Ropa tanieje. "Nadpodaż nadal jest ogromna"

ShutterstockRopa w USA tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują o ponad 1 procent. Surowiec zaliczy kończący się tydzień jako "spadkowy" - ze zniżką cen o 4,7 proc., po raz pierwszy od ponad miesiąca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,73 USD, po zniżce o 59 centów, czyli 1,3 proc.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 50 centów, czyli 1,1 proc., i wyceniana po 44,51 USD za baryłkę.

Ropa w USA staniała w tym tygodniu o 4,7 proc. To m.in. reakcja na bardzo wysokie amerykańskie zapasy surowca. Wynoszą one obecnie 543,39 mln baryłek i są najwyższe od 1929 r.

Ile ropy z USA?

Jednak produkcja ropy w USA spada - w ub. tygodniu zniżkowała do najniższego poziomu od września 2014 r. Produkcja ropy w USA wynosi teraz 8,83 mln b/d, jej spadek w ub. tygodniu wyniósł 113 tys. baryłek dziennie, najwięcej od sierpnia 2015 r.

- Widać wyraźny trend malejącej produkcji ropy w USA i to jest dobry kierunek" - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Niestety nie ma to jednak większego znaczenia dla rynków, bo nadpodaż ropy nadal jest ogromna - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 54 centy i kosztowała na zamknięciu handlu 44,32 USD za baryłkę.

Zobacz. Tania ropa zagrożeniem dla elektrycznych aut

Tania ropa zagrożeniem dla elektrycznych aut
Tania ropa zagrożeniem dla elektrycznych autTVN24 BiS

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości