Kilka tysięcy złotych pomocy w ramach walki z COVID-19. Ostrzeżenie przed nowym oszustwem

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"KWP Poznań
wideo 2/5
KWP Poznań Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Ministerstwo Finansów. Cyberprzestępcy rozsyłają maile z fałszywą informacją.

"Uwaga oszuści rozsyłają fałszywe maile podszywające się pod Ministerstwo Finansów z informacją o możliwości uzyskania pomocy doraźnej w ramach walki z COVID-19" - czytamy we wpisie Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w KNF na Twitterze.

Paweł Piekutowski z CSIRT KNF wyjaśnił, że "oszuści obiecują fałszywą pomoc doraźną w wysokości 7.000 PLN z funduszu solidarnościowego dla małych firm". W rzeczywistości podstawiona przez nich fałszywa strona wyłudza dane do karty kredytowej.

"Nie dajcie się oszukać!" - podkreślili przedstawiciele zespołu.

Niebezpieczna domena to: hxxps[:]//ministerstwo-finan[.]wixsite[.]com/jedna.

Ofensywa oszustów

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. W poniedziałek ostrzegaliśmy przed oszustwem wykorzystującym fałszywą stronę Poczty Polskiej. Kilka dni wcześniej pojawiły się także informacje, że nie ustają ataki na użytkowników portali aukcyjnych.

Na początku ubiegłego tygodnia zespół cyberbezpieczeństwa w KNF ostrzegał przed fałszywą aplikacją, dzięki której przestępcy wykradają dane klientów PKO Banku Polskiego. Bank poinformował, że zgłosił stronę do zablokowania.

Wcześniej na celowniku oszustów znaleźli się klienci Credit Agricole. "Oszuści wykorzystują domenę o łudząco podobnej nazwie. W prawidłowej nazwie jest pojedyncza litera L - nie dajcie się oszukać!" – mogliśmy przeczytać we wpisie CSIRT KNF.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości