TVN24 Biznes | Pieniądze

Rewolucja podatkowa stała się faktem

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mueller o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu
Mueller o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/5
TVN24Mueller o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu

Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu weszły w życie. Kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tysięcy złotych, a próg podatkowy do 120 tysięcy złotych. Jednocześnie znika odliczenie składki zdrowotnej od podatku.

Kwota wolna i próg podatkowy

Jednym z elementów Polskiego Ładu jest wzrost kwoty wolnej od podatku. Obowiązuje ona wyłącznie podatników rozliczających przychody wykazywane na PIT-36 lub PIT-37 opodatkowane według skali podatkowej, czyli na przykład osób zatrudnionych na etacie czy na podstawie umowy zlecenia. Od 2009 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3091 zł. Później, od 2017 roku, najwyższa możliwa kwota wolna wzrosła do poziomu 6600 zł, a od 2019 roku wynosiła 8000 zł. Przy czym w praktyce dla większości podatników pozostała na poziomie z 2009 roku. Od 2022 roku kwota wolna od podatku wyniesie natomiast 30 000 zł, a kwota zmniejszająca podatek - 425 zł miesięcznie.

Pierwszy raz od 12 lat podniesiono również próg podatkowy z 85 528 zł do 120 000 zł. Po zmianach dochody objęte 32-proc. stawką podatku będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 000 zł. W rezultacie z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. - 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Składka zdrowotna

Jednocześnie rząd wprowadził również zmiany w przepisach dotyczących składki zdrowotnej, co powoduje, że zmiany z Polskiego Ładu w finalnym rozrachunku stają się mniej korzystne dla podatnika. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. pensji (po odjęciu kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe), ale 7,75-proc. część składki podlega odliczeniu od podatku. Ustawa to odliczenie likwiduje.

Przedsiębiorcy będą musieli obliczać ją od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Miesięczna składka zdrowotna w ramach rozliczania się w ramach skali podatkowej wyniesie 9 proc. dochodu, ale nie mniej niż 270,90 zł. W przypadku podatku liniowego będzie to 4,9 proc. dochodu, ale nie mniej niż 270,90 zł. Rozliczający się w ramach karty podatkowej będą musieli natomiast zapłacić po prostu 270,90 zł miesięcznie. Składka zdrowotna będzie uzależniona od wielkości uzyskiwanych przychodów w przypadku przedsiębiorców opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

biznes.gov.pl

Czytaj także: Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć

Ulga dla klasy średniej

Ustawa podatkowa z Polskiego Ładu wprowadziła tak zwaną ulgę dla klasy średniej. Ma ona dotyczyć m.in. osób zatrudnionych na etacie osiągających roczne przychody z umów o pracę w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. Dzięki temu - jak zapewniało wcześniej Ministerstwo Finansów w ocenie skutków regulacji - reforma ma być neutralna dla podatników z dochodem od około 6000 do 11 000 zł miesięcznie. W założeniu ulga ma ograniczać negatywne skutki zmian w składce zdrowotnej dla pracowników z tej grupy dochodowej.

Z rządowego kalkulatora pensji na umowie o pracę po wprowadzeniu zmian podatkowych z Polskiego Ładu wynika, że najwięcej, bo 154 zł miesięcznie zyskają osoby zarabiające najniższą krajową - od stycznia to będzie 3010 zł brutto miesięcznie. Z szacunków wynika, że ponad 163 zł miesięcznie stracą osoby zarabiające 15 000 zł brutto. W przypadku jeszcze wyższych zarobków strata rośnie - nawet do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

TVN24 Biznes

W przypadku przedsiębiorców ulga będzie miała zastosowanie jedynie do rozliczających się według skali podatkowej. Rozwiązaniem będą objęci przedsiębiorcy, którzy zarabiają do 13 tys. zł.

Ulga dla emeryta

Kolejną zmianą, która wchodzi w życie 1 stycznia, jest tak zwany PIT-0 dla emeryta - w rzeczywistości to ulga w PIT, która dotyczy osób zatrudnionych na etacie czy pracujących na zleceniach, które mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywne zawodowo.

Pracujący seniorzy, którzy nie będą pobierali emerytury, będą płacić podatek po przekroczeniu 115 528 zł zarobków. Na tę kwotą składa się 30 tys. zł kwoty wolnej i 85 528 zł ulgi.

Czytaj także: Polski Ład w emeryturach. Na zmianach może stracić nawet 600 tysięcy osób

Ulga w PIT dla rodziców

Nowością jest też ulga dla rodziców, mających co najmniej 4 dzieci. Rozwiązanie obejmie ich, niezależnie od tego czy są zatrudnieni na etacie, czy są przedsiębiorcami na skali podatkowej, podatku liniowym oraz rozliczającymi się ryczałtem, czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami.

Każdy z rodziców w rodzinie posiadającej co najmniej 4 dzieci uzyska odliczenie w kwocie 85 tys. zł, które powiększy kwotę wolną w wysokości 30 tys. zł. Oznacza to że rodzic, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT przy dochodzie do 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie 231 056 zł.

Polski Ład wprowadził również zmiany w PIT dla osób samotnie wychowujących dziecko. Do tej pory rozliczenie z dzieckiem, które nie ma żadnych dochodów, oznaczało, że poziom, od którego zaczynał się drugi próg podatkowy wynosił 171 056 zł (dwukrotność 85 528 zł). Do tego poziomu dochodów całość była objęta 17-proc. stawką podatku. W przypadku samodzielnego rozliczenia, już po przekroczeniu progu 85 528 zł, rodzic musiałby zapłacić 32-proc. podatek dochodowy. Od 2022 roku zamiast rozliczenia z dzieckiem pojawi się odliczenie na dziecko w wysokości 1500 zł.

Estoński CIT

W ramach Polskiego Ładu rozszerzony został zakres stosowania tzw. estońskiego CIT, dzięki któremu przedsiębiorca nie płaci podatku dopóki nie zdecyduje się na wypłatę z zysku ze spółki. Nowe rozwiązania mają być prostsze i atrakcyjniejsze niż wcześniej, zwłaszcza na poziomie efektywnej stopy opodatkowania.

Także regulacje dotyczące sponsoringu mają stać się bardziej atrakcyjne niż obowiązujące wcześniej – limit odliczenia wydatków na wsparcie działalności społecznie pożytecznej lub działalności sportowej, kulturalnej oraz szkolnictwa wyższego i nauki wzrósł od 1 stycznia ze 100 proc. do 150 proc.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości