Miłośnik antyków kupił miseczkę za 35 dolarów. Okazało się, że jest warta fortunę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Miseczka z czasów dynastii MingTVN24/Sotheby's
wideo 2/3
TVN24/Sotheby'sMiseczka z czasów dynastii Ming

Obecny właściciel kupił małą porcelanową miseczkę na wyprzedaży garażowej w New Haven w Connecticut w USA za 35 dolarów. Nie wiedział wtedy, że jest to pochodzący z XV wieku zabytek. Według rzeczoznawców naczynie z czasów chińskiej dynastii Ming może być warte nawet pół miliona dolarów.

Biała miseczka, ozdobiona namalowanymi niebieską farbą ornamentami ma ok. 16 cm średnicy. Została kupiona w 2020 roku przez pragnącego zachować anonimowość miłośnika antyków, który od razu zauważył wyjątkowość przedmiotu – pisze agencja Associated Press na podstawie informacji uzyskanych od domu aukcyjnego Sotheby's, w którym 17 marca zabytek zostanie zlicytowany.

"Coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego"

Nabywca przesłał zdjęcia miseczki do Sotheby's, prosząc o wycenę artefaktu. - Natychmiast zorientowaliśmy się, że patrzymy na coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego – powiedziała agencji kierująca w domu aukcyjnym działem sztuki chińskiej Angela McAteer.

Kiedy rzeczoznawcy osobiście zbadali miseczkę, potwierdzili, że zabytek pochodzi z początku XV w. - Wszystkie znaki rozpoznawcze i cechy charakterystyczne wskazują na to, że przedmiot został wyprodukowany we wczesnym okresie panowania dynastii Ming – podkreśliła McAteer.

Według ekspertów domu aukcyjnego, miseczka została wykonana na zamówienie dworu cesarza Yongle, a na świecie znanych jest tylko sześć podobnych przedmiotów. Większość z nich znajduje się w muzeach, dwa w Tajpej, dwa w Londynie, jeden w Teheranie; żaden z nich na terenie USA.

Nie do końca wiadomo, jak wyceniany na 300-500 tys. dolarów przedmiot znalazł się na wyprzedaży garażowej w Connecticut. Zdaniem McAteer prawdopodobnie był przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie, która nie zdawała sobie sprawy z unikatowości miseczki. - To jest zawsze bardzo ekscytujące dla nas, specjalistów, gdy nagle znikąd pojawia się coś, o czym nie wiedzieliśmy, że nawet tu istnieje – skomentowała ekspertka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sotheby's