Podatek liniowy jako forma opodatkowania działalności gospodarczej – dla kogo, stawka, zasady, ulgi

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład i podatki po nowemu
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24
wideo 2/5
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24

Podatek liniowy to obok podatku progresywnego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej jedna z form opodatkowania w polskim porządku prawnym. Cechuje go stała stawka, która nie ulega zmianie w razie zwiększenia dochodów, ale też brak możliwości odliczenia popularnych ulg podatkowych.

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania działalności gospodarczej.Z podatku liniowego mogą skorzystać osoby uzyskujące dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i działów specjalnych rolnictwa. Stała stawka podatku liniowego wynosi 19 proc.Zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane są w przypadku stałej stawki do 20. dnia każdego miesiąca, a mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą odprowadzają je raz na kwartał. Podatek liniowy ogranicza możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych, możliwe jest jednak odliczenie ulgi termomodernizacyjnej, uwzględniającej także instalacje fotowoltaiczne.

Co to jest podatek liniowy

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania. W polskim porządku prawnym, obok podatku liniowego, wyróżnia się także:

– opodatkowanie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (tzw. podatek progresywny) – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, – opodatkowanie na zasadach karty podatkowej

Warto podkreślić, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów podatnik nie ma obowiązku comiesięcznego wypełniania i składania do urzędu deklaracji PIT-5L. Został on zniesiony w 2007 roku.

Podatek liniowy – dla kogo?

Zgodnie z art. 30c ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych z opodatkowania podatkiem liniowym mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody z:

pozarolniczej działalności gospodarczej,  – działów specjalnych produkcji rolnej.

Co istotne, dochodami z działalności gospodarczej są także dochody z udziału w spółce, która nie jest osobą prawną. Zatem stałą stawką może rozliczać się podatnik, będący wspólnikiem:

– spółki cywilnej, – spółki jawnej, – spółki partnerskiej, – spółki komandytowej.

Podatek liniowy 2021 – stawka

Stawka opodatkowania dochodów w przypadku podatku liniowego jest stała i wynosi 19 proc. Na jej wysokość nie ma wpływu wysokość osiąganego przychodu, jak to ma miejsce przy wyborze opodatkowania skalą podatkową. 

Zaliczki na podatek dochodowy odprowadzany według stałej stawki opłacane są do 20. dnia kolejnego miesiąca. W przypadku tzw. małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego działalność zaliczki odprowadzane są kwartalnie, do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale.

Kim jest mały podatnik? Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to podatnik, którego wartość przychodu ze sprzedaży za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła 2 mln euro. Podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą jest zaś podatnik, który w roku rozpoczęcia działalności oraz w okresie dwóch lat, liczonych od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadził samodzielnie działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną, ani też działalności takiej nie prowadził jego małżonek – przy czym warunek ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istniała wówczas wspólność majątkowa.

Podatek liniowy – zaliczki uproszczone

Zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, którzy odprowadzają podatek według stałej stawki, mogą płacić uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. Warunkiem jest rozliczanie podatkiem liniowym w poprzednich latach podatkowych. 

Podatnik opłaca wówczas 1/12 kwoty podatku ustalonego według stałej stawki, która wynika z zeznania rocznego złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w roku tym podatnik nie wykazał dochodu albo wykazał dochód w wysokości określonej w art. 44 ust. 6b pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas stawka wyliczana jest z zeznania rocznego złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Jak wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym – zmiana formy opodatkowania

Podstawową formą opodatkowania jest skala podatkowa, stąd chcąc rozliczać się według stawki stałej należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym. Stosowny dokument składa się w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik uzyska pierwszy przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli zostanie on osiągnięty w grudniu, oświadczenie powinno zostać złożone do końca danego roku. 

Wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania dokonywany jest na cały rok podatkowy. Co istotne, nie ma obowiązku ponownego zgłaszania wyboru opodatkowania stawką stałą w kolejnych latach, chyba że podatnik chce dokonać zmiany formy opodatkowania. Wówczas należy złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym. 

Podatek liniowy a ulgi podatkowe

Podatnik, decydujący się na wybór opodatkowania podatkiem liniowym, musi mieć świadomość, że ta forma pociąga za sobą znaczne ograniczenia w możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Stała stawka wyklucza m.in.:

ulgę na dziecko, – ulgę na internet, – ulgę rehabilitacyjną.

W odniesieniu do ulg związanych z przekazaniem darowizn, możliwe jest wyłącznie skorzystanie z ulgi w związku z przekazaniem darowizny na cele kształcenia zawodowego szkołom publicznym. 

W przypadku wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym nie jest ponadto możliwe wspólne rozliczanie z małżonkiem.

Jedną z ulg podatkowych, z której można natomiast skorzystać przy rozliczaniu się stawką stałą, jest ulga termomodernizacyjna. W ramach tej ulgi możliwe jest odliczenie od podatku instalacji fotowoltaicznej.

PIT-36L

PIT-36L to roczne zeznanie podatkowe składane przez podatników, którzy wybrali formę opodatkowania dochodów podatkiem liniowym. 

Podatek liniowy a Polski Ład

Ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. Polski Ład, wprowadziła szereg zmian, w tym także w podatku liniowym. Wejdą one w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Dotyczą m.in. sposobu rozliczenia składki zdrowotnej od stycznia 2022 roku.

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350, Ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2021 poz. 2105.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP