Morawiecki: nie możemy uzależniać się od importu taniej, ale "brudnej" energii z Rosji

COP21Shutterstock

Nie możemy uzależniać się od importu taniej, lecz "brudnej", bo nieobciążonej poważnymi zobowiązaniami ograniczania CO2 energii rosyjskiej - powiedział w Wilnie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki uczestniczył w poniedziałek w Wilnie w oficjalnej inauguracji połączenia elektroenergetycznego Litwy z Polską i Szwecją (tzw. mostem energetycznym). Dzięki niemu ma się zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i krajów bałtyckich.

Warte 550 mln euro połączenie LitPol Link łączy Ełk z miastem Alytus na Litwie. Dzięki niemu, a także dzięki połączeniu Nordbalt ze Szwecją, które również ma być oficjalnie uruchomione w poniedziałek, państwa bałtyckie po raz pierwszy w historii będą zintegrowane z sieciami energetycznymi Europy Zachodniej.

W ub. tygodniu ruszył handel energią na tym połączeniu.

Tańsza energia

Dziennikarze pytali szefa resortu rozwoju, czy możliwość kupowania tańszej energii np. ze Szwecji, nie wpłynie niekorzystnie na konkurencyjność polskiej energetyki i na czym najbardziej nam zależy: na taniej energii, czy zachowaniu jak największej ilości polskiej energii. Morawiecki powiedział, że zależy nam na obu tych rzeczach.

- W kontekście przepływu prądu to trzeba jeszcze zaznaczyć jedną rzecz (...). Nie chcemy, żeby te połączenia synchroniczne (kompatybilne z polskim systemem - red.), asynchroniczne (niekompatybilne) doprowadziły do jakiegoś uzależnienia (....) (od) nadmiernego importu taniej, "brudnej" energii z Rosji - powiedział wicepremier i dodał, że rosyjski sektor energetyczny nie ma "na sobie żadnych poważnych zobowiązań CO2". Jak podkreślił, takie uzależnienie zmniejszyłoby "zdecydowanie" konkurencyjność polskiej energetyki, choć „w krótkim terminie mogłoby nawet zwiększyć konkurencyjność polskiego przemysłu" - zaznaczył Morawiecki. Dodał jednak, że nie chodzi o to, by w wyniku korzyści dla jednego sektora, powstawały problemy w innym.

Most energetyczny

Most energetyczny Polska - Litwa umożliwia nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.

Na początku listopada 2015 r. PSE przekazały do eksploatacji linię 400 kV Ełk Bis – granica RP, która została połączona z wybudowaną przez litewskiego operatora Litgrid linią wychodzącą ze stacji Alytus w kierunku granicy z Polską. Był to finalny po stronie polskiej element połączenia. Na przełomie listopada i grudnia przeprowadzone zostały testy, podczas których sprawdzano, czy połączenie jest w pełni przygotowane do przesyłania energii elektrycznej w obu kierunkach między Polską a Litwą.

Połączenie pracujących w różnych systemach sieci energetycznych Litwy (system litewski pracuje w tym samym systemie co rosyjski) i Polski było możliwe dzięki znajdującej się w stacji Alytus tzw. wstawce konwertorowej prądu stałego HVDC "back-to-back". Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi ponad 800 mln zł. Inwestorami połączenia Polska-Litwa są operatorzy systemów przesyłowych.

Ustalenia szczytu klimatycznego

Odnosząc się do zakończonych w Paryżu negocjacji klimatycznych Morawiecki powiedział, że wyrażają one "wolę obniżenia temperatury w najbliższych wielu, wielu latach, do końca tego wieku, o 1,5-2 proc. Ale narzędzia tego obniżenia będą właściwie praktycznie zależały od państw sygnatariuszy". Blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ przyjęło w sobotę w Paryżu porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". To pierwsza w historii umowa klimatyczna o takim zasięgu. Celem umowy jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur o 1,5 stopnia. Aby osiągnąć ten długoterminowy cel, strony będą dążyć do szczytu emisji gazów cieplarnianych "tak szybko, jak to możliwe", uznając, że zabierze to więcej czasu krajom rozwijającym się. Potem, w II połowie wieku, kraje mają dążyć do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie wykonawcze, które cofnie decyzję z czasów swojego poprzednika Joe Bidena dotyczącą stopniowego wycofywania plastikowych słomek.

"Powrót do plastiku". Trump zapowiada cofnięcie decyzji Bidena

"Powrót do plastiku". Trump zapowiada cofnięcie decyzji Bidena

Źródło:
Politico, "New York Times"

Polacy kupili w 2024 roku ponad 4,2 tysiąca nieruchomości w Hiszpanii - wynika z danych rejestru Registradores de Espana. Eksperci wskazują, że nowe przepisy dotyczące zakupu mieszkań mogą wzmocnić pozycję Polaków na tym rynku.

Obcokrajowcy kupują nieruchomości, rząd wprowadza podatki. "To duża szansa dla Polaków"

Obcokrajowcy kupują nieruchomości, rząd wprowadza podatki. "To duża szansa dla Polaków"

Źródło:
PAP

Lokalnie mogą występować problemy z dostępnością leków stosowanych w leczeniu grypy - przekazał wiceminister zdrowia Marek Kos. Ministerstwo Zdrowia zaczęło wydawać zgody na sprowadzanie tych leków z zagranicy.

Problem z dostępnością leków na grypę. "Nie sądziłam, że to będzie takie trudne"

Problem z dostępnością leków na grypę. "Nie sądziłam, że to będzie takie trudne"

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna", Kontakt24, tvn24.pl

Wycofano z obrotu partie francuskiego sera z powodu podejrzenia obecności bakterii Escherichia coli - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Bakteria E. coli produkuje toksynę Shiga (STEC), a zakażenie bakterią STEC może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Ostrzeżenie przed partiami sera z powodu podejrzenia obecności bakterii coli

Ostrzeżenie przed partiami sera z powodu podejrzenia obecności bakterii coli

Źródło:
PAP, GIS

Rolnicze stany USA, których mieszkańcy zagłosowali głównie na Donalda Trumpa, boją się potencjalnie zgubnych konsekwencji rozpoczętej przez niego wojny handlowej - dowiadujemy się z dziennika "Financial Times". Chiny, Kanada i Meksyk to kluczowe rynki zbytu produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych.

"FT": w rolniczym bastionie republikanów narasta strach przed wojną handlową Trumpa     

"FT": w rolniczym bastionie republikanów narasta strach przed wojną handlową Trumpa     

Źródło:
PAP

Bank Pekao, ING Bank Śląski, BNP Paribas - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace finansowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach dostęp do pieniędzy będzie utrudniony dla klientów.

Prace serwisowe w bankach w najbliższych dniach

Prace serwisowe w bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się spadków cen paliw. Jednak niewielkich - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. Z kolei według Refleksu "w tym momencie ceny paliw, z wyjątkiem autogazu, wciąż pozostają niższe niż rok temu i powinny pozostać na niższym poziomie do końca okresu zimowych ferii".

Ceny paliw. "Powinny pozostać na niższym poziomie do końca ferii"

Ceny paliw. "Powinny pozostać na niższym poziomie do końca ferii"

Źródło:
PAP

W piątek Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Jarosława Orlikowskiego na prezesa Banku Pocztowego oraz Piotra Żabskiego na prezesa Alior Banku - przekazano w komunikacie KNF.

KNF wydała zgodę na powołanie prezesów dwóch banków

KNF wydała zgodę na powołanie prezesów dwóch banków

Źródło:
PAP

Chińskie towary wypierają polskie z rynków Unii Europejskiej - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Chiny umocniły się na pozycji najważniejszego dostawcy dóbr inwestycyjnych oraz towarów konsumpcyjnych. Spada z kolei polski eksport do Niemiec, które część tego importu zastępują zakupami w Chinach.

"To najdłuższy okres spadkowy w XXI wieku". Polska przegrywa z Chinami

"To najdłuższy okres spadkowy w XXI wieku". Polska przegrywa z Chinami

Źródło:
PAP

Kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd mimo zakazu, stracą uprawnienia dożywotnio – wynika z założeń projektu nowelizacji przepisów. W projektowanych przepisach jest także rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów o czyny związane z nielegalnymi wyścigami samochodowymi.

Dożywotni zakaz prowadzenia samochodu za jazdę bez uprawnień. Jest projekt

Dożywotni zakaz prowadzenia samochodu za jazdę bez uprawnień. Jest projekt

Źródło:
PAP

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma szansę stać się w końcu użyteczny. Ruszył właśnie nowy przetarg na pogłębienie ostatnich 900 metrów rzeki, na skutek czego do portu w Elblągu będą mogły przypływać statki towarowe.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma wreszcie stać się "użyteczny"

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma wreszcie stać się "użyteczny"

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Danych zaleca daleko idącą ostrożność w korzystaniu z aplikacji oraz usług oferowanych w ramach DeepSeek - napisał urząd w komunikacie. Jak wyjaśniono, dane gromadzone na chińskich serwerach mogą być wykorzystywane przez tamtejsze władze. Do kwestii bezpieczeństwa DeepSeek odniósł się w piątek minister cyfryzacji oświadczając, że rząd "nie planuje zamrożenia", ale nie wyklucza powrotu do rozmów w przyszłości.

Polski urząd ostrzega przed chińską sztuczną inteligencją. "Daleko idąca ostrożność"

Polski urząd ostrzega przed chińską sztuczną inteligencją. "Daleko idąca ostrożność"

Źródło:
PAP

Quiksilver, Volocom i Billabong, kultowe marki dla pokolenia milenialsów szukających ubrań inspirowanych surferami i skateboardingiem, zamykają wszystkie swoje sklepy - przekazał portal stacji CNN. Decyzję podjęto po ogłoszeniu upadłości przez firmę Liberated Brands, właściciela marek. CNN podaje, że według prognoz wskazują, że w 2025 roku zamknie się ponad 15 tysięcy sklepów, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Kultowe marki zamykają swoje sklepy. Przegrały z inflacją i fast fashion

Kultowe marki zamykają swoje sklepy. Przegrały z inflacją i fast fashion

Źródło:
CNN

"Buy Canadian", czyli "Kupuj kanadyjskie", to hasło, które zyskuje na sile po tym, jak Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł na sąsiadów. Choć na razie zamiary te zostały odłożone, to Kanadyjczycy poważnie potraktowali apele polityków i wspierają rodzimą produkcję. Kolejne organizacje dołączają do kampanii.

Nieoczekiwany efekt ceł Trumpa. Kanadyjczycy zareagowali na apel premiera

Nieoczekiwany efekt ceł Trumpa. Kanadyjczycy zareagowali na apel premiera

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe pracowników w minionym roku sięgnęły ponad 9,5 tysiąca osób - donosi w piątek "Rzeczpospolita". Jak dodaje, rok 2025 również będzie trudny.

Najwięcej zwolnień grupowych od pandemii

Najwięcej zwolnień grupowych od pandemii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uwaga na fałszywe dowody osobiste z państwowej aplikacji mObywatel. Cyfrowe podróbki zalewają internet. Są tanie i łatwo dostępne. Oszuści sprzedają je już za 20 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji wydało ostrzeżenie i instrukcje. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Maciej Słomczyński.

Cyfrowe podróbki dowodów osobistych zalewają internet

Cyfrowe podróbki dowodów osobistych zalewają internet

Źródło:
TVN24

Amerykańscy związkowcy mają dość zmian wprowadzanych przez administrację nowego prezydenta i składa pozew do sądu. To efekt czystek, jakie nowy rząd wprowadza w Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Według źródeł w administracji Trumpa, na które powołuje się Reuters, na utrzymanie swoich stanowisk pracy może liczyć zaledwie 300 z ponad 10 tys. pracowników USAID.

Związkowcy pozywają administrację Trumpa. "Niekonstytucyjne i nielegalne działania"

Związkowcy pozywają administrację Trumpa. "Niekonstytucyjne i nielegalne działania"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska przyznała blisko 60 milionów euro, czyli ponad 240 milionów złotych na projekty związane z rozwojem e-mobilności - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ładowarki do elektrycznych pojazdów.

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Źródło:
PAP

Okręty należące do rządu USA nie zostały zwolnione z opłat za przepływanie przez Kanał Panamski - podkreśliła panamska agencja zarządzająca kanałem. Prezydent Panamy skrytykował Departament Stanu USA, który wcześniej informował o negocjacyjnym sukcesie.

Prezydent Panamy o oświadczeniu władz USA. "Niedopuszczalne"

Prezydent Panamy o oświadczeniu władz USA. "Niedopuszczalne"

Źródło:
PAP, CNN

Przygotowania do tej operacji trwały prawie 20 lat i kosztowały ponad półtora miliarda. W najbliższą sobotę kraje bałtyckie zaczną proces odłączania się od poradzieckiej sieci elektroenergetycznej i synchronizacji z siecią kontynentalnej Europy.

Bardzo długie i drogie pożegnanie z poradziecką technologią. Kraje bałtyckie w końcu połączą się z Europą

Bardzo długie i drogie pożegnanie z poradziecką technologią. Kraje bałtyckie w końcu połączą się z Europą

Źródło:
PAP

Kapituła Nagrody Mariusza Waltera ogłosiła listę nominowanych za rok 2024. Do Nagrody Głównej za Osobowość medialną roku nominowany jest Jakub Sobieniowski, dziennikarz "Faktów" TVN. Na liście nominowanych w kategorii Wydarzenie roku w mediach znalazł między innymi Piotr Świerczek za cykl reportaży i materiałów telewizyjnych "Siła kłamstwa" w TVN24. Oto lista nominowanych.

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać 5 milionów złotych. Oto wyniki z 6 lutego 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Dzisiejsze czasy dają nam wiele różnorodnych opcji oszczędzania oraz inwestowania zgromadzonych środków pieniężnych. Spośród nich, coraz chętniej wybieraną opcją jest złoto inwestycyjne w postaci sztabek czy monet bulionowych. Te produkty inwestycyjne możemy nabyć u zaufanego sprzedawcy jakim jest Mennica.Apart.pl. Dlaczego warto skorzystać z jej oferty jeśli my także chcemy zainwestować w złoto? Zapraszamy do lektury!

Piękne i wartościowe: sprawdź, jak dobrze ulokować swoje fundusze w złoto inwestycyjne!

Piękne i wartościowe: sprawdź, jak dobrze ulokować swoje fundusze w złoto inwestycyjne!

Źródło:
materiał promocyjny