TVN24 Biznes | Pieniądze

Premier Morawiecki ujawnił swój majątek

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Czerwińska: Majątki rodzin polityków to indywidualna sprawa. Nie zmuszałabym do ich ujawnieniaTVN24
wideo 2/6
TVN24Czerwińska: Majątki rodzin polityków to indywidualna sprawa. Nie zmuszałabym do ich ujawnienia

Mateusz Morawiecki zgromadził około 4,7 miliona złotych oszczędności. Ma również dwa domy i mieszkanie – wynika z oświadczenia majątkowego szefa rządu za 2020 rok.

Z oświadczenia majątkowego Mateusza Morawieckiego wynika, że z tytułu zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymał w 2020 roku blisko 200 tys. zł. Ponadto otrzymał ponad 30 tys. zł diety parlamentarnej.

Szef rządu zgromadził w polskiej walucie około 4,7 mln zł oszczędności.

Liczne nieruchomości

Morawiecki jest właścicielem domu o powierzchni około 150 m kw. o wartości około 1,9 mln zł. Dom - jak czytamy w oświadczeniu - jest "położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi". Premier jest też właścicielem mieszkania o powierzchni 72,4 m kw. o wartości 1,1 mln zł.

Dodatkowo Mateusz Morawiecki wykazał, że jest właścicielem domu o powierzchni 100 m kw. Przybliżona łączna wartość domu, zabudowania i działki, to około 3-3,5 mln zł. Szef rządu jest właścicielem połowy segmentu szeregowego o powierzchni 180 m kw., którego przybliżona wartość to około 600 tys. zł. Premier ma też działkę rolną o powierzchni 2 ha o wartości około 200 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Jeśli chodzi o mienie ruchome, Morawiecki wpisał do oświadczenia meble i zabudowę o łącznej wartości około 330 tys. zł oraz sprzęt techniczny wart około 20 tys. zł.

Premier ma również uprawnienie do 3857 akcji Santandera o wartości do 350 tys. zł. "Nie osiągam dochodu z tego tytułu. Nie mam wiedzy, czy te uprawnienia mogą się zmaterializować" – poinformował Morawiecki w oświadczeniu. Szef rządu wykazał także, że pożyczył swojej siostrze około 300 tys. zł.

Majątek żony premiera

Wirtualna Polska podała niedawno, że szacunkowa wartość majątku premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony wynosi około 40 mln zł.

Mateusz i Iwona Morawieccy w grudniu 2013 roku zawarli umowę o podziale majątku. Od tego czasu premier nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które należą do jego żony. Serwis ujawnił, jakie nieruchomości ma Iwona Morawiecka.

Dziennikarze Wirtualnej Polski wskazali, że Iwonę i Mateusza Morawieckich odnaleźli w 24 księgach wieczystych. Jak podali, Morawieccy mają między innymi 5 mieszkań, 3 domy oraz kilkanaście hektarów ziemi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ujawnienie majątku rodzin polityków

Ujawnienie majątków rodzin polityków zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w maju 2019 roku.

Wcześniej "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od Kościoła we Wrocławiu. Działka ta miała na przestrzeni lat wielokrotnie zwiększyć swoją wartość. Według publikacji Morawiecki nie musiał wpisywać działki do oświadczenia majątkowego, ponieważ dokonał częściowej rozdzielności majątkowej z żoną, Iwoną Morawiecką.

- My jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać majątki także małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci – mówił prezes PiS w Słupsku.

- Trzeba będzie także ujawnić źródła, które doprowadziły do tego, że się posiada i ma na własność jakieś drogie przedmioty, na przykład nieruchomości, bo to też jest bardzo ważne – wskazywał Jarosław Kaczyński.

Pod koniec sierpnia 2019 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który zobowiązywał małżonków i dzieci polityków - między innymi premiera, ministrów i posłów - do ujawnienia oświadczeń majątkowych.

Sejm uchwalił ustawę we wrześniu, a Senat nie wniósł poprawek, ustawa trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda zdecydował o przesłaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, który do dzisiaj nie orzekł w tej sprawie.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM