Dzwonią i podają się za urzędników. Ministerstwo ostrzega przed nową metodą oszustów

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"KWP Poznań
wideo 2/7
KWP Poznań Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"

Ministerstwo Finansów ostrzega przed telefonami od nieznanych osób, które przedstawiają się jako pracownicy resortu lub urzędów skarbowych. Jak informuje ministerstwo, oszuści próbują bezprawnie uzyskać informacje, które dotyczą rzekomo przeprowadzonych kontroli i szczegółów prowadzenia działalności gospodarczej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Resort przypomina, że Ministerstwo Finansów i urzędy skarbowe nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbierają w ten sposób informacji o podatnikach.

"W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i próby wyłudzenia danych, prosimy o niezwłoczny kontakt na adres incydent@mf.gov.pl" - czytamy w komunikacie.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, jakie pojawia się w ostatnim czasie.

Na początku miesiąca informowaliśmy o tym, że zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod Ministerstwo Finansów. Cyberprzestępcy rozsyłali maile z fałszywą informacją.

Wcześniej na celowniku oszustów znaleźli się klienci Credit Agricole. "Oszuści wykorzystują domenę o łudząco podobnej nazwie. W prawidłowej nazwie jest pojedyncza litera L - nie dajcie się oszukać!" – mogliśmy przeczytać we wpisie CSIRT KNF.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  | Shutterstock

Pozostałe wiadomości