Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja RPP

Pieniądze

Emilewicz: polski biznes może skorzystać na kryzysie związanym z koronawirusemtvn24
wideo 2/4

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowano w środowym komunikacie. To oznacza, że główna referencyjna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych. Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent, lombardowa 2,50 procent, depozytowa 0,50 procent, zaś redyskonta weksli 1,75 procent.

Stopy procentowe w USA w dół

Na obniżenie głównej stopy procentowej we wtorek zdecydowała się amerykańska Rezerwa Federalna.

Podczas konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu prezes Fed Jerome Powell powiedział, że od czasu styczniowego posiedzenia rozprzestrzenianie się koronawirusa przyniosło ze sobą nowe ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w USA. - Podjęte działania mają na celu wspomożenie gospodarki wobec nowych zagrożeń dla perspektyw wzrostu PKB w USA. (…) Doszliśmy w Komitecie do wniosku, że nadszedł czas, byśmy zaczęli działać w celu wsparcia gospodarki - powiedział.

Pytany o zakres wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę, zaznaczył, że "nikt nie wie, jak długo będzie to trwało".

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock