jedno dla bogatszych właścicieli mieszkań i drugie - dla biedniejszych najemców.