Inwestorzy ciągną nad Wisłę. Polska liderem regionu

Pieniądze

Z raportu EY płyną dobre wieści dla Polski

Większa liczba inwestycji zagranicznych i miejsc pracy oraz piąta pozycja wśród najlepszych lokalizacji w Europie. To wnioski płynące dla Polski z raportu "Atrakcyjności inwestycyjnej Europy" przygotowanego przez EY.

Trzema najlepszymi krajami pod względem liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2015 roku była Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Łącznie stanowią 51 proc. spośród wszystkich projektów i odpowiadają za jedną trzecią nowych miejsc pracy powstałych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zachód dominuje

W statystyce dominuje zachodnia część Starego Kontynentu, której udział w całości wyniósł 77 proc. To jednak liczba mniejsza niż w 2014 roku kiedy było to 81 proc. Z drugiej strony w krajach Europy Środkowo-Wschodniej liczba inwestycji zagranicznych rośnie 4 razy szybciej niż wśród ich partnerów z Europy Zachodniej.

Polska skoczyła o jedną pozycję pod względem liczby projektów w ramach BIZ. W 2014 roku była siódma, teraz wraz z Belgią zajmuje 6.miejsce. Na uwagę zasługuję szczególnie niesamowity, 60-procentowy wzrost liczby projektów. Ze 132 do 211 w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W pierwszej dziesiątce o 1 pkt proc. lepsza była tylko Rosja. Zdecydowanie najwięcej projektów realizowano w Wielkiej Brytanii. W 2015 roku ich liczba wyniosła 1065, podczas gdy rok wcześniej było to 887 (wzrost o 20 proc.).

Na podium znalazły się jeszcze Niemcy (946) oraz Francja (598).

Projekty oraz miejsca pracy stworzone w ramach BIZEY

Polska wiceliderem

Jeżeli chodzi o pracę, Europa Środkowo-Wschodnia wykreowała 50 proc. miejsc pracy dzięki BIZ. Podstawą były inwestycje w produkcji, która stanowiła 69 proc. projektów zagranicznych w regionie.

Jak wynika z raportu EY, Polska przesunęła o jedno miejsce w górę pod względem liczby miejsc pracy utworzonych w 2015 roku dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. Było ich ponad 19 651 wobec niecałych 15 485 rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 27 proc. Wzrost jest głównie napędzany inwestycjami sektora motoryzacyjnego.

Przed Polską znalazła się tylko Wielka Brytania z ponad 42 336 etatami. Na trzecim miejscu podium sklasyfikowano zaś Niemcy - 17 126 miejsc pracy i wzrostem o 44.

Dobre oceny

Nasz kraj ma także inne powody do zadowolenia. 15 proc. respondentów wskazało bowiem Polskę jako kraj atrakcyjny do inwestycji zagranicznych. Dało to naszemu krajowi piąte miejsce w zestawieniu.

Najlepiej wypadły Niemcy, które wybrało aż 69 proc. spośród 738 respondentów biorących udział w badaniu.

Pierwszą piątkę uzupełniają jeszcze: Wielka Brytania (43 proc. wskazań), Francja (36 proc.), Holandia (19 proc.).

Z kolei wśród miast z największą liczbą bezpośrednich inwestycji zagranicznych znalazły się: Londyn - 406 projektów, Paryż - 159, Dusseldorf - 127. Wskaźnik ten rósł najszybciej w Monachium i Berlinie.

Zobacz materiał z programu "Otwarcie Dnia". Wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc. (13.05.2016):

Wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: