TVN24 Biznes | Rynki

Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni. "Na części stacji paliw będziemy mogli niestety zobaczyć 7 złotych za litr"

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach paliw
Główny ekonomista PKN Orlen o cenach paliwRMF FM
wideo 2/4
RMF FMGłówny ekonomista PKN Orlen o cenach paliw

Rosyjski atak na Ukrainę wpływa na ceny paliw w Polsce. Wszystko przez szybko drożejącą ropę naftową. Zdaniem analityków w przyszłym tygodniu czeka nas dalszy wzrost kosztów tankowania, a na niektórych stacjach ceny paliw mogą przekroczyć 7 złotych za litr.

Portal e-petrol.pl zwrócił w środę uwagę, że skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę widać na stacjach benzynowych w Polsce, gdzie w ciągu ostatnich kilku dni mocno podrożały paliwa.

"Wybuch wojny, która spowodowała, że cena ropy Brent przekroczyła poziom 100 dolarów za baryłkę oraz kilkusetzłotowe podwyżki cen paliw, jakie wstrząsnęły rynkiem hurtowym w Polsce przyczyniły się do tego, że kierowcy znacząco więcej niż przed tygodniem płacą za tankowanie" - stwierdzili analitycy portalu.

Zdaniem analityka portalu e-petrol Jakuba Boguckiego w najbliższych tygodniach ceny paliw na stacjach mogą przekroczyć 7 złotych za litr.

Czytaj także: Ceny paliw w górę. "Sytuacja nabrała nieprawdopodobnego tempa" >>>

Jakie będą ceny na stacjach w przyszłym tygodniu?

"6,14 zł/l oraz 6,38 zł/l to średnie krajowe ceny benzyny Pb95 oraz diesla na dzień 3 marca 2022. Do końca tego tygodnia średni poziom cen benzyny Pb95 oraz oleju napędowego może wzrosnąć do 6,20 zł/l oraz 6,50 zł/l. Średnie ceny autogazu zbliżają się do poziomu 3 zł/l" - napisało w raporcie Biuro Maklerskie Reflex.

Dodało, że "w przyszłym tygodniu czekają nas niestety dalsze podwyżki cen paliw".

"Średnia cena benzyny Pb95 może osiągnąć poziom 6,50 zł/l, diesla natomiast 6,90 zł/l. Na części stacji paliw możemy niestety zobaczyć ceny diesla powyżej 7 zł/l. W dalszym ciągu na rynku będziemy obserwowali duże, regionalne zróżnicowanie cen paliw. W krótkim okresie dalszych wzrostów cen paliw możemy nie obserwować, choć sytuacja jest bardzo zmienna i dynamiczna" - napisano w raporcie.

"W okresie między 7 i 13 marca spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej może ulokować się na poziomie 6,68-6,81 zł/l. Z kolei cena za benzynę Pb95 zapewne wyniesie średnio 6,33-6,49 zł/l" - prognozują z kolei analitycy e-petrol.pl.

Podwyżki nie ominą oleju napędowego: "Zakładamy, że ceny ulokują się na poziomie 6,83-6,96 zł/l". Portal wspomniał o możliwych cenach autogazu: "dla tego paliwa oczekiwana jest cena na poziomie 2,95-3,09 zł/l.".

Prognoza cen paliw - 7-13 marcae-petrol.pl

Czytaj także: Ropa naftowa w tydzień podskoczyła o jedną piątą >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
Kanał 1+1 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości