Przestępcy rozsyłają fałszywe powiadomienia - ostrzega w najnowszym komunikacie PKO Bank Polski. Wyjaśnia, że w e-mailach znajduje się załącznik z informacją o fakturze rzekomo pochodzącej z PKO BP.
"Nie klikajcie w link i nie pobierajcie żadnych plików - zawierają złośliwe oprogramowanie! Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - ostrzegają przedstawiciele PKO BP na Twitterze i w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.
Bank wyjaśnia, że w przypadku kliknięcia w niebezpieczny załącznik, najlepiej "jak najszybciej skontaktować się z infolinią".
Przykład fałszywego powiadomienia:
Wzmożona aktywność oszustów
W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów ostrzegało przed telefonami od nieznanych osób, które przedstawiają się jako pracownicy resortu lub urzędów skarbowych i próbują bezprawnie uzyskać informacje, które dotyczą rzekomo przeprowadzonych kontroli i szczegółów prowadzenia działalności gospodarczej.
Na początku marca ostrzegaliśmy przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Banku Millennium i Ministerstwa Finansów, a także przed wykorzystującymi fałszywą stronę Poczty Polskiej. Kilka dni wcześniej pojawiły się także informacje, że nie ustają ataki na użytkowników portali aukcyjnych.
Wcześniej na celowniku oszustów znaleźli się klienci Credit Agricole. "Oszuści wykorzystują domenę o łudząco podobnej nazwie. W prawidłowej nazwie jest pojedyncza litera L - nie dajcie się oszukać!" – mogliśmy przeczytać we wpisie CSIRT KNF.
Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.
Największe banki
Z raportów publikowanych co kwartał przez banki dowiadujemy się, że po II kwartale 2020 roku największym bankiem w Polsce pod względem aktywów był PKO Bank Polski. Na drugim miejscu pod względem aktywów znalazł się Bank Pekao, a podium zamyka Santander Bank Polska.
Na liście największych banków kolejne są: mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millennium, Alior Bank, Citi Handlowy oraz Getin Bank.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock