Polska i Litwa, które mają terminale w Świnoujściu i w Kłajpedzie, mogą wspólnie negocjować zakupy LNG - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodaje, że na Litwie będzie rozmawiał o budowie połączenia gazowego Polska-Litwa, by wzmocnić system bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.
- Teraz, gdy mamy dwa terminale, możemy wspólnie negocjować zakupy gazu. Litwa już w tej chwili prowadzi zakupy gazu LNG. Warto jest wspólnie negocjować, bo zawsze są to wyższe wolumeny i lepsze ceny (...) każde 10 dolarów na 1000 metrów sześciennych gazu to bardzo dużo pieniędzy - powiedział Morawiecki dziennikarzom w poniedziałek w drodze do Wilna, gdzie spotka się m.in. z premierem tego kraju Algirdasem Butkievicziusem i przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.
Most energetyczny
Ważny punkt wizyty to uroczystość otwarcia polsko-litewskiego połączenia energetycznego, tzw. LitPol Link, pozwalającego na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Połączenie uważa się za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich. Projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe. Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi ponad 800 mln zł. Inwestorami połączenia Polska-Litwa są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid.
Autor: msz/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Marek Mytnik