TVN24 Biznes | Pieniądze

Składka zdrowotna po nowemu. Ministerstwo wyjaśnia, jak ją rozliczać

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Henryka Bochniarz: Polski Ład to największy gniot legislacyjny i podatkowy 30-lecia
Henryka Bochniarz: Polski Ład to największy gniot legislacyjny i podatkowy 30-lecia
wideo 2/7
Henryka Bochniarz: Polski Ład to największy gniot legislacyjny i podatkowy 30-lecia

Ministerstwo Finansów poinformowało, że składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 roku. Od nowego roku zmiany w składce zdrowotnej wprowadzają przepisy zapowiadane w ramach Polskiego Ładu.

"Przepisy wdrażające podatkowe założenia Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 roku wyłączają możliwość odliczania od podatku dochodowego opłaconej przez przedsiębiorcę w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne" – napisano w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania PAP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - składka zdrowotna. Zmiany w przepisach

Jak wynika z odpowiedzi MF, przedsiębiorcy, którzy zapłacą składkę zdrowotną za grudzień 2021 w styczniu 2022 r. nie odliczą jej od podatku tak, jak wynika z obowiązujących obecnie przepisów.

"Oznacza to, że składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona przez przedsiębiorcę w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r., tj. na zasadach określonych w art. 27b ustawy PIT" – podano w odpowiedzi MF.

Resort przypomniał, że przy odliczeniach składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona.

"Dla celów odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego istotna jest data opłacenia składki, a nie okres składkowy, którego dotyczy opłacana składka" – stwierdzono w odpowiedzi resortu.

Resort przypomniał, że składka opłacona w styczniu 2021 r. za grudzień 2020 r. podlega odliczeniu w 2021 r.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości