TVN24 Biznes | Pieniądze

Polski Ład uderzył senatorów po kieszeniach. Dostali niższe uposażenia

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o Polskim Ładzie
Premier o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier o Polskim Ładzie

Po zmianach podatkowych z Polskiego Ładu senatorowie otrzymali w styczniu niższe uposażenia. Bogdan Zdrojewski z Koalicji Obywatelskiej poinformował TVN24 Biznes, że w jego przypadku wynagrodzenie było niższe o prawie 1000 zł netto. - Nie pełnię żadnych funkcji w Senacie, więc jestem tym, który traci mniej - stwierdził.

Na początku 2022 roku weszły w życie zmiany w podatkach, zapowiadane przez PiS w ramach programu Polski Ład. Najważniejsze elementy reformy to wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wzrost progu podatkowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zniknęło odliczenie składki zdrowotnej od podatku.

Na początku stycznia część pracowników otrzymała już pensje, w których uwzględnione zostały zmiany. Okazało się, że są przypadki wśród nauczycieli, emerytów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych, gdy w porównaniu z grudniowymi pensje styczniowe były zdecydowanie, nawet o kilkaset złotych, niższe. Opisaliśmy to tu: Wszystkie problemy z Polskim Ładem.

W związku z tym minister finansów Tadeusz Kościński przygotował rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak się jednak okazuje, to niejedyne grupy, które otrzymały niższe pensje lub świadczenia w styczniu 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podatki 2022 - niższe pensje senatorów

Niższe wynagrodzenia otrzymali również senatorowie, o czym jako pierwszy poinformował na Twitterze dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki. "Ciekawa informacja z Senatu. Oto senatorowie dostali już pensje za styczeń. Polski Ład solidnie je pokiereszował. W porównaniu do grudnia na konto przyszło po ok 1400 złotych mniej. Za chwilę to samo czeka posłów…" - napisał w piątek wieczorem Piasecki.

Niższe uposażenie otrzymał m.in. Bogdan Zdrojewski z Koalicji Obywatelskiej, co potwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes. Jak wskazał, w jego przypadku wynagrodzenie było niższe o prawie 1000 zł netto. - Nie pełnię żadnych funkcji w Senacie, więc jestem tym, który traci mniej - zaznaczył.

Zdrojewski wyjaśnił bowiem, że spadki są zróżnicowane. - Trzeba pamiętać, że senatorowie wypełniają rozmaite funkcje, otrzymując dodatki, na przykład ktoś jest przewodniczącym komisji, ktoś pełni inną rolę, za którą dostaje dodatek, więc te spadki wynagrodzeń nie są identyczne, ale obejmują większość senatorów - powiedział. Jeden z senatorów Prawa i Sprawiedliwości, który chce zachować anonimowość, przyznał, że przelewy są niższe nawet o około 1500 zł.

Na styczniowe wypłaty czekają posłowie. "Kancelaria Sejmu zamierza wystąpić o interpretację do MinFin. jak prawidłowo naliczać wynagrodzenia. Tak uchwalaliście prawo @elzbietawitek, że sami nie rozumiecie co uchwaliliście. Ręce opadają" - stwierdził we wpisie na Twitterze Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.

O przyczynę niższych uposażeń na rękę wypłaconych w styczniu zapytaliśmy Kancelarię Senatu. Do momentu publikacji materiału nie uzyskaliśmy odpowiedzi w tej sprawie.

Uposażenie i dieta senatora

W sierpniu 2021 roku weszły w życie podwyżki m.in. dla wiceministrów, posłów i senatorów. Po zmianach uposażenia parlamentarzystów wzrosły z 8017 zł do 12 826,64 zł brutto miesięcznie. Ponadto przysługuje im również dieta parlamentarna w wysokości 25 proc. miesięcznego uposażenia - 4008,33 zł. Dieta jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości