Australijczycy w polskim węglu. Przejmują kopalnię na Śląsku

Rynki

Romancop/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Prairie Mining ogłosił przejęcie nieczynnej kopalni Dębieńsko

Australijski koncern Prairie Mining ogłosił przejęcie nieczynnej kopalni Dębieńsko, która dysponuje ogromnymi pokładami węgla kamiennego. Jak podają w komunikacie Australijczycy, jest to światowej skali projekt w strategicznym regionie. Mają nadzieję, że wydobywany w tym miejscu węgiel koksujący stanie się surowcem dla hut w całej Europie.

Projekt Dębieńsko należał do firmy NWR Karbonia, z czeskiej grupy NWR. Posiada on wszystkie niezbędne do rozpoczęcia eksploatacji złóż węgla pozwolenia. Licencja dla kopalni została wydana na 50 lat.

"Planowane zasoby do wydobycia szacowane są na łącznie 210-260 mln ton węgla koksującego" - napisano w komunikacie.

Australijska kopalnia

Prairie został właścicielem projektu Dębieńsko poprzez nabycie spółki NWR Karbonia, płacąc 0,5 mln euro w gotówce i zobowiązując się do odroczonej zapłaty kolejnych 1,5 mln euro. To wycenia kopalnię na ok. 8,5 mln zł.

Australijczycy zastrzegają, że muszą zweryfikować historyczną ocenę złóż. Ale też bardzo optymistycznie oceniają projekt i podkreślają, że przejmują także załogę - wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

"Przez długi czas, Dębieńsko było uznawane za ostatni tak duży, nierozwijany projekt węgla koksującego w Europie" - powiedział Ben Stoikovich, prezes Prairie, cytowany w komunikacie spółki.

"Ta transakcja oznacza wejście Prairie do sektora węgla koksującego poprzez przejęcie strategicznie położonego projektu, posiadającego wszystkie niezbędne pozwolenia, umiejscowionego tuż obok hut Europy Środkowej, ale także umacnia naszą wiarę w przyszłość polskiego górnictwa węgla kamiennego" - podkreślił Ben Stoikovich.

Dębieńsko położone jest obok dwóch kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej, 30 km od czeskiej granicy, 40 km od Katowic.

"Dębieńsko doskonale uzupełnia lubelski projekt Prairie" – poinformował cytowany w raporcie Mirosław Taras, członek kadry managerskiej Prairie.

Prairie informuje jednocześnie, że ma wolne środki w wysokości ponad 16 mln dolarów australijskich, co pozwala na pokrycie wszystkich wydatków na prace projektowe.

Pieniądze z OFE na kopalnie? „One po prostu znikną”:

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Romancop/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)