Polska e-bankowość kwitnie

Pieniądze

ShutterstockPolacy lubią bankowość internetową

Liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej na koniec czerwca br. przekroczyła 27 mln - wynika z najnowszego raportu NetB@nk opublikowanego przez Związek Banków Polskich.

W ciągu roku liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług e-bankowości zwiększyła się o prawie 4 mln (16,77 proc.), co oznacza wzrost o ponad 1 mln (4,44 proc.) w stosunku do pierwszego kwartału 2015 r. Z raportu wynika też, że w ostatnich 12 miesiącach o ponad 1,2 mln (10,07 proc.), zwiększyła się liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości internetowej (czyli takich, którzy logują się do konta przynajmniej raz w miesiącu). - Bankowość internetowa rozwija się nieprzerwanie od wielu lat, co więcej - widać, że dynamika przyrostów utrzymuje się na wysokim poziomie. To bardzo pozytywny trend, ponieważ e-bankowość jest bezpieczna i oszczędza czas naszych klientów - ocenił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Z opublikowanego w czwartek raportu ZBP wynika ponadto, że na koniec II kwartału br. liczba małych i średnich przedsiębiorstw mających możliwość korzystania z usług e-bankowości wyniosła ponad 2,15 mln. Choć w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 r. oznacza to spadek o około 32 tys. (1,48 proc.), to licząc rok do roku jest to wzrost o ponad 140 tys., czyli 7,12 proc.

Mniej kart

Autorzy badania odnotowali też, że w ostatnich trzech miesiącach tego roku nastąpił spadek liczby kart płatniczych w portfelach Polaków. Wyniósł on 3,37 proc., czyli o 1,2 mln, co oznacza, że obecnie na rynku znajduje się 34,36 mln kart płatniczych. Eksperci ZBP wskazali, że trend spadkowy dotyczy zarówno kart debetowych – 1,92 proc. w ujęciu rocznym i 3,63 proc. w ujęciu kwartalnym, jak i kredytowych – spadek odpowiednio o 4,02 proc. i 2,06 proc. "Taka tendencja może mieć związek ze zmianami regulacyjnymi, jakie w ostatnim czasie obciążały sektor kartowy, między innymi związanych z administracyjną obniżką stawek opłaty interchange. Klienci decydują się na rezygnację z posiadania kilku kart płatniczych w portfelu, nie chcą bowiem ponosić kosztów ich wydania" - stwierdzono w podsumowaniu raportu NetB@nk. Mimo spadku liczby kart płatniczych bankowcy odnotowują wzrost liczby transakcji dokonywanych z użyciem kart - w ciągu roku o 115 mln (15,96 proc.). Wartość tych transakcji urosła w tym czasie o 18,97 mld zł, tj. o 17,15 proc.

E-bankowość wprowadza coraz bardziej zaawansowane rozwiązania:

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock