Przez nowy podatek więcej zapłacisz w banku

Pieniądze

TVN24 BiSPodatek bankowy uderzy w banki i klientów? „Niewykluczone, że opłaty wzrosną”

Banki dostosowują się do sytuacji rynkowej. W tym roku obniżyły się przychody banków. Nie można wykluczyć, że wzrosną np. opłaty za prowadzenie konta - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Mieczysław Groszek, że to, że banki podnoszą marże należy wiązać nie tylko z podatkiem bankowym, ale również z innymi obciążeniami, które dotknęły banki.

Wiele obciążeń

- W ciągu roku odbyło się kilka działań, które obniżyły przychody bankowe. W każdej branży, jeżeli zmieniają się warunki funkcjonowania następuje jakieś dostosowanie. Przerzucanie kosztów jest wtedy, kiedy na rynku nie byłoby konkurencji. Banki działają według kryterium rentowności i jeśli zmieniają się warunki, to szukają źródła przychodów, gdzie indziej. W tym roku warunki działania banków się pogarszały i to jest widoczne - powiedział Mieczysław Groszek i dodał, że działania banków to próba łatania dziury, która powstanie w wyniku m.in. nałożenia podatku bankowego. - Ja temu nie przeczę. Łatanie nie odbywa się za szybko, bo warunki w tym roku znacznie się pogorszyły, a oczekiwanie wobec przyszłego roku są jeszcze bardziej pesymistyczne - dodał Groszek.

Presja na banki

Wiceprezes ZBP podkreślił, że na polskim rynku działa około 700 banków a opłaty podniosły tylko dwa z nich. - Duże co prawda, ale nie wszystkie banki podwyższą (marże, opłaty itd. - red.) i nie w tej samej skali, bo między nimi jest konkurencja. Nie można wykluczyć, że wzrosną np. opłaty za prowadzenie konta - powiedział Groszek. Groszek odniósł się również do informacji, że według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry to Prokurator Generalny miałby zająć się problemem kredytów zaciąganych w walutach obcych, w tym przede wszystkim franku szwajcarskim.

- Obawiam się takiego rozwiązania. To jest wprowadzanie innych elementów do tego, co do tej pory było regulowane Kodeksem Cywilnym i prawem bankowym. Nie sądzę, że jak do tej pory coś się kwalifikowało na postępowanie prokuratorskie, to było to pomijane przez opieszałość prokuratorów. To stosowanie środków ekstraordynaryjnych, które bardziej mają tło polityczne niż prawno - biznesowe. To element wywierania presji na banki ponad to, która już jest wywierana. Nie widzę uzasadnienia, aby stosować specjalne środki - twierdzi Groszek.

Podatek bankowy

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić podatek dla banków i ubezpieczycieli. Z projektu ustawy wynika, że miesięczna stawka podatku bankowego wyniesie 0,0325 proc. i będzie naliczana od aktywów w wysokości ponad 4 mld zł. Stawka podatku w przypadku ubezpieczycieli wynieść ma za każdy miesiąc 0,05 proc. Podatek ma być wprowadzony od 1 lutego 2016 roku.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ