TVN24 Biznes | Pieniądze

Oszuści udają, że są zainteresowani zakupem. "Skala problemu jest ogromna"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega, że nie ustają ataki na użytkowników portali aukcyjnych. "Oszuści wysyłają do sprzedających linki z fałszywymi panelami do realizacji odbioru płatności" – czytamy we wpisie na Twitterze.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w KNF podkreślił, że "skala problemu jest ogromna". Tylko w ostatnim czasie znaleziono 140 fałszywych domen.

"Oszuści odzywają się do osób sprzedających na portalach aukcyjnych udając, że są zainteresowani zakupem. Następnie przesyłają link twierdząc, że służy on do odbioru środków" – wyjaśnił we wpisie na Twitterze Paweł Piekutowski z CSIRT KNF.

Link w rzeczywistości prowadzi do fałszywej strony bankowości internetowej. "Nie dajcie się okraść!" – dodał Piekutowski.

Ofensywa oszustów

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawiło się w ostatnich dniach. Na początku tygodnia zespół cyberbezpieczeństwa w KNF ostrzegał przed fałszywą aplikacją, dzięki której przestępcy wykradają dane klientów PKO Banku Polskiego. Bank poinformował, że zgłosił stronę do zablokowania.

Wcześniej na celowniku oszustów znaleźli się klienci Credit Agricole. ""Oszuści wykorzystują domenę o łudząco podobnej nazwie. W prawidłowej nazwie jest pojedyncza litera L - nie dajcie się oszukać!" – mogliśmy przeczytać we wpisie CSIRT KNF.

Niedawno policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Rzeszowie poinformowali, że 474 osoby padły ofiarą oszustów w trakcie zakupów internetowych na jednej z popularnych platform.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości