Amerykańska gospodarka zaskoczyła. Na Wall Street niewielkie wzrosty

Rynki

ShutterstockIndeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board okazał się we wrześniu najwyższy od 9 lat

Amerykańskie giełdy zanotowały we wtorek lekkie wzrosty. W centrum uwagi za Oceanem znalazły się wyższe od oczekiwań odczyty wskaźników koniunktury w gospodarce USA oraz przebieg pierwszej debaty prezydenckiej.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,74 proc. i wyniósł 18.228,30 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,64 proc. i wyniósł 2.159,93 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,92 proc. do 5.305,71 pkt. Największe wzrosty notowały sektory dóbr podstawowych oraz informatyczny.

Debata prezydencka

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najwięcej do jego wzrostów przyczyniały się notowania IBM oraz Home Depot. Societe Generale podniósł rekomendację dla IBM do "trzymaj" ze "sprzedaj". Po zamknięciu sesji w USA zostaną opublikowane wyniki kwartalne Nike. Uwagę rynków w USA przykuły wtorkowe publikacje wskaźników koniunktury. Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board okazał się we wrześniu najwyższy od 9 lat i wyraźnie wyprzedził oczekiwania analityków. Wyższe od konsensusu były także wrześniowe indeksy PMI: composite oraz z sektora usługowego. Indeks cen domów CaseShiller za lipiec był z zgodny z konsensusem. Jednak wydarzeniem dnia dla rynków była poniedziałkowa debata kandydatów na prezydenta USA - Hilary Clinton i Donalda Trumpa. W opinii komentatorów wygrała ją kandydatka demokratów. Trump i Clinton przed zaplanowanymi na listopad wyborami zmierzą się podczas kolejnej debaty 9 października. Rynki oceniły wynik debaty jako pozytywny. Z głównych par walutowych po południu do euro umocnił się amerykański dolar. Kurs EUR/USD szedł w dół o 0,5 proc. w okolice 1,12.

Wskaźniki koniuktury

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board wyniósł we wrześniu 104,1 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 99 pkt. W sierpniu indeks wyniósł 101,8 pkt. po korekcie, wobec 101,1 przed korektą. Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w lipcu o 5,02 proc. rdr i wyniósł 190,91 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,1 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,11 proc. rdr po korekcie. Indeks S&P/CaseShiller obrazuje ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych. Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 52 pkt. Miesiąc wcześniej indeks był na poziomie 51,5 pkt. Indeks PMI w amerykańskim sektorze usługowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 51,9 pkt. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 51,2 pkt. W sierpniu indeks wyniósł 51 pkt. Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł we wrześniu i wyniósł minus 8 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie minus 2 pkt. Miesiąc wcześniej indeks wyniósł minus 11 pkt.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o pierwszej debacie prezydenckiej (27.09.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock