TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści próbują wyłudzić dane do kart płatniczych. "Pod przykrywką dopłaty do wysyłanej paczki"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19
Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19TVN24
wideo 2/5
TVN24Oszuści wykorzystują szczepienia przeciwko COVID-19

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustwem wykorzystującym fałszywą stronę Poczty Polskiej. Spółka przypomina, że jedyną właściwą stroną spółki jest poczta-polska.pl.

Jak wyjaśnił Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w KNF, "celem oszustów jest wyłudzenie danych do kart płatniczych pod przykrywką dopłaty do wysyłanej paczki". Wysyłają oni link do fałszywej strony za pośrednictwem maila.

"Zawsze sprawdzajcie poprawność domeny, a zwłaszcza tam, gdzie wpisujecie tak sensytywne informacje" – zaapelowano w komunikacie.

Z kolei Poczta Polska przypomniała we wpisie, że "jedyną właściwą stroną spółki jest poczta-polska.pl".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ofensywa oszustów

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawiło się w ostatnich dniach. W połowie lutego zespół cyberbezpieczeństwa w KNF ostrzegał przed fałszywą aplikacją, dzięki której przestępcy wykradają dane klientów PKO Banku Polskiego. Bank poinformował, że zgłosił stronę do zablokowania.

Wcześniej na celowniku oszustów znaleźli się klienci Credit Agricole. "Oszuści wykorzystują domenę o łudząco podobnej nazwie. W prawidłowej nazwie jest pojedyncza litera L - nie dajcie się oszukać!" – mogliśmy przeczytać we wpisie CSIRT KNF.

Wiele oszustw dotyczy przesyłek pocztowych. Mieszkanka Gniezna dostała wiadomość SMS-em, że musi dopłacić niewielką kwotę do przesyłki. Kiedy kobieta chciała uregulować płatność, wykradziono jej dane bankowe i zaciągnięto w jej imieniu kredyty na ponad 20 tysięcy złotych.

W styczniu pisaliśmy o oszustach podszywających się pod firmę InPost, a Poczta Polska ostrzegała przed cyberprzestępcami podającymi się za spółkę, którzy wysyłają wiadomości nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link.

Na początku lutego Poczta ostrzegała też przed fałszywymi mailami o niedostarczeniu przesyłek do odbiorcy. "Prosimy nie klikać w link oraz nie otwierać załącznika" – apelowała spółka w komunikacie.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości