"Ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop". Więcej dzieci nie będzie?

Pieniądze

TVN24 BiS"Ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop". Więcej dzieci nie będzie?

Wydłużenie urlopów rodzicielskich nie przyniosło demograficznego cudu. Średnio tylko połowa matek korzysta z dłuższego, rocznego urlopu macierzyńskiego. Spada też liczba noworodków - pisze "Rzeczpospolita".

W 2014 r. zasiłek macierzyński pobierało ponad 631 tys. kobiet, ale tylko 315 tys. z nich zostało rok z dzieckiem w domu (wybrało 26-tygodniowy dodatkowy urlop wprowadzony w 2014 r. przez rząd PO-PSL).

Tysiąc złotych na dziecko. Komu przysługuje becikowe i jak otrzymać świadczenie?

Słabe wyniki

W tym roku (styczeń-wrzesień) na 565 tys. matek z zasiłkiem skorzystało z takiego urlopu prawie 296 tys. Do tego w I półroczu urodziło się 180 tys. dzieci – blisko 3 tys. mniej niż rok wcześniej. - To nie są oszałamiające wyniki, żeby nie powiedzieć słabe - ocenia Izabela Przybysz, analityczka programu polityki społecznej Instytutu Spraw Publicznych. - To dobitny dowód, że ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop nie kreują polityki demograficznej, to tylko dodatki - mówi. Jej zdaniem najważniejszym bodźcem zachęcającym kobiety do rodzenia dzieci jest stabilny rynek pracy oraz opieka instytucjonalna dla najmłodszych dzieci, głównie do 3 lat.

Kredyt hipoteczny w trakcie urlopu macierzyńskiego:

Kredyt hipoteczny w trakcie urlopu macierzyńskiegoTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com