Rynki

Rosja szuka głównego wykonawcy Nord Stream 2

Rynki

Nord Stream AGNord Stream 2 ma połączyć Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie

Rosji bardzo zależy na budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego, a w tej sprawie miał osobiście interweniować prezydent Władimir Putin - donosi Polskie Radio. Komisja Europejska jest jednak wciąż krytycznie nastawiona do tej inwestycji.

Bruksela nie zamierza dokładać do tej inwestycji, ponieważ uważa, że gazociąg nie poprawi bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Ponadto, Komisja Europejska rozważa kwestie konkurencyjności na rynku gazowym i zastrzeżenia zgłaszane przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Rozmowy w sprawie wykonawcy

Jak informuje Bloomberg, rosyjski Gazprom rozpoczął już negocjacje, które wyłonią głównego wykonawcę. Ma nim być włoska firma Saipem, która uczestniczyła już w budowie pierwszej nitki Nord Stream i miała być kluczowym partnerem przy budowie Gazociągu Południowego (South Stream), który miał połączyć Rosję z Bułgarią przez Morze Czarne.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Tusk krytycznie o Nord Stream 2:

Tusk krytycznie o Nord Stream 2

Autor: tol / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream AG